Party Stories
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
Sanah
Paulina Sykut-Jeżyna w Sopocie
Doda z mężem Emilem Stępniem
Przygotowania do przygarnięcia psa
© Bedi/Adobe Stock
Styl życia

Zanim przygarniesz psa – o czym powinien pamiętać świadomy właściciel?

Decyzja o przygarnięciu psa musi być dobrze przemyślana. W dodatku powinni wyrazić na nią zgodę wszyscy domownicy. Sprawdź, z czym wiąże się wychowanie czworonożnego przyjaciela i podejmij świadomą decyzję.

Decyzja o przygarnięciu psa musi być dobrze przemyślana. W dodatku powinni wyrazić na nią zgodę wszyscy domownicy. Sprawdź, z czym wiąże się wychowanie czworonożnego przyjaciela i podejmij świadomą decyzję.

 

Psie czworonogi to zwierzęta uczuciowe, które potrzebują uwagi, czułości, zabaw i opieki. Należy zapewnić im nie tylko pełną miskę, ale także zabawę, naukę, uczucie i opiekę.

Szczeniak w domu

Jeśli planujesz przyjąć pod swój dach szczeniaka, musisz przygotować się na to, że pochłonie on sporo Twojego czasu. Twój malutki, czworonożny przyjaciel znajdzie się przecież w zupełnie nowym otoczeniu – w nieznanym domu, bez rodzeństwa i mamy. Może więc piszczeć, przychodzić w nocy pod Twoje łóżko, szukając towarzystwa i chodzić przy Twojej nodze. Poza tym pamiętaj, że kilkumiesięczne psy nie wiedzą jeszcze, czego im nie wolno – w związku z tym możesz spodziewać się, że Twoje kapcie, buty czy meble staną się atrakcją dla malucha.

 

Musisz przygotować się także finansowo na przybycie małego psa do Twojego domu. Konieczne będzie wykonanie serii szczepień czy zakup akcesoriów, takich jak:

  • miska na wodę i karmę,
  • posłanie (np. kolec, materac, poducha czy koce),
  • zabawki,
  • transporter – jeśli będziesz podróżować ze swoim psem,
  • szampon, szczotkę i inne środki czystości, takie jak płyn do uszu czy oczu.

Regularne i niespodziewane wizyty u weterynarza

Musisz przygotować się na to, że konieczne będą regularne wizyty u lekarza, np. w związku z wykonywaniem szczepień przeciwko wściekliźnie czy w celu odrobaczenia czworonoga. Jeśli zwierzę będzie cierpiało na jakąś dolegliwość, konieczne będą też regularne wizyty kontrolne i zakup leków.

Poza tym może zdarzyć się tak, że trzeba będzie zabrać psa do weterynarza, gdy np. skręci łapkę, zostanie pogryziony przez owady, będzie miał kleszcza lub zje na spacerze zepsute jedzenie. Wszystko to pociąga za sobą konsekwencje finansowe, jednak o zdrowie pupila trzeba dbać z pełną odpowiedzialnością.

Karmienie psa

W miesięczny budżet musisz wliczyć także jedzenie dla swojego psa. Możesz karmić go suchą lub mokrą karmą albo samodzielnie przyrządzać posiłki. Pamiętaj jednak, że pies nie może jeść wszystkiego tego, co je człowiek, a jego potrzeby są inne niż ludzkie. Zanim zdecydujesz się na gotowanie dla swojego psa, sprawdź, co będzie dla niego najodpowiedniejsze. Możesz oczywiście poradzić się weterynarza.

Szkolenie i zabawa

To, co niezwykle istotne, to oczywiście opieka nad pupilem, jego wychowanie oraz poświęcanie mu uwagi. Pies jest zwierzęciem niezwykle towarzyskim, dlatego zastanów się, czy będziesz mieć wystarczająco dużo czasu i cierpliwości, aby bawić się ze swoim czworonożnym przyjacielem, uczyć go posłuszeństwa czy wychodzić z nim na długie spacery. Jeśli będziesz z uczuciem i uwagą opiekować się psiakiem, z pewnością odwdzięczy Ci się bezgraniczną miłością i oddaniem.

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Jak dbać o zdrowie psa?
© hedgehog94/Adobe Stock
Styl życia
Jak dbać o zdrowie psa – szczepienia, odrobaczanie, pielęgnacja
Aby Twój czworonożny przyjaciel cieszył się zdrowiem, konieczna jest jego odpowiednia pielęgnacja, a także regularne wizyty u weterynarza. Sprawdź, co zrobić, by chronić swojego pupila.

Aby Twój czworonożny przyjaciel cieszył się zdrowiem, konieczna jest jego odpowiednia pielęgnacja, a także regularne wizyty u weterynarza. Sprawdź, co zrobić, by chronić swojego pupila.   Już w pierwszych tygodniach życia psa należy zadbać o to, by otrzymał on podstawowy zestaw szczepień, a także by został odrobaczony. Bez wykonania niektórych z początkowych szczepień, szczeniak nie powinien wychodzić na zewnątrz. Na tym jednak nie kończy się dbanie o zdrowie czworonoga. Szczepienia psów Podstawowe szczepienia, które wykonuje się w pierwszych miesiącach życia to szczepienia na: nosówkę , parwowirozę, leptospirozę, wirusowe zapalenie wątroby, kaszel kennelowy, koronawirozę.   Wszystkie szczepienia, oprócz koronawirozy, wykonuje się dwa razy – w 9-10, a potem w 12-14 tygodniu życia. Szczepienie przeciwko koronawirozie wykonuje się raz – w drugiej serii szczepień. Po zakończeniu 2. miesiąca życia, a potem raz w roku, należy szczepić psa przeciwko wściekliźnie . Odrobaczanie psów Każdego psa należy regularnie odrobaczać. Pierwsze odrobaczenie można przeprowadzić już w 3. tygodniu życia psa. Później warto odrobaczać swojego pupila co około 6 miesięcy (lub częściej, jeśli ma kontakt z innymi zwierzętami). Zabezpieczanie przed kleszczami i pchłami Aby zabezpieczyć czworonoga przed atakiem kleszcza lub pcheł, należy stosować preparaty w postaci tabletek lub tzw. wylewek (płynów, które aplikuje się wzdłuż kręgosłupa – od głowy do ogona). Można też zakładać psu specjalną obrożę. Preparaty te należy stosować zwłaszcza wiosną, latem i wczesną jesienią. Pielęgnacja psów Pielęgnacja psa jest uzależniona od jego potrzeb, długości sierści czy budowy ciała. W zależności od rasy należy...

Joanna Krupa pod studiem "Dzień Dobry TVN"
Newsy
Byki (tak jak Joanna Krupa) powinny w najbliższym czasie unikać szefa. A co czeka inne znaki? Sprawdź swój horoskop!
Byki (tak jak Joanna Krupa) powinny w najbliższym czasie unikać szefa. A co czeka inne znaki? Sprawdź swój horoskop!

Co czeka cię w najbliższym czasie? Wielka miłość, a może rozstanie? Dla kogo szef będzie tym razem łaskawy, a kto zasłuży na reprymendę? Sprawdź najnowszy horoskop z magazynu "Flesz" przygotowany przez astrolog Agnieszkę Zub i dowiedz się, jakie niespodzianki zostały zapisane dla ciebie w gwiazdach!  Horoskop na dwa tygodnie BARAN  (21.03–20.04) Uczucia: Opanuj swoje uczucia! Nie daj się ponieść złości, bo możesz potem żałować. Najbliższe otoczenie może nie być specjalnie wyrozumiałe dla twojego zmiennego humoru. Kariera: Niestety będziesz mieć zły wpływ na swoje otoczenie. Poza tym ktoś bardzo będzie chciał zaszkodzić twojej karierze. W sumie – musisz się pilnować na każdym kroku. BYK ( 21.04–20.05) Uczucia: Dawna miłość odezwie się po latach. Nie odtrącaj jej! Nie zaszkodzi mały romans. Choć w ostatecznym rozrachunku wzmocni to jedynie twój obecny związek. Kariera: Unikaj szefa! Jeśli możesz, pracuj jak najwięcej w domu. Poza tym pamiętaj, że milczenie jest złotem. Nawet jeśli kusi cię, aby coś powiedzieć, lepiej zachowaj to dla siebie. Bliźnięta ( 21.05–21.06) Uczucia: Choć bardzo chcesz, w najbliższym czasie nie znajdziesz partnera. Powód? Obiecujesz, a potem nie dotrzymujesz słowa. Poczekaj na lepszy czas. Kariera: Szef zaproponuje ci dodatkowe zadania. Nie panikuj. Poradzisz sobie i zdążysz je zrealizować przed czasem. A potem otrzymasz za to nagrodę adekwatną do wysiłku. Zobacz także:  Horoskop na CAŁY ROK 2019 z magazynu "Flesz"! Koziorożce jak Julia Wieniawa z szansą na nową miłość RAK ( 22.06–22.07) Uczucia: Przypadkowo spotkana osoba zapadnie ci mocno w pamięć. Początkowo nie odwzajemni ona twoich uczuć, ale się nie poddawaj. Twoje starania przyniosą efekt. Kariera: Wkrótce na...

pani ginekolog
Flickr/Ilmicrofono Oggiono/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Pierwsze badanie ginekologiczne – jak się przygotować?
Większość kobiet odczuwa zawstydzenie przed pierwszą wizytą u ginekologa. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ badanie ginekologiczne dotyczy najintymniejszej części naszego ciała. Pamiętaj jednak, że lekarz to też człowiek, który po prostu wykonuje swój zawód.

Większość kobiet odczuwa zawstydzenie przed pierwszą wizytą u ginekologa. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ badanie ginekologiczne dotyczy najintymniejszej części naszego ciała. Pamiętaj jednak, że lekarz to też człowiek, który po prostu wykonuje swój zawód. Kiedy wybrać się do ginekologa? Na pierwszą wizytę ginekologiczną powinnaś umówić się zanim rozpoczniesz życie seksualne. Idealny będzie czas między miesiączką a połową cyklu. Pomimo obaw, nie należy z tym czekać do momentu aż pojawią się jakieś problemy zdrowotne, albo aż zajdziesz w ciążę. Dokumenty potrzebne na pierwszej wizycie u ginekologa Idąc na wizytę do ginekologa, nie potrzebujesz skierowania od lekarza rodzinnego. Wystarczy, że zabierzesz ze sobą dowód osobisty. Jeśli jesteś osobą niepełnoletnią, w rejestracji okaż legitymację szkolną. Jak wybrać dobrego ginekologa? Najlepiej będzie, jeśli poprosisz o rekomendacje swoje koleżanki. Jeśli się wstydzisz lub nie masz kogo podpytać, poszukaj informacji na forach internetowych. Twoje skrępowanie może być mniejsze, jeśli zdecydujesz się na wizytę u kobiety – ginekologa. Jakie pytania zadaje ginekolog? Zacznij od poinformowania lekarza o tym, że jest to Twoja pierwsza wizyta. Ginekolog przeprowadzi z Tobą rozmowę na temat miesiączkowania. Powinnaś przygotować się (także psychicznie) do odpowiedzi na pytania: Kiedy dostałaś pierwszy okres? Czy masz regularne cykle? Czy okres jest bolesny? Czy współżyłaś? Kiedy miałaś ostatni okres? Czy jesteś obciążona chorobami genetycznymi? Pierwsze badania ginekologiczne u dziewicy Jeżeli wybierasz się na wizytę u ginekologa, a jeszcze nie rozpoczęłaś współżycia, lekarz najprawdopodobniej wykona badanie dwuręczne przezodbytnicze . Jest ono bezbolesne, więc nie masz się czego obawiać. Zupełnie nie powinnaś także mieć...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner