Pokłócona para
Image by Lifetimestock.com
Styl życia

Gdy w trakcie rozwodu już go nie chcemy...

Konsekwencje rozwodu i ciężar psychiczny, jaki wiąże się z rozstaniem, może skłonić do wycofania pozwu rozwodowego. Rozwodzący się małżonkowie czasem dopiero podczas rozprawy postanawiają jednak „zawalczyć” jeszcze raz o małżeństwo.

Konsekwencje rozwodu i ciężar psychiczny, jaki wiąże się z rozstaniem, może skłonić do wycofania pozwu rozwodowego. Rozwodzący się małżonkowie czasem dopiero podczas rozprawy postanawiają jednak „zawalczyć” jeszcze raz o małżeństwo.

 

Rozwód wywołuje cały wachlarz negatywnych emocji. Sprawa rozwodowa wiąże się też z koniecznością ustalania spraw prawno-majątkowych. Sam proces rozwodowy może trwać kilka miesięcy. Zdarza się, że po złożeniu pozwu rozwodowego współmałżonek wycofuje się ze swojej decyzji.

 

Sprawa rozwodowa i sama decyzja o rozwodzie jest symbolicznym podzieleniem wszystkiego, co zostało zbudowane przez dwoje ludzi podczas trwania ich małżeństwa. Tematy poruszane na sali rozpraw są często bardzo intymne. Orzekanie winy jednego ze współmałżonków powoduje publiczne wyciąganie wszystkich prywatnych, rodzinnych spraw. Składanie pozwu rozwodowego pod wpływem impulsu, chwili zdenerwowania czy po namowie osób trzecich może skutkować, że nagle zmienimy zdanie.

Co się dzieje podczas sprawy rozwodowej?

Podczas sprawy rozwodowej podejmowane są decyzje odnośnie:

 • orzeczenia winy współmałżonka,
 • podziału wspólnego majątku,
 • przyznania alimentów na współmałżonka,
 • podziału obowiązków rodzicielskich, gdy w małżeństwie są dzieci,
 • przyznanie alimentów na dzieci.

 

Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, gdy współmałżonkowie rozstają się w gniewie, złości i atmosferze obwiniania się o wszystko, co złego wydarzyło się podczas trwania małżeństwa. Wtedy obie strony sprawy nie poczuwają się do odpowiedzialności za rozpad ich związku.

Dlaczego ludzie wycofują się z rozwodu?

Małżonkowie w trakcie sprawy rozwodowej często dochodzą do wniosku, że chcą jednak walczyć o małżeństwo. Gdy w związku są dzieci, to większe jest prawdopodobieństwo walki o ratowanie rodziny. Jakie jeszcze mogą być przyczyny chęci wycofania się z pozwu rozwodowego:

 • napiętnowanie społeczne – mimo że rozwód nie dziwi dziś nikogo, funkcjonują jeszcze grupy społeczne, w których rozwód to temat tabu;
 • wpływ rodziny – najczęściej rodzina współmałżonki utwierdza ją w przekonaniu, że powinna trwać w małżeństwie;
 • lęk przed samotnością i tym, co nowe – osoby rozwodzące wolą pozostać w źle funkcjonującym małżeństwie niż żyć same;
 • przekonania religijne – w samej przysiędze małżeńskiej występuje formuła: „nie opuszczę cię aż do śmierci”;
 • ślub kościelny - rozwód cywilny, nie oznacza rozwodu kościelnego. Uzyskanie go jest trudniejsze niż rozwiązania prawne
 • obawa przed samodzielnym życiem, przed spadkiem standardu majątkowego. W bezdzietnym związku, w którym kobieta była na utrzymaniu męża, rozwód oznaczałby dla niej konieczność podjęcia pracy i samodzielnego zarobkowania. Alimenty w przypadku braku dzieci można wprawdzie uzyskać, nie jest to jednak takie proste, zwłaszcza, gdy rozstanie nie nastąpiło z wyłącznej winy bogatszego ze współmałżonków.

 

Konsekwencje prawne, emocjonalne, a nawet społeczne mogą „przerosnąć” osoby rozwodzące się i spowodować, że w trakcie sprawy rozwodowej zaczną mieć wątpliwości. Wtedy warto jeszcze raz przemyśleć słuszność decyzji o rozwodzie.

 

Brad Pitt i Angelina Jolie rozwodzą się!
EastNews
Newsy
Brad Pitt oczyszczony z zarzutu przemocy wobec dzieci! Angelina Jolie kłamała?
Brad Pitt oczyszczony z zarzutu przemocy wobec dzieci! Angelina Jolie kłamała?

Jak podaje CNN, Brad Pitt został oczyszczony z zarzutów o dopuszczenie się przemocy wobec swoich dzieci. Chodzi o incydent, do którego miało dojść we wrześniu tego roku na pokładzie prywatnego samolotu, którym Pitt i Jolie oraz ich dzieci wracali do Stanów Zjednoczonych. Pojawiły się informacje, że Brad Pitt uderzył syna Madoxa, co doprowadziło do złożenia przez Jolie pozwu rozwodowego. W pozwie rozwodowym Jolie zaznaczyła, że separacja trwa od 15 września, a wspomniany lot odbył się dzień wcześniej. Teraz jednak wszystko wskazuje na to, że inna była przyczyna złożenia przez nią pozwu, a osoby, które podały informację o rzekomym skandalicznym zachowaniu Brada na pokładzie samolotu, chciały mu zaszkodzić.    Brad Pitt oczyszczony z zarzutu przemocy wobec dzieci! Brad Pitt  został oczyszczony z zarzutów przez rządową agencję zajmującą się ochroną dziećmi (DCFS) w Los Angeles. Po tym jak pojawiły się informacje o incydencie na pokładzie samolotu, aktor bardzo poważnie podszedł do sprawy i współpracował z władzami. Ostatecznie cała sprawa zakończyła się po jego myśli. Z pewnością, gdyby cała sprawa miała inny finał, Jolie nie miałaby problemu w sądzie z przyznaniem jej pełnej opieki nad szóstą ich dzieci.    ZOBACZ:  Terapeuta Jolie i Pitta zdradził, jakie mają problemy! Kłócili się o dzieci, alkohol i... seks?   Przypominamy, że niedawno para doszła do porozumienia w sprawie opieki nad dziećmi. Na czas trwania rozprawy rozwodowej dzieci będą mieszały z Jolie, a Pitt będzie mógł je odwiedzać.  Angelina Jolie w dokumentach rozwodowych domaga się prawa do wyłącznej opieki nad sześciorgiem dzieci, ale aktor w ubiegłym tygodniu złożył wniosek o przyznanie prawa do wspólnej opieki nad dziećmi. Jak zakończy się ta sprawa? Będziemy Was informować na bieżąco!   Zobacz też:  Rozwiązanie...

Mężczyzna z obrączką na palcu
Flickr/World Trade Organization/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Styl życia
Rozwiązanie małżeństwa na zasadzie ugody – rozwód bez orzekania o winie
Rozwód bez orzekania o winie zazwyczaj udzielany jest na pierwszej lub drugiej rozprawie sądowej. Warunkiem sprawnego i szybkiego przeprowadzenia tego typu postępowania jest brak sporu między małżonkami odnośnie wysokości alimentów czy opieki nad dziećmi.

Rozwód bez orzekania o winie zazwyczaj udzielany jest na pierwszej lub drugiej rozprawie sądowej. Warunkiem sprawnego i szybkiego przeprowadzenia tego typu postępowania jest brak sporu między małżonkami odnośnie wysokości alimentów czy opieki nad dziećmi. Kiedy nie jest orzekana wina za rozwód? Rozwiązanie małżeństwa bez orzekania o winie daje możliwość, aby małżonkowie pozostali w przyjaźni i wspólnie sprawowali opiekę nad dziećmi. Często nie wymaga też powoływania świadków – w przypadku rozwodu bez orzekania o winie nie ma konieczności przedstawiania dowodów w postaci zeznań osób trzecich. Zdarzają się sytuacje, w których nie da się stwierdzić winy. Wina nie może być orzeczona przede wszystkim w przypadku wystąpienia takich okoliczności jak: choroba psychiczna jednego z małżonków, niezgodność charakterów, niedobór płciowy (np. impotencja), odmienność postaw i celów życiowych. Ponadto małżonkowie mogą wspólnie wystosować wniosek o zaniechanie orzekania o winie. Sytuacja taka jest jednoznaczna z tym, że żadne z nich nie ponosi winy za rozpad pożycia. Jeżeli podczas rozprawy któreś z małżonków wyrazi sprzeciw przeciw polubownemu rozwiązaniu sprawy, wówczas sąd jest zobowiązany do ustalenia, która ze stron ponosi winę za rozpad małżeństwa. Może nawet dojść do sytuacji kiedy decyzją sądu oboje małżonkowie zostaną uznani za winnych. Rozwód bez orzekania o winie a alimenty na dzieci Istotne jest, że bez względu na to czy rozwód jest przeprowadzany z orzekaniem o winie czy nie, sytuacja alimentacyjna dzieci wygląda tak samo. Jeżeli zachodzi taka przesłanka alimenty są przyznawane bez względu na charakter procesu rozwodowego. Czyli rozwód bez orzekania winy nie przeszkadza w uzyskaniu...

Para kłócąca się
Image by Lifetimestock.com
Styl życia
Kocha czy nie kocha, czyli najczęstsze przyczyny rozwodu
Przyczyna rozwodu może być zawiniona lub niezawiniona. Według statystyk co trzecie małżeństwo kończy się rozwodem, a najczęściej pojawiającym się powodem rozstania jest niedopasowanie charakterów.

Przyczyna rozwodu może być zawiniona lub niezawiniona. Według statystyk co trzecie małżeństwo kończy się rozwodem, a najczęściej pojawiającym się powodem rozstania jest niedopasowanie charakterów.   Przyczyny rozwodu biorąc pod uwagę kryterium winy dzielą się na trzy grupy: przyczyna zawiniona, przyczyna niezawiniona, przyczyna, która w zależności od sytuacji może być potraktowana jako zawiniona lub niezawiniona. Przyczyna zawiniona rozwodu Przyczyna zawiniona rozwodu to wyraźna wina jednego ze współmałżonków. Zalicza się do niej takie zachowania jak: przemoc, zdrada, bigamia, alkoholizm, nieróbstwo, zaniedbywanie współmałżonka zarówno w codziennym życiu, jak i w sferze seksualnej lub wyraźnie złe nastawienie do jego rodziny i najbliższego otoczenia. Jednym z ostatnich, ale najbardziej oczywistych przewinień doprowadzających do rozpadu małżeństwa jest opuszczenie współmałżonka. Przyczyna niezawiniona rozwodu Przyczyny niezawinione rozwodu to przyczyny, na które współmałżonek nie ma wpływu, a jednak powodują sytuację, w której można złożyć wniosek o rozwód: choroba (fizyczna, psychiczna), upośledzenie umysłowe, problemy ze sferą seksualną, niedopasowanie charakterów (najczęstsza przyczyna rozwodów).   Pozostaje jeszcze ostatnia grupa przyczyn rozwodu, która w zależności od towarzyszących okoliczności może być uznana za winę lub przyczynę niezawinioną: duża różnica wieku lub światopoglądów, wrogie nastawienie rodziny współmałżonka wobec małżeństwa lub bezpłodność.  

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner