Inteligencja płynna i skrystalizowana: czym się różnią?
Inteligencja płynna jest determinantem rozwoju inteligencji skrystalizowanej, ponieważ jest to zdolność myślenia. Natomiast inteligencja skrystalizowana to przede wszystkim nagromadzona wiedza.
Inteligencja płynna jest determinantem rozwoju inteligencji skrystalizowanej, ponieważ jest to zdolność myślenia. Natomiast inteligencja skrystalizowana to przede wszystkim nagromadzona wiedza.
Inteligencja płynna i skrystalizowana – do czego służy?
Inteligencja płynna to fizjologiczne właściwości struktur nerwowych w mózgu, które zależą przede wszystkim od uwarunkowań genetycznych. Są to możliwości zdeterminowane biologicznymi możliwościami mózgu. To przede wszystkim szybkość i płynność procesów myślowych oraz pamięć. Inteligencji płynnej używamy głównie do rozwiązywania zadań polegających na dostrzeganiu zależności między rzeczami i zjawiskami.
Inteligencja skrystalizowana to narzędzie, dzięki któremu wyraża się ludzki umysł. Jest różnicowana kulturowo i zmienia się wraz z wiekiem. Inteligencja skrystalizowana to rezultat uczenia się oraz zdobytego doświadczenia – które mają ścisły związek z inteligencją płynną. Inteligencja skrystalizowana służy nam do rozwiązywania problemów logicznych, jest to również nasz zasób słownictwa – są to wyćwiczone czynności naszego umysłu.
Ćwiczenie inteligencji płynnej
Najwyższy pułap obie inteligencje osiągają około 30. roku życia – płynna jest jeszcze wysoka a skrystalizowana już bogata. Świadczy o tym chociażby fakt, iż najwięcej odkryć naukowcy i badacze dokonują właśnie w tym wieku. Psychologowie dr Susanne Jaeggi oraz dr Martin Buschkuehl z Uniwersytetu Michigan w Ann Arbor przeprowadzili serie badań, w których udowodnili, że inteligencję płynną można zwiększać. Według nich inteligencję płynną można rozwijać ćwicząc pamięć krótkotrwałą (operacyjną), natomiast inteligencja skrystalizowana ma związek z pamięcią długoterminową. Ćwiczenie pamięci operacyjnej może być sposobem na rozwój inteligencji płynnej dzieci z niepełnosprawnością umysłową oraz osób, u których pamięć ulega pogorszeniu.