pokój w trakcie remontu, drabina i farby stoją przy ścianie
© Kange Studio/Adobe Stock
Styl życia

Mieszkanie: 4 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę, remontując mieszkanie z drugiej ręki

Transakcja zakończona, umowa notarialna podpisana, a klucze wesoło pobrzękują w twojej kieszeni. Teraz czeka cię remont wymarzonego mieszkania, a na myśl o nim cierpnie ci skóra. Niepotrzebnie! Sprawdź, co musisz wiedzieć przed rozpoczęciem remontu mieszkania z rynku wtórnego i nie martw się na zapas.

Transakcja zakończona, umowa notarialna podpisana, a klucze wesoło pobrzękują w twojej kieszeni. Teraz czeka cię remont wymarzonego mieszkania, a na myśl o nim cierpnie ci skóra. Niepotrzebnie! Sprawdź, co musisz wiedzieć przed rozpoczęciem remontu mieszkania z rynku wtórnego i nie martw się na zapas.

 

Kupując mieszkanie z drugiej ręki, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że jego remont lub przebudowa wymagają więcej nakładów pracy niż te przeprowadzane w mieszkaniu kupionym wprost od dewelopera. Zgłoszenie remontu, zdobycie odpowiednich zgód na przebudowę mieszkania, zadbanie o odpowiednie relacje ze Wspólnotą i sąsiadami - na to wszystko musisz zwrócić uwagę, remontując mieszkanie z drugiej ręki.

Zgody wspólnoty mieszkaniowej na remont mieszkania

Zanim udasz się do urzędu i rozpoczniesz starania o legitymizację remontu lub przebudowy zorientuj się, w jakich ramach funkcjonuje twoja nowa wspólnota mieszkaniowa. Mimo braku stosownych przepisów, w wielu wspólnotach obowiązują wewnętrzne rozporządzenia nakładające na właścicieli mieszkań obowiązek uzyskania zgody tejże na każdy remont. Podobnie rzecz się ma w przypadku lokalu spółdzielczego, w przypadku którego to spółdzielnia ma decydujący głos w kwestii jego przebudowy. Niestety, niewielu nowych właścicieli mieszkań zdaje sobie z tego sprawę i przeprowadza remonty na własną rękę. Wiadomo, mieszkańcy bywają różni, ale na pewno milej będzie się wam współżyło, jeśli zrobisz ukłon w ich stronę, przynajmniej informując ich o planowanych głośnych pracach remontowych.

Dokumenty konieczne do rozpoczęcia remontu

Przebudowa lokalu mieszkalnego funkcjonującego od wielu lat w przestrzeni miejskiej musi zostać zgłoszona do wydziału architektury. Jeśli więc planujesz wymianę okien, ocieplanie ścian od wewnątrz, przebudowę lub modernizację jakichkolwiek instalacji domowych lub jedynie tynkujesz ściany, musisz zgłosić ten fakt w urzędzie. Jeśli urząd nie wniesie sprzeciwu, po upływie 21 dni roboczych możesz rozpocząć pracę. Co ciekawe, remont możesz także zalegalizować po jego zakończeniu, składając w urzędzie dokumenty inwentaryzacyjne wykonanych prac i ewentualne ekspertyzy.

Prace remontowe bez koniecznego pozwolenia

Nie wszystkie prace remontowe będą wymagały od ciebie wypełnienia odpowiedniego zgłoszenia albo zdobycia pozwolenia na budowę. We własnym zakresie możesz wykonywać wszelkie prace mieszczące się w definicji tzw. bieżącej konserwacji, a więc wymianę mebli kuchennych, malowanie, tapetowanie, montowanie drzwi, systemów alarmowych itd.

Konkretny plan remontu mieszkania z drugiej ręki

Jeśli planujesz większy remont, nie wahaj się poprosić o pomoc specjalistów - konstruktorów, architektów i projektantów wnętrz. W ostatecznym rozrachunku nawet drobna pomyłka może kosztować cię niepotrzebny stres i pieniądze. Sypialnia w miejscu pokoju dziennego sąsiadów? Południowe okno w chłodnej sypialni? Wykładzina w przedpokoju? Wiele rzeczy wymaga gruntownego przemyślenia i zaplanowania, w końcu nowe mieszkanie będzie twoim domem.

 

Wysokie budynki przy plaży
Flickr/Dickson Phua/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/
Styl życia
Jak się chronić przed zagrożeniami związanymi z wynajmem mieszkania?
Warto wiedzieć, jak wynająć mieszkanie tak, by ustrzec się przed ryzykiem, które temu przedsięwzięciu zawsze towarzyszy. Na skutki nieuczciwości narażeni są zarówno najemcy, jak i wynajmujący, więc i jedna, i druga strona powinna zachować wszelkie środki ostrożności.

Warto wiedzieć, jak wynająć mieszkanie tak, by ustrzec się przed ryzykiem, które temu przedsięwzięciu zawsze towarzyszy. Na skutki nieuczciwości narażeni są zarówno najemcy, jak i wynajmujący, więc i jedna, i druga strona powinna zachować wszelkie środki ostrożności.   Krok 1: Zachowaj zasadę ograniczonego zaufania. Sprawdź wiarygodność potencjalnego najemcy/właściciela lokalu – poproś o okazanie dwóch dowodów tożsamości, np. dowodu osobistego i prawa jazdy. W ten sposób możesz już na początku zdemaskować oszusta, który posługuje się fałszywym lub kradzionym dokumentem. Oprócz tego poproś potencjalnego najemcę o informację na temat stanu swoich płatności z Biura Informacji Gospodarczej (dane o wynajmującym lokal można uzyskać z Biura Informacji Kredytowej). Możesz też skorzystać z pomocy pośrednika, który ma większe doświadczenie i dostęp do bazy dokumentów zastrzeżonych prowadzonej przez Związek Banków Polskich (pamiętaj jednak, aby przed zawarciem umowy z firmą pośredniczącą dowiedzieć się, czy posiada ona stosowne uprawienia). Krok 2: Zadbaj o to, co najważniejsze – sporządź umowę. Zadbaj o zabezpieczenie swoich interesów poprzez takie skonstruowanie umowy, żeby nie zawierała żadnych luk ani niedomówień. Będąc najemcą, również możesz wywierać wpływ na treść umowy, więc nie podpisuj wszystkiego, co podsunie ci pod nos właściciel lokalu. Krok 3: Gromadź dokumentację. Do umowy dołącz dokumentację fotograficzną potwierdzającą stan techniczny mieszkania przed zawarciem umowy. To ważny krok zarówno z punktu widzenia najemcy, jak i wynajmującego, ponieważ zdarzają się przypadki zarówno zniszczenia mienia przez lokatora, jak również oszustw właścicieli mieszkań, którzy wyłudzają pieniądze na remonty....

para podczas przeprowadzki
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Co obejmuje kaucja za mieszkanie?
Kaucja za mieszkanie przy umowie najmu stanowi dla właściciela mieszkania zabezpieczenie umowy w sytuacji problemów z najemcą. Dla wynajmującego jest to dodatkowy wydatek, którego zwrot często trudno wyegzekwować. Właściciele mieszkań notorycznie bowiem nie oddają kaucji.

Kaucja za mieszkanie przy umowie najmu stanowi dla właściciela mieszkania zabezpieczenie umowy w sytuacji problemów z najemcą. Dla wynajmującego jest to dodatkowy wydatek, którego zwrot często trudno wyegzekwować. Właściciele mieszkań notorycznie bowiem nie oddają kaucji. Kaucja za mieszkanie: po co jest? Wynajmujący może uzależnić najem mieszkania od wpłaty odpowiedniej kaucji , która zwykle wynosi wysokość miesięcznego czynszu lub jego wielokrotność, nie może jednak przekroczyć jego dwunastokrotności.   Zwykle korzysta z tej możliwości, bowiem stanowi ona dla niego zabezpieczenie w sytuacji niewypłacalności najemcy , lub jeśli pozostawi on zdewastowane mieszkanie czy zniszczony sprzęt. Jej ustanawianie, często na wysokim poziomie, nie jest wyrazem złej woli właściciela mieszkania, a raczej wyrazem jego ostrożności, często spowodowanej złymi doświadczeniami z przeszłości. Kaucja za mieszkanie: kiedy może nie zostać zwrócona? Zabezpieczenie umowy najmu kaucją jest zabezpieczeniem w razie problemów z najemcą – na przykład w sytuacji, gdy zalega on z czynszem najmu. Wówczas wynajmujący ma prawo, wypowiadając umowę najmu , zatrzymać należną część z kwoty kaucji.   Najemca ma obowiązek dbać o stan wynajmowanego lokalu i dokonywać niezbędnych bieżących napraw. Jest jednak naturalne, że użytkowana w normalny sposób rzecz ulega pogorszeniu, sprzęty z czasem zużywają się i wymagają wymiany bądź gruntownego remontu . Jeśli pogorszenie stanu rzeczy wynika z naturalnego jej zużycia, wówczas właściciel nie ma prawa obciążania tym kosztem najemcy z sumy wpłaconej przez niego kaucji.   Taka możliwość istnieje, gdy uszkodzenia przekraczają zwykłą miarę, wynikają z niedbałości użytkownika nieruchomości lub jego samowoli. Jeśli więc najemca dokona nieuzgodnionych z właścicielem przeróbek, które nie zostaną przez...

Ludzie robiący remont
Image by Lifetimestock.com
Styl życia
Co obejmuje ulga remontowa i kto może z niej skorzystać?
Ulga remontowa, która funkcjonowała do końca 2013 roku, obecnie nie obowiązuje. W tej chwili warunki skorzystania ze zwrotu pomiędzy stawką podatku podstawową a obniżoną są znacznie obostrzone – dotyczą tylko budowy niewielkich domów i lokali przez osoby młode.

Ulga remontowa, która funkcjonowała do końca 2013 roku, obecnie nie obowiązuje. W tej chwili warunki skorzystania ze zwrotu pomiędzy stawką podatku podstawową a obniżoną są znacznie obostrzone – dotyczą tylko budowy niewielkich domów i lokali przez osoby młode. Ulga remontowa: stara ulga Ulga remontowo-modernizacyjna, zwana ulgą remontową, została wycofana z polskiego prawa z końcem 2013 roku. Prawa do ulgi remontowej, czyli odliczenia kosztów remontu do określonego limitu według starych przepisów, przysługują teraz jedynie osobom, które nabyły wcześniej do niej prawa – osoby te mogą dokonywać odliczeń w kolejnych deklaracjach podatkowych, jeśli zakupów na materiały budowlane w związku z budową lub remontem dokonały w okresie obowiązywania ulgi, a więc przed 2014 rokiem. Wniosek o zwrot części zakupów przeznaczonych na budowę i remont mogą wciąż odliczyć osoby, które mogą udokumentować wydatki fakturą VAT , która została wydana: od dnia 1 stycznia 2006 r. do dnia 31 grudnia 2007 r. – w tym wypadku deklarację składa się nie później niż do dnia 31 grudnia 2015 r., od dnia 1 stycznia 2008 r. do dnia 31 grudnia 2009 r. - deklarację należy złożyć nie później niż do dnia 31 grudnia 2016 r., od dnia 1 stycznia 2010 r. do dnia 31 grudnia 2011 r. - do dnia 31 grudnia 2017 r., od dnia 1 stycznia 2012 r. do dnia 31 grudnia 2013 r. - do dnia 31 grudnia 2018 r. Ulga remontowa na nowych zasadach: komu przysługuje Nowe przepisy zawierają większe niż poprzednio obostrzenia w stosunku do beneficjentów ulgi oraz przedmiotu odliczenia. Według nowych przepisów o zwrot mogą ubiegać się jedynie osoby fizyczne, które do końca roku kalendarzowego, w którym wydano pozwolenie na budowę mieszkania albo domu, nie ukończyły 36 lat. Aby osoba taka...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy

Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!

Partner
Weleda
Newsy

Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!

Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy

Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!

Partner
Eva Longoria
Styl życia

Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!

Partner
Newsy

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner
Newsy

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner
Newsy

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy

Małgorzata Rozenek-Majdan

BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy

Julia Wieniawa

BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy

Katarzyna Cichopek

BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show

Hotel Paradise

BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show

Ślub od pierwszego wejrzenia

BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji

Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021

Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle

Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend

Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle

Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają

Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle

Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat

Anna Kusiak