kleszcz na skórze
©fotopen/Fotolia.com
Styl życia

Borelioza – choroba wywoływana przez kleszcze i meszki, której pierwszym objawem jest rumień na skórze

Borelioza jest najczęściej wywoływana przez ukąszenie kleszcza zarażonego bakterią z rodzaju Borrelia. Pierwszym objawem choroby jest zwykle rumień na skórze. Leczenie boreliozy w początkowym stadium polega na podaniu antybiotyku.

Borelioza jest najczęściej wywoływana przez ukąszenie kleszcza zarażonego bakterią z rodzaju Borrelia. Pierwszym objawem choroby jest zwykle rumień na skórze. Leczenie boreliozy w początkowym stadium polega na podaniu antybiotyku.

Borelioza jest inaczej nazywana chorobą z Lyme, ponieważ po raz pierwszy została zdiagnozowana właśnie w mieście Lyme. Schorzenie pojawiło się wtedy u bardzo dużej liczby dzieci z objawami młodzieńczego reumatoidalnego zapalenia stawów.

W jaki sposób powstaje borelioza?

Borelioza to infekcja spowodowana bakterią z rodzaju Borrelia, którą przenoszą głównie kleszcze. Te roztocza pasożytują na innych organizmach, żywiąc się ich krwią. Atakują nie tylko ludzi, ale też zwierzęta. Transportują przy tym drobnoustroje wywołujące różne choroby, np. kleszczowe zapalenie mózgu lub właśnie boreliozę. Warto wiedzieć, że nie każdy kleszcz powoduje boreliozę. Przenoszą ją jedynie pasożyty zarażone bakterią. Oprócz kleszczy, nosicielami Borrelii są też meszki i niewielki odsetek komarów.

Borelioza – objawy

Po ugryzieniu kleszcza lub innego nosiciela zarazków, do skóry człowieka dostaje się bakteria, która może wywołać tzw. rumień wędrujący. Ma on charakterystyczny kształt czerwonego pierścienia, z czerwonym kołem lub plamą wewnątrz (środkowa plama może zanikać). Rumień pojawia się we wczesnym stadium boreliozy – do 30 dni od ukąszenia przez kleszcza. Oprócz niego występują też inne objawy choroby, przypominające grypę: gorączka, dreszcze, ból głowy, ból mięśni i stawów, zmęczenie, powiększenie węzłów chłonnych oraz sztywność karku. Bakteria Borrelia przedostaje się też do krwi, a wraz z nią do różnych narządów człowieka, np. oka, serca, szpiku, wątroby lub mózgu. U osób, które nie poddały się leczeniu po pojawieniu się pierwszych objawów zakażenia boreliozą mogą pojawić się obrzęki i bóle stawów. Są to zwykle długotrwałe dolegliwości, utrzymujące się od kilku dni do kilku miesięcy. Mogą być odczuwalne w kilku stawach oraz zmieniać swoje umiejscowienie. W zaawansowanej boreliozie czasem ujawniają się objawy ze strony układu nerwowego. Są to tymczasowy paraliż mięśni twarzy, drętwienie, ból i osłabienie kończyn, bóle głowy, sztywność karku i pogorszenie koordynacji ruchowej. Chorobę mogą sygnalizować także zmiana długości snu i zmienność nastrojów oraz problemy z pamięcią i koncentracją. Bardzo ważne jest, aby po zauważeniu pierwszych symptomów schorzenia udać się do lekarza. W razie potwierdzenia diagnozy specjalista zaleci antybiotyk. Ten sposób leczenia boreliozy jest bardzo skuteczny i może zapobiec rozwojowi choroby.

Borelioza – jak zmniejszyć ryzyko zachorowania?

Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na boreliozę, warto dowiedzieć się więcej na temat żerowania kleszczy by zmniejszyć ryzyko ukąszenia przez nie. Najczęściej bytują w okolicach lasów, szczególnie tych znajdujących się nieopodal jezior. Pasożyty są aktywne w okresie od marca do końca listopada. Aby ochronić się przed ugryzieniem kleszcza, przed wycieczką do lasu należy osłonić skórę. Przydatne będą spodnie z długą nogawką, bluzka z długim rękawem, skarpetki, zakryte buty i czapka z daszkiem. Warto też zdecydować się na założenie jasnego stroju. Dzięki temu można łatwiej zauważyć pasożyta, który chodzi po ubraniu i pozbyć się go zanim dostanie się do skóry. Przed udaniem się do lasu dobrze jest zastosować środki odstraszające kleszcze. Po powrocie z wycieczki najlepiej dokładnie obejrzeć skórę. Należy zwrócić szczególną uwagę na wilgotną i delikatną skórę pod pachami, w pachwinach, w zgięciach łokciowych i kolanowych oraz za uszami. Bardzo istotne jest też sprawdzenie odsłoniętych części ciała.

kleszcz na skórze
©fotopen/Fotolia.com
Styl życia
Plaga kleszczy 2019 - gdzie występują , na co uważać, jak się chronić?
Plaga kleszczy 2019 - gdzie występują , na co uważać, jak się chronić?

Plaga kleszczy i coraz częstsze zachorowania na boreliozę to rzeczywistość. W województwie małopolskim odnotowano aż 831 zachorowań od początku 2019 roku. Jak chronić się przed kleszczami?  Rozpoznaj najpopularniejsze objawy ugryzienia i boreliozy ! Szczepienia chroniące przed odkleszczowym zapaleniem mózgu. Plaga kleszczy - małopolska najbardziej zakleszczona Od początku 2019 w  Małopolsce odnotowano aż 831 zachorowań na boreliozę . Liczba zachorować rośnie z każdym rokiem, bezpośredni wpływ na taki stan rzeczy ma ocieplenie klimatu oraz zacieranie się pór roku. Kleszcze giną w bardzo niskich temperaturach, które w Polsce już praktycznie nie występują, nawet zimą. "Wzrost liczby rejestrowanych przypadków boreliozy widoczny jest jednak w całej Polsce." - przyznaje Jacek Żak, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie. HEAL Polska w swoim raporcie ostrzega przez szybkim rozprzestrzenianiem się kleszczy. Jest to niestety zjawisko nieuniknione. Wiosna i lato sprzyja rozmnażaniu się i rozprzestrzenianiu kleszczy. Najczęściej spotkać je można w lasach, parkach i na łąkach. Objawy ukąszenia kleszcza Najczęstszym objawem ukąszenia kleszcza jest 2-3 centymetrowy rumień na skórze dookoła miejsca, w którym kleszcz wbił się w skórę. Jeśli rumień staje się większy i przybiera kształt pierścienia, to natychmiast trzeba zgłosić się do lekarza. To najbardziej charakterystyczny symptom boreliozy . Po powrocie z lasu lub spaceru, należy obejrzeć całe ciała. Szybkie wyjęcie kleszcza, zmniejsza ryzyko zarażenia się groźnymi chorobami, w tym boreliozą. Jak chronić się przed kleszczami? Najlepsze sposoby na ochronę przed ugryzieniem kleszcza to: zakładanie ubrań z długimi nogawkami i długim rękawem,...

Facebook
Styl życia
Jowita wdepnęła w gniazdo kleszczy. Zaczęły się wspinać po jej nodze!
Jowita wdepnęła w gniazdo kleszczy. Zaczęły się wspinać po jej nodze!

Specjaliści biją na alarm! Grozi nam prawdziwa plaga kleszczy! Te podstępne pajęczaki atakują znienacka i mogą zrobić spustoszenie w naszym organizmie. Wszystko przez chorobę, jaką przenoszą. Borelioza to schorzenie, na które nie ma szczepionki. Najgorsze, że bardzo często jej objawy przypominają zwykłe przeziębienie. Lekarze mylą je z infekcją i tygodniami próbują leczyć różnymi specyfikami, które nie przynoszą żadnych rezultatów.   O tym, jakie niebezpieczeństwo czeka na nas w lesie, przekonała się pani Jowita. Kobieta podczas spaceru usiadła na pniu drzewa, aby odpocząć. Gdy po chwili spojrzała na swoją nogę, zamarła z przerażenia! Okazało się, że pani Jowita wdepnęła w gniazdo kleszczy. Ich larwy zaczęły wspinać się po jej nodze! Na szczęście kobieta zadziałała błyskawicznie i uniknęła najgorszego.   Żadna larwa nie zdążyła wbić aparatu w moje ciało. Usunęłam je mokrymi chusteczkami, wyprałam wszystko, co na sobie miałam oraz bardzo dokładnie wyszorowałam w wannie - wylicza pani Jowita.   Co to jest borelioza? Objawy   Pani Jowita wie, jak niebezpieczne są kleszcze. Kobieta przyznała, że od 6 lat choruje na boreliozę. Jak objawia się ta choroba? Po ukąszeniu kleszcza na ciele może pojawić się charakterystyczny rumień. Jednak zdarza się, że zarażone osoby przeoczają tę oznakę. Borelioza rozwija się u nich powodując chroniczne zmęczenie, osłabienie. Chory może skarżyć się na bóle głowy, gorączkę. Nieleczona borelioza może zagrażać naszemu życiu! Częstymi powikłaniami są zaburzenia neurologiczne, a nawet zapalenie mięśnia sercowego.   Kleszcze: jak się przed nimi chronić?   W aptekach bez problemu znajdziemy środki, które skutecznie uchronią nas przed kleszczami. Należy stosować je za każdym razem, gdy wybieramy się do lasu czy też na łąkę. Po spacerach powinniśmy...

Wyciąganie kleszcza
Flickr/Fairfax County/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/
Styl życia
Jak rozpoznać boreliozę? Rumień skórny w boreliozie
Objawy boreliozy sprawiają trudności w rozpoznaniu, a zwłoka może zakażonego krętkiem Borrelii wiele kosztować. Nieleczona wczesna faza choroby, która obejmuje jedynie zmiany skórne, może zmienić się w fazę rozsianą, a nawet przewlekłą. Borelioza może dawać objawy ze strony wszystkich narządów, dlatego po ukąszeniu przez kleszcza trzeba być czujnym i jak najwcześniej reagować na wszelkie niepokojące dolegliwości.

Objawy boreliozy sprawiają trudności w rozpoznaniu, a zwłoka może zakażonego krętkiem Borrelii wiele kosztować. Nieleczona wczesna faza choroby, która obejmuje jedynie zmiany skórne, może zmienić się w fazę rozsianą, a nawet przewlekłą. Borelioza może dawać objawy ze strony wszystkich narządów, dlatego po ukąszeniu przez kleszcza trzeba być czujnym i jak najwcześniej reagować na wszelkie niepokojące dolegliwości.   Borelioza atakuje kolejno tkankę łączną, mięśniową i nerwową. Najważniejsze jest jej wczesne rozpoznanie, bo zbyt późne wdrożenie leczenia może spowodować poważne choroby i nieodwracalne zmiany w organizmie. Najczęstsze objawy boreliozy to: 1. Zmiany skórne w boreliozie Pierwsze objawy boreliozy mogą się pojawić po 1–3 tygodniach od ukąszenia przez kleszcza i są nimi zmiany skórne, które pojawiają się nie tylko w miejscu, gdzie doszło do zagnieżdżenia się pasożyta.   Rumień pospolity   Jednym z najwcześniejszych objawów jest tzw. rumień pospolity, który nie swędzi ani nie boli (może być bolesny tylko przy dotyku), jednak trzeba go leczyć, bo bakterie, które są w nim skupione, mogą przedostać się ze skóry do wszystkich narządów organizmu. Rumień występuje u 30% zarażonych boreliozą. Łatwo go rozpoznać – ma postać owalnej czerwonej plamy z jasnym pierścieniem wewnątrz. Początkowo ma średnicę do 1,5 cm, ale może się rozrastać nawet do 15–30 cm. Żeby pozbyć się rumienia razem z powodującymi go bakteriami, nie wystarczy leczenie miejscowe – trzeba wdrożyć antybiotykoterapię.   Chłoniak limfocytów skóry   Chłoniak limfocytów skóry to dość rzadki objaw boreliozy, który pojawia się raczej u dzieci niż u dorosłych. Może wystąpić...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner