Transakcja zakończona, umowa notarialna podpisana, a klucze wesoło pobrzękują w twojej kieszeni. Teraz czeka cię remont wymarzonego mieszkania, a na myśl o nim cierpnie ci skóra. Niepotrzebnie! Sprawdź, co musisz wiedzieć przed rozpoczęciem remontu mieszkania z rynku wtórnego i nie martw się na zapas.

Reklama

Kupując mieszkanie z drugiej ręki, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że jego remont lub przebudowa wymagają więcej nakładów pracy niż te przeprowadzane w mieszkaniu kupionym wprost od dewelopera. Zgłoszenie remontu, zdobycie odpowiednich zgód na przebudowę mieszkania, zadbanie o odpowiednie relacje ze Wspólnotą i sąsiadami - na to wszystko musisz zwrócić uwagę, remontując mieszkanie z drugiej ręki.

Zgody wspólnoty mieszkaniowej na remont mieszkania

Zanim udasz się do urzędu i rozpoczniesz starania o legitymizację remontu lub przebudowy zorientuj się, w jakich ramach funkcjonuje twoja nowa wspólnota mieszkaniowa. Mimo braku stosownych przepisów, w wielu wspólnotach obowiązują wewnętrzne rozporządzenia nakładające na właścicieli mieszkań obowiązek uzyskania zgody tejże na każdy remont. Podobnie rzecz się ma w przypadku lokalu spółdzielczego, w przypadku którego to spółdzielnia ma decydujący głos w kwestii jego przebudowy. Niestety, niewielu nowych właścicieli mieszkań zdaje sobie z tego sprawę i przeprowadza remonty na własną rękę. Wiadomo, mieszkańcy bywają różni, ale na pewno milej będzie się wam współżyło, jeśli zrobisz ukłon w ich stronę, przynajmniej informując ich o planowanych głośnych pracach remontowych.

Dokumenty konieczne do rozpoczęcia remontu

Przebudowa lokalu mieszkalnego funkcjonującego od wielu lat w przestrzeni miejskiej musi zostać zgłoszona do wydziału architektury. Jeśli więc planujesz wymianę okien, ocieplanie ścian od wewnątrz, przebudowę lub modernizację jakichkolwiek instalacji domowych lub jedynie tynkujesz ściany, musisz zgłosić ten fakt w urzędzie. Jeśli urząd nie wniesie sprzeciwu, po upływie 21 dni roboczych możesz rozpocząć pracę. Co ciekawe, remont możesz także zalegalizować po jego zakończeniu, składając w urzędzie dokumenty inwentaryzacyjne wykonanych prac i ewentualne ekspertyzy.

Zobacz także

Prace remontowe bez koniecznego pozwolenia

Nie wszystkie prace remontowe będą wymagały od ciebie wypełnienia odpowiedniego zgłoszenia albo zdobycia pozwolenia na budowę. We własnym zakresie możesz wykonywać wszelkie prace mieszczące się w definicji tzw. bieżącej konserwacji, a więc wymianę mebli kuchennych, malowanie, tapetowanie, montowanie drzwi, systemów alarmowych itd.

Konkretny plan remontu mieszkania z drugiej ręki

Jeśli planujesz większy remont, nie wahaj się poprosić o pomoc specjalistów - konstruktorów, architektów i projektantów wnętrz. W ostatecznym rozrachunku nawet drobna pomyłka może kosztować cię niepotrzebny stres i pieniądze. Sypialnia w miejscu pokoju dziennego sąsiadów? Południowe okno w chłodnej sypialni? Wykładzina w przedpokoju? Wiele rzeczy wymaga gruntownego przemyślenia i zaplanowania, w końcu nowe mieszkanie będzie twoim domem.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama