Ragdoll – sprawdź, czy to kot dla Ciebie
© madeinitaly4k/Adobe Stock
Styl życia

Ragdoll – sprawdź, czy to kot dla Ciebie

Ragdoll to rasa kotów, która w ciągu ostatniej dekady zyskała ogromną popularność. Wynika to zarówno z wyjątkowej urody, jak i niezwykłej osobowości ragdolli. Warto jednak pamiętać, że nie jest to rasa odpowiednia dla każdego.

Ragdoll to rasa kotów, która w ciągu ostatniej dekady zyskała ogromną popularność. Wynika to zarówno z wyjątkowej urody, jak i niezwykłej osobowości ragdolli. Warto jednak pamiętać, że nie jest to rasa odpowiednia dla każdego.

 

Kot rasy ragdoll obdarza swoich opiekunów wyjątkowo głębokim uczuciem. Hodowcy i wielbiciele rasy często podkreślają, że ragdolle najchętniej spędzałyby ze swoimi właścicielami każdą możliwą chwilę, nie odpuszczając ich nawet na krok. Nie ma w tym stwierdzeniu przesady. Koty te bardzo zżywają się z ludźmi i pragną ciągłego kontaktu.

Ragdoll – historia rasy

Rasa ragdoll narodziła się w Stanach Zjednoczonych w latach 60. dwudziestego wieku w wyniku krzyżówki kota birmańskiego, burmskiego i perskiego. Ich pierwsza hodowczyni, Ann Baker, stworzyła kilka legend na temat ragdolli. Twierdziła, że nowa rasa zapoczątkowana została przez bezdomną, potrąconą przez samochód, ciężarną kotkę. Miała ona za wszelką cenę, pomimo prawom natury, pozostawać przy życiu – po to, by zapewnić przetrwanie swojemu potomstwu. Urodzone przez nią kocięta miały dzięki temu posiadać niezwykłe cechy – być silne, duże, odporne i niewrażliwe na ból. Ta i kilka innych historii rozpropagowanych przez Baker sprawiły, że rasa stała się bardzo popularna.

Charakter ragdolli

Rag doll z angielskiego oznacza… szmacianą laleczkę. Określenie to nawiązuje do unikalnej cechy kotów – kiedy ukochany opiekun bierze je na ręce, ich ciało całkowicie się rozluźnia i swobodnie zwisa. Ragdolle są niezwykle przyjazne i towarzyskie. Uwielbiają przebywać w pobliżu swoich właścicieli, w związku z czym często chodzą przy ich nogach niczym psy. Co ciekawe, rasa ta z łatwością dostosowuje się do trybu życia rodziny – koty budzą się i kładą spać wtedy, kiedy ich opiekunowie.

 

Koty rasy ragdoll wymagają dużej ilości uwagi, głaskania i przytulania. Nie lubią być same. Jeżeli opiekunów często nie ma w domu, warto pomyśleć o towarzystwie dla ragdolla – drugim kocie lub psie. Ragdoll świetnie dogada się z każdym z nich. Rasa ta doskonale sprawdza się w domach, w których są dzieci. Ragdolle są niezwykle cierpliwe, delikatne i pozbawione agresji. Chętnie spędzają czas z dziećmi, pozwalają im się głaskać i przytulać.

Wygląd kotów rasy ragdoll

Ragdoll to jedna z większych ras kotów. Dorosłe kotki ważą zwykle około 5 kilogramów, kocury mogą ważyć 6-8 kilogramów. Do najbardziej charakterystycznych cech rasy należą duże, intensywnie niebieskie oczy oraz półdługie, jedwabiste futro.

Maine coon – czym wyróżnia się ta rasa kotów?
© horheo/Adobe Stock
Styl życia
Rasa kotów - maine coon. Jak wyglądają i jaki mają charakter?
Maine coon to jedna z najpopularniejszych ras kotów. Hodowcy oraz miłośnicy na całym świecie doceniają maine coony za niepowtarzalną urodę oraz łagodny charakter.

Maine coon to jedna z najpopularniejszych ras kotów. Hodowcy oraz miłośnicy na całym świecie doceniają maine coony za niepowtarzalną urodę oraz łagodny charakter.   Maine coon to rasa, która powstała w sposób naturalny, bez ingerencji człowieka. Felinolodzy nie są jednak zgodni co do tego, kiedy i jak się to stało. Jedna z najbardziej wiarygodnych wersji mówi, że przodkami dzisiejszych maine coonów są długowłose koty z Azji, które w XVII wieku trafiły do USA na statkach handlowych. Jak wygląda kot rasy maine coon? Maine coony to jedne z największych kotów domowych – średnio ważą od 3,5 do 11 kilogramów, jednak często zdarzają się kocury, które znacznie wykraczają poza tę skalę.   Głowa maine coona ma średnią wielkość. Jej profil jest wklęsły, ze względu na subtelnie wygięte czoło oraz wyjątkowo pełne kości policzkowe. Pyszczek jest nieco kanciasty, przede wszystkim przez mocno zarysowaną brodę. Niezwykle charakterystyczną cechą maine coonów są wysoko osadzone uszy zakończone pędzelkami, tak zwanymi rysimi kępkami. Duże, szeroko rozstawione oczy, mogą mieć kolor zielony, brązowy lub złoty (zależny od koloru umaszczenia).   Ciało maine coona pokryte jest półdługim, gęstym, jedwabistym futrem, które tworzy charakterystyczną kryzę na piersi oraz portki na tylnych łapach. Koty posiadają również niezwykle puszyste ogony i włosy między palcami. Maine coon – charakter Pomimo ogromnych rozmiarów i silnego ciała, maine coony to koty niezwykle delikatne i pogodne. Z tego powodu często określa się je jako olbrzymy o gołębim sercu. Maine coon to kot wyjątkowo towarzyski , wesoły, zrównoważony. Uwielbia przebywać w pobliżu opiekunów, często podąża za nimi niczym cień i towarzyszy we wszystkich...

Kot rosyjski niebieski – wygląd, charakter
© Hetizia/Adobe Stock
Styl życia
Kot rosyjski niebieski – wygląd, charakter
Kot rosyjski niebieski to uosobienie subtelności, elegancji i gracji. Smukły, z wyjątkowo długimi kończynami i tajemniczym uśmiechem Mona Lisy, uchodzi za jedną z najpiękniejszych i najbardziej pożądanych ras kotów.

Kot rosyjski niebieski to uosobienie subtelności, elegancji i gracji. Smukły, z wyjątkowo długimi kończynami i tajemniczym uśmiechem Mona Lisy, uchodzi za jedną z najpiękniejszych i najbardziej pożądanych ras kotów.   Chociaż na pierwszy rzut oka może wydawać się niepozorny, kot rosyjski niebieski uchodzi za prawdziwego arystokratę w swoim gatunku. Kotki i kocury tej rasy zamieszkiwały carskie dwory, królewskie pałace, a nawet… apartamenty papieskie. Jednym z najbardziej znanych miłośników tych niezwykłych kotów był papież Jan Paweł II, który posiadał dwie kotki rosyjskie niebieskie. Historia rasy Kot rosyjski niebieski to rasa naturalna , czyli powstała bez ingerencji człowieka. Jej wygląd ukształtowany został przez środowisko, w jakim żyły koty. Felinolodzy uznają, że koty rosyjskie niebieskie narodziły się w Archangielsku, rosyjskim mieście, które położone jest bardzo blisko koła podbiegunowego. Trudne, niezwykle surowe i mroźne warunki sprawiły, że archangielskie koty nie miały możliwości krzyżowania się z innymi przedstawicielami swojego gatunku i dały początek nowej rasie.   Pierwsze wzmianki o kotach rosyjskich niebieskich pochodzą z XVII wieku. Ich niezwykłą urodę doceniali carowie, którzy umieszczali koty na swoich dworach i wręczali je w ramach prezentów innym monarchom. Dzięki temu oraz dzięki marynarzom, którzy zabierali koty rosyjskie na pokłady swoich statków, rasa trafiła do Europy. Charakter kotów rosyjskich niebieskich Hodowcy i właściciele kotów rosyjskich niebieskich mówią często, że zwierzęta te są niezwykle wierne i lojalne – tak samo, a może nawet bardziej niż psy. Są całkowicie oddane swojemu opiekunowi. To właśnie tę cechę charakteru często określa się jako najbardziej typową dla rasy. Co ciekawe, koty...

Jaka rasa kota dla rodziny z dzieckiem?
© nuzza11/Adobe Stock
Styl życia
Jaka rasa kota dla rodziny z dzieckiem?
Kot może być doskonałym przyjacielem rodziny. Warto jednak podjąć decyzję o jego kupnie lub adopcji świadomie. Nie każda rasa sprawdzi się tak samo dobrze w domu, w którym są małe dzieci.

Kot może być doskonałym przyjacielem rodziny. Warto jednak podjąć decyzję o jego kupnie lub adopcji świadomie. Nie każda rasa sprawdzi się tak samo dobrze w domu, w którym są małe dzieci.   Kot dla rodziny z dzieckiem musi mieć cechy, które pozwolą mu zaprzyjaźnić się z głośnymi i wykonującymi gwałtowne ruchy maluchami. Z drugiej strony, musi być on na tyle zrównoważony, aby nie stwarzać zagrożenia dla dziecka. Nie może być agresywny, niecierpliwy czy zbyt płochliwy. Kot dla rodziny z dzieckiem – jaki powinien być? Duża część kotów nie reaguje zbyt entuzjastycznie na kontakt z dziećmi. Przyczyną tego jest zwykle fakt, że dzieci są znacznie głośniejsze od dorosłych, a ich ruchy są mniej przewidywalne. Wiele kotów, zwłaszcza tych, które nie miały wcześniej kontaktu z maluchami , zareaguje na takie zachowanie paniką i ucieczką lub agresją. Na szczęście nie każdy kot będzie miał problem z zaakceptowaniem dziecka.   Pupil dla rodziny z małym dzieckiem powinien być łagodny, cierpliwy i towarzyski. Dobrze, jeżeli będzie lubił głaskanie, noszenie na rękach , przytulanie i inne pieszczoty – wtedy można mieć pewność, że dziecko z miejsca go pokocha. Warto zwrócić uwagę, by zwierzę było dobrze zsocjalizowane, czyli przyzwyczajone do obecności i kontaktu z ludźmi.   UWAGA! Przed przygarnięciem lub kupnem kota koniecznie należy upewnić się, czy dziecko nie ma alergii na jego sierść! Jaka rasa kota będzie najlepsza dla dziecka? Wszystkie z wymienionych cech może mieć mieszaniec, czyli tak zwany dachowiec. Niestety, ciężko jest to jednak w pełni przewidzieć. Jeżeli rodzina oczekuje od kota odpowiedniego zachowania czy konkretnych cech, najbezpieczniejszym wyjściem będzie kupno lub adopcja kota rasowego. Jakiego? Oto lista kotów, które bez problemu...

Nasze akcje
Newsy

Nowoczesny wymiar kobiecości? Manifestuj go zapachem!

Partner
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner