Reklama

Aby zwalczyć wilgoć w domu, przede wszystkim należy zlikwidować jej przyczyny, m.in. rozszczelnić okna i wietrzyć pomieszczenia, a także udrożnić kratki i przewody wentylacyjne. W walce z wilgocią pomaga też hodowanie w domu roślin, które chłoną wilgoć z otoczenia.

Reklama

Do innych domowych sposobów na walkę z wilgocią należą też własnoręcznie wykonane pochłaniacze wilgoci, np. z kredy albo soli.

Najczęstsze przyczyny wilgoci w domu

Główną przyczyną wilgoci w domu jest zła wentylacja. Aby dobrze działała, potrzebny jest dopływ świeżego powietrza i skuteczne odprowadzenie zużytego powietrza przewodami wentylacyjnymi. Okna nie powinny być szczelnie zamknięte, najlepiej je uchylać lub rozszczelniać, szczególnie w tych porach roku, kiedy nie używa się ogrzewania. Warto w nich także wstawić nawiewniki. Aby sprawdzić czy przewód wentylacyjny działa poprawnie najlepiej przystawić do kratki wentylacyjnej świeczkę. Płomień powinien uchylać się w kierunku kratki. Jeśli jest inaczej, wentylacja jest niesprawna i warto dodać nasady kominowe wspomagające ciąg. W mieszkaniu powinno się utrzymywać zawsze temperaturę 19-21 stopni Celsjusza. Warto sprawdzić również, czy kratki wentylacyjne w domu są drożne i czyste, a jeśli nie będą, udrożnić je.

Do najczęstszych przyczyn nadmiernej wilgotności w domu należą także czynności wykonywane z użyciem dużej ilości wody, np. gotowanie, pranie, kąpiele, sprzątanie pomieszczeń. Żeby obniżyć wilgotność powietrza w pomieszczeniach, należy podczas gotowania używać okapu kuchennego lub pozostawić uchylone okno. Dzięki temu para wodna, której duża ilość powstaje podczas gotowania, zostanie usunięta z pomieszczenia.

Dużo pary wodnej powstaje również podczas mycia, kąpieli i brania prysznica. Należy po nich wywietrzyć łazienkę albo otworzyć drzwi do niej oraz dokładnie osuszyć podłogę, a mokre tkaniny (ręcznik, ściereczki) wywiesić do wyschnięcia na włączonym grzejniku łazienkowym albo w przewiewnym miejscu.

Jedną z przyczyn wilgoci w powietrzu może być też suszenie prania w zamkniętych pomieszczeniach. Pranie najlepiej jest, po dokładnym odwirowaniu w pralce, suszyć w ogrzewanym, przewiewnym pomieszczeniu albo na świeżym powietrzu.

Mycie podłóg i mebli należy wykonywać przy użyciu niewielkiej ilości wody, raczej na wilgotno niż na mokro. Nadmiar wody z podłóg trzeba od razu po myciu zbierać szmatką z chłonącej wodę tkaniny.

Kwiaty, które pochłaniają wilgoć

Osuszanie wilgotnego mieszkania może być bardziej skuteczne, kiedy zacznie się w nim hodować rośliny, które chłoną wilgoć z otoczenia, a same wydzielają ją w niewielkiej ilości. Do takich roślin należą m.in.: róża jerychońska, oplątwa, popularne paprotki, krąpiel, skrzydłokwiat, bluszcz oraz widliczka selaginella.

Osuszacz powietrza domowy albo ze sklepu

Żeby szybko poradzić sobie z wilgocią, można zastosować gotowe pochłaniacze wilgoci i osuszacze powietrza. Do wyboru są pochłaniacze w postaci woreczków z chłonącymi wilgoć granulkami oraz małe urządzenia podłączane do prądu.

Pochłaniacz wilgoci można także wykonać samodzielnie z soli gruboziarnistej i gazy. Sól należy zawinąć w jedną warstwę gazy i umieścić w miejscach, w których występuje duża wilgoć. Kiedy sól się rozpuści, należy ją wymienić.

Innym domowym sposobem na wilgoć jest zwykła kreda do pisania. Kilka jej kawałków należy połączyć np. taśmą samoprzylepną i przymocować w miejsca, które wymagają osuszenia.

Reklama

Kody rabatowe Leroy Merlin to świetna okazja, aby kupić najlepsze pochłaniacze wilgoci do łazienki.

Reklama
Reklama
Reklama