Pokłócona para
Image by Lifetimestock.com
Styl życia

Gdy w trakcie rozwodu już go nie chcemy...

Konsekwencje rozwodu i ciężar psychiczny, jaki wiąże się z rozstaniem, może skłonić do wycofania pozwu rozwodowego. Rozwodzący się małżonkowie czasem dopiero podczas rozprawy postanawiają jednak „zawalczyć” jeszcze raz o małżeństwo.

Konsekwencje rozwodu i ciężar psychiczny, jaki wiąże się z rozstaniem, może skłonić do wycofania pozwu rozwodowego. Rozwodzący się małżonkowie czasem dopiero podczas rozprawy postanawiają jednak „zawalczyć” jeszcze raz o małżeństwo.

 

Rozwód wywołuje cały wachlarz negatywnych emocji. Sprawa rozwodowa wiąże się też z koniecznością ustalania spraw prawno-majątkowych. Sam proces rozwodowy może trwać kilka miesięcy. Zdarza się, że po złożeniu pozwu rozwodowego współmałżonek wycofuje się ze swojej decyzji.

Kasia gotuje z Polki.pl: wołowina po meksykańsku

 

Sprawa rozwodowa i sama decyzja o rozwodzie jest symbolicznym podzieleniem wszystkiego, co zostało zbudowane przez dwoje ludzi podczas trwania ich małżeństwa. Tematy poruszane na sali rozpraw są często bardzo intymne. Orzekanie winy jednego ze współmałżonków powoduje publiczne wyciąganie wszystkich prywatnych, rodzinnych spraw. Składanie pozwu rozwodowego pod wpływem impulsu, chwili zdenerwowania czy po namowie osób trzecich może skutkować, że nagle zmienimy zdanie.

Co się dzieje podczas sprawy rozwodowej?

Podczas sprawy rozwodowej podejmowane są decyzje odnośnie:

 • orzeczenia winy współmałżonka,
 • podziału wspólnego majątku,
 • przyznania alimentów na współmałżonka,
 • podziału obowiązków rodzicielskich, gdy w małżeństwie są dzieci,
 • przyznanie alimentów na dzieci.

 

Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, gdy współmałżonkowie rozstają się w gniewie, złości i atmosferze obwiniania się o wszystko, co złego wydarzyło się podczas trwania małżeństwa. Wtedy obie strony sprawy nie poczuwają się do odpowiedzialności za rozpad ich związku.

Dlaczego ludzie wycofują się z rozwodu?

Małżonkowie w trakcie sprawy rozwodowej często dochodzą do wniosku, że chcą jednak walczyć o małżeństwo. Gdy w związku są dzieci, to większe jest prawdopodobieństwo walki o ratowanie rodziny. Jakie jeszcze mogą być przyczyny chęci wycofania się z pozwu rozwodowego:

 • napiętnowanie społeczne – mimo że rozwód nie dziwi dziś nikogo, funkcjonują jeszcze grupy społeczne, w których rozwód to temat tabu;
 • wpływ rodziny – najczęściej rodzina współmałżonki utwierdza ją w przekonaniu, że powinna trwać w małżeństwie;
 • lęk przed samotnością i tym, co nowe – osoby rozwodzące wolą pozostać w źle funkcjonującym małżeństwie niż żyć same;
 • przekonania religijne – w samej przysiędze małżeńskiej występuje formuła: „nie opuszczę cię aż do śmierci”;
 • ślub kościelny - rozwód cywilny, nie oznacza rozwodu kościelnego. Uzyskanie go jest trudniejsze niż rozwiązania prawne
 • obawa przed samodzielnym życiem, przed spadkiem standardu majątkowego. W bezdzietnym związku, w którym kobieta była na utrzymaniu męża, rozwód oznaczałby dla niej konieczność podjęcia pracy i samodzielnego zarobkowania. Alimenty w przypadku braku dzieci można wprawdzie uzyskać, nie jest to jednak takie proste, zwłaszcza, gdy rozstanie nie nastąpiło z wyłącznej winy bogatszego ze współmałżonków.

 

Konsekwencje prawne, emocjonalne, a nawet społeczne mogą „przerosnąć” osoby rozwodzące się i spowodować, że w trakcie sprawy rozwodowej zaczną mieć wątpliwości. Wtedy warto jeszcze raz przemyśleć słuszność decyzji o rozwodzie.

 

Brad Pitt i Angelina Jolie rozwodzą się!
EastNews
Newsy
Brad Pitt oczyszczony z zarzutu przemocy wobec dzieci! Angelina Jolie kłamała?
Brad Pitt oczyszczony z zarzutu przemocy wobec dzieci! Angelina Jolie kłamała?

Jak podaje CNN, Brad Pitt został oczyszczony z zarzutów o dopuszczenie się przemocy wobec swoich dzieci. Chodzi o incydent, do którego miało dojść we wrześniu tego roku na pokładzie prywatnego samolotu, którym Pitt i Jolie oraz ich dzieci wracali do Stanów Zjednoczonych. Pojawiły się informacje, że Brad Pitt uderzył syna Madoxa, co doprowadziło do złożenia przez Jolie pozwu rozwodowego. W pozwie rozwodowym Jolie zaznaczyła, że separacja trwa od 15 września, a wspomniany lot odbył się dzień wcześniej. Teraz jednak wszystko wskazuje na to, że inna była przyczyna złożenia przez nią pozwu, a osoby, które podały informację o rzekomym skandalicznym zachowaniu Brada na pokładzie samolotu, chciały mu zaszkodzić.    Brad Pitt oczyszczony z zarzutu przemocy wobec dzieci! Brad Pitt  został oczyszczony z zarzutów przez rządową agencję zajmującą się ochroną dziećmi (DCFS) w Los Angeles. Po tym jak pojawiły się informacje o incydencie na pokładzie samolotu, aktor bardzo poważnie podszedł do sprawy i współpracował z władzami. Ostatecznie cała sprawa zakończyła się po jego myśli. Z pewnością, gdyby cała sprawa miała inny finał, Jolie nie miałaby problemu w sądzie z przyznaniem jej pełnej opieki nad szóstą ich dzieci.    ZOBACZ:  Terapeuta Jolie i Pitta zdradził, jakie mają problemy! Kłócili się o dzieci, alkohol i... seks?   Przypominamy, że niedawno para doszła do porozumienia w sprawie opieki nad dziećmi. Na czas trwania rozprawy rozwodowej dzieci będą mieszały z Jolie, a Pitt będzie mógł je odwiedzać.  Angelina Jolie w dokumentach rozwodowych domaga się prawa do wyłącznej opieki nad sześciorgiem dzieci, ale aktor w ubiegłym tygodniu złożył wniosek o przyznanie prawa do wspólnej opieki nad dziećmi. Jak zakończy się ta sprawa? Będziemy Was informować na bieżąco!   Zobacz też:  Rozwiązanie...

Kasia Cichopek i Marcin Hakiel dogadali się w sprawie alimentów
Newsy
Rozwód Katarzyny Cichopek i Marcina Hakiela. Dogadali się w sprawie alimentów 
Katarzyna Cichopek i Marcin Hakiel wkrótce przestaną być małżeństwem. Co z opieką nad dziećmi i alimentami? Okazuje się, że para ma już to ustalone

Już w sierpniu ma się odbyć pierwsza sprawa rozwodowa Kasi Cichopek i Marcina Hakiela. Jak donoszą media, w przypadku tej pary rozwód przebiegnie dość sprawnie, bo Katarzyna i Marcin dogadali się w najważniejszych kwestiach - m.in. opieki nad dziećmi czy podziału majątku. Poznajcie szczegóły. Katarzyna Cichopek i Marcin Hakiel rozwodzą się. Co z dziećmi?  Wielkimi krokami zbliża się rozwód jednej z najpopularniejszych par w polskim show-biznesie. Po 17 wspólnie spędzonych latach Katarzyna Cichopek i Marcin Hakiel postanowili się rozstać, a sąd pierwszą rozprawę wyznaczył już na 25 sierpnia. Gwiazda "M jak miłość" oraz tancerz liczą, że wszystko przebiegnie dość szybko, bo już wcześniej omówili najważniejsze sprawy. Byli partnerzy dogadali się m.in. w sprawie majątku, teraz "Super Express" donosi, co z alimentami. Okazuje się, że Katarzyna i Marcin ustalili, że dzieci, 13-letni Adam i 9-letnia Helena, będą spędzać po tygodniu u każdego z nich. Tak podzielona opieka oznacza, że nikt nie będzie musiał płacić alimentów. W sprawie większych wydatków Cichopek i Hakiel mają dogadywać się na bieżąco. Jak informuje dziennik, za jakiś czas już byli małżonkowie, nie będą robić sobie problemów w sprawie dłuższych wyjazdów z dziećmi.  Zobacz także:  Katarzyna Cichopek wbija szpilę Marcinowi Hakielowi? Pisze o "prawie do szczęścia" Gwiazdę "M jak miłość" w najbliższych tygodniach czeka wiele stresów, związanych nie tylko z rozwodem z Marcinem. Jakiś czas temu okazało się, że aktorka i jej partner z "Pytania na śniadanie", Maciej Kurzajewski, są podsłuchiwani. Katarzyna Cichopek skierowała sprawę na policję.  Marcin Hakiel uwielbia spędzać czas z Helenką i Adamem, a niedawno w jednym z wywiadów zdradził, że jest otwarty na... kolejne dziecko....

Mężczyzna z obrączką na palcu
Flickr/World Trade Organization/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Styl życia
Rozwiązanie małżeństwa na zasadzie ugody – rozwód bez orzekania o winie
Rozwód bez orzekania o winie zazwyczaj udzielany jest na pierwszej lub drugiej rozprawie sądowej. Warunkiem sprawnego i szybkiego przeprowadzenia tego typu postępowania jest brak sporu między małżonkami odnośnie wysokości alimentów czy opieki nad dziećmi.

Rozwód bez orzekania o winie zazwyczaj udzielany jest na pierwszej lub drugiej rozprawie sądowej. Warunkiem sprawnego i szybkiego przeprowadzenia tego typu postępowania jest brak sporu między małżonkami odnośnie wysokości alimentów czy opieki nad dziećmi. Kiedy nie jest orzekana wina za rozwód? Rozwiązanie małżeństwa bez orzekania o winie daje możliwość, aby małżonkowie pozostali w przyjaźni i wspólnie sprawowali opiekę nad dziećmi. Często nie wymaga też powoływania świadków – w przypadku rozwodu bez orzekania o winie nie ma konieczności przedstawiania dowodów w postaci zeznań osób trzecich. Zdarzają się sytuacje, w których nie da się stwierdzić winy. Wina nie może być orzeczona przede wszystkim w przypadku wystąpienia takich okoliczności jak: choroba psychiczna jednego z małżonków, niezgodność charakterów, niedobór płciowy (np. impotencja), odmienność postaw i celów życiowych. Ponadto małżonkowie mogą wspólnie wystosować wniosek o zaniechanie orzekania o winie. Sytuacja taka jest jednoznaczna z tym, że żadne z nich nie ponosi winy za rozpad pożycia. Jeżeli podczas rozprawy któreś z małżonków wyrazi sprzeciw przeciw polubownemu rozwiązaniu sprawy, wówczas sąd jest zobowiązany do ustalenia, która ze stron ponosi winę za rozpad małżeństwa. Może nawet dojść do sytuacji kiedy decyzją sądu oboje małżonkowie zostaną uznani za winnych. Rozwód bez orzekania o winie a alimenty na dzieci Istotne jest, że bez względu na to czy rozwód jest przeprowadzany z orzekaniem o winie czy nie, sytuacja alimentacyjna dzieci wygląda tak samo. Jeżeli zachodzi taka przesłanka alimenty są przyznawane bez względu na charakter procesu rozwodowego. Czyli rozwód bez orzekania winy nie przeszkadza w uzyskaniu...

Nasze akcje
Douglas
Styl życia
Największa perfumeria Douglas to miejsce inne niż wszystkie
Współpraca reklamowa
wernisaż-12.-kalendarza-artystycznego-gedeon-richter
Newsy
Kobiety i astrologia inspiracją dla polskich artystów. Przedstawiamy 12. edycję Kalendarza Artystycznego
Współpraca reklamowa
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik