Kobieta z dzieckiem na rękach stoi przy choince
©gpointstudio/Fotolia
Styl życia

Prawosławne święta Bożego Narodzenia 2019 – kiedy się obchodzi, jakie są zwyczaje?

Prawosławne święta Bożego Narodzenia 2019 – kiedy się obchodzi, jakie są zwyczaje?

Prawosławne Boże Narodzenie obchodzone jest na początku stycznia. Według kalendarza juliańskiego zaliczane jest ono do 12 wielkich świąt nieruchomych. Prawosławne zwyczaje świąteczne różnią się nieco do tych praktykowanych przez katolików.

Prawosławne Boże Narodzenie - kiedy wypada w 2019 roku?

Katolickie Święta Bożego Narodzenia wypadają 25 i 26 grudnia. Wyznawcy prawosławia do wigilijnego stołu usiądą dopiero w przyszłym roku - 6 stycznia. Wynika to z faktu, iż święta prawosławne obchodzone są według kalendarza juliańskiego. Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia wyznaczony jest na dzień 7 stycznia, drugiego dnia obchodzony jest dzień Świętej Rodziny.

Kościół Prawosławny szacuję, że Polsce jest około 600 tysięcy wiernych tego wyznania, a aż 70% z nich mieszka na Białostocczyźnie. Skupiają się oni w ponad 250 parafiach oraz posiadają około 400 świątyń

Prawosławne Boże Narodzenie - zwyczaje

Zwyczaje prawosławne zdecydowanie się różnią się o katolickich tradycji. Rozbieżność można zauważyć już przy nakrywaniu świątecznego stołu. Sianko układa się nie tylko pod obrus, lecz także pod każde miejsce do siedzenia, które następnie nakrywane jest wygodną kapą. 

Tradycyjne potrawy na prawosławnym stole wigilijnym

Dużym zaskoczeniem może być fakt, że na prawosławnej Wigilii nie pojawia się opłatek. Jego miejsce zajmuje prosfora, czyli wypiekany chleb. Prosfora to specjalny wypiek z wody, mąki i drożdży, który wypiekają siostry zakonne lub żony duchownych.

Całe święta spędza się w gronie najbliższych, przy stole pokrytym białym obrusem z haftem i ikoną. Okres ten jest czasem świętowania w gronie najbliższych. Na stole koniecznie musi się pojawić sól, chleb, czosnek i miód, które są symbolami obfitości, pożywienia, zdrowia i powodzenia. Oprócz tego pojawiają się klasyczne postne potrawy: kutia, barszcz z uszkami, śledzie, a także te bardziej nietypowe, jak kisiel z owsa, pieczone pierożki z makiem i groch z solą.

Nabożeństwa w kościele prawosławnym

O drugiej w nocy w każdej cerkwi odbywa się nabożeństwo zwane wsianoczą. Poświęcone jest one radością i dziękczynieniem za wewnętrzną przemianę ludzi związaną z narodzeniem Chrystusa. Obchody trwają trzy dni. Pierwszego dnia świętuje się narodzenie Chrystusa w Betlejem. Drugi dzień poświęcony Najświętszej Marii Panny. Trzeci dzień jest okazją do wspominania świętego Stefana, pierwszego męczennika, który oddał życie za Chrystusa.

 

Zobacz także
Drewnian miska z kutią w bożonarodzeniowej stylizacji

Święta według kalendarza prawosławnego – zwyczaje i tradycyjne ozdoby świąteczne

Ozdoby na święta – tradycyjna choinka czy stylowy stroik?

Jaką choinkę wybrać na święta – jodłę, sosnę czy świerk?

Wieniec z gwiazdą betlejemską

Wieniec świąteczny – jak zrobić stroik na drzwi? 3 propozycje

Drewnian miska z kutią w bożonarodzeniowej stylizacji
©Africa Studio/Fotolia
Styl życia
Święta według kalendarza prawosławnego – zwyczaje i tradycyjne ozdoby świąteczne
Ozdoby świąteczne na prawosławne Boże Narodzenie to przede wszystkim haftowane obrusy oraz woskowe świece ustawione w kubku wypełnionym zbożem. Wigilię poprzedza 40 dniowy post. Przed kolacją rodzina czeka na pierwszą gwiazdkę, po czym składa sobie życzenia świąteczne, dzieląc się ze sobą prosforą czyli małym chlebkiem – prawosławnym opłatkiem.

Ozdoby świąteczne na prawosławne Boże Narodzenie to przede wszystkim haftowane obrusy oraz woskowe świece ustawione w kubku wypełnionym zbożem. Wigilię poprzedza 40 dniowy post. Przed kolacją rodzina czeka na pierwszą gwiazdkę, po czym składa sobie życzenia świąteczne, dzieląc się ze sobą prosforą czyli małym chlebkiem – prawosławnym opłatkiem.   Święta Bożego Narodzenia u prawosławnych wypadają, według kalendarza juliańskiego, 13 dni po świętach katolickich . Największe skupiska ludzi wyznających prawosławie w Polsce znajdują się w województwie podlaskim. Zwyczaje świąteczne prawosławnych: 40 dniowy post, pierwsza gwiazdka, prosfora Święta prawosławne poprzedza, ściśle przestrzegany, 40 dniowy post. W Wigilię nakazuje się również zaprzestanie picia napojów aż do rozpoczęcia uroczystej kolacji. Ucztę poprzedza pojawienie się pierwszej gwiazdki, modlitwa i dzielenie się prawosławnym opłatkiem, czyli tzw. prosforą (małą bułeczką) . Wypieka się ją na drożdżach z dodatkiem wody święconej. Wigilia u prawosławnych: kutia, całonocne czuwanie Na wigilijnym stole pojawia się 12 tradycyjnych potraw – jedną z nich jest kutia . Przyrządza się ją na różne sposoby, na bazie ziaren jęczmienia, gotowanego ryżu lub pszenicy, najczęściej z dodatkiem miodu, rodzynek, maku i orzechów. Kutię stawia się zazwyczaj na środku stołu, jako symbol podziękowania Bogu, za to, że przez cały rok miało się co jeść. Zgodnie z tradycją na świątecznym stole powinny znaleźć się: chleb – znak pożywienia , sól – symbol dostatku, czosnek – oznaka zdrowia, miód – słodycz, powodzenie. O północy wierni idą do cerkwi na kilkugodzinne nabożeństwa. Całonocne czuwanie jest odpowiednikiem katolickiej pasterki. Świąteczne ozdoby prawosławne...

Salon udekorowany choinką i ozdobami świątecznymi.
©Liliya Trott/Fotolia.com
Styl życia
Boże Narodzenie 2019 – skąd się wywodzi, kiedy wypada?
Boże Narodzenie 2019 – skąd się wywodzi, kiedy wypada?

Boże Narodzenie już od IV w.n.e jest obchodzone 25 grudnia. Ten dzień został wybrany przede wszystkim ze względu na symbolikę astronomiczną. Boże Narodzenie 2019 - kiedy wypada i skąd się wywodzi to święto? Boże Narodzenie 2019 - kiedy wypada? Boże Narodzenie to święto stałe, które wypada 25 i 26 grudnia . W 2019 roku pierwszy dzień świąt to środa, a drugi czwartek. Wolne dni wypadają w środku tygodnia, dlatego warto zrobić sobie długi weekend i wziąć jeden lub dwa dni urlopu. Wigilia Bożego Narodzenia wypada w wieczór przedświąteczny - 24 grudnia. W tym roku będzie to wtorek. Trzeba jednak pamiętać, że Wigilia nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Zazwyczaj jednak praca tego dnia trwa tylko do godziny 13-14, aby pracownik miał szanse spędzić ten wyjątkowy wieczór z bliskimi. Boże Narodzenie - skąd się wywodzi? Pierwsze Boże Narodzenie obchodzone 25 grudnia datuje się na rok 365 n.e., wcześniej narodziny Jezusa świętowano najprawdopodobniej 6 stycznia. Dzień 25 grudnia nie był powiązany z żadnymi historycznymi wydarzeniami religijnymi, miał jednak znaczenie symboliczne. Według Pisma Świętego między urodzinami Jana Chrzciciela a Jezusa Chrystusa minęło 6 miesięcy. Ludzie starożytni mieli dużo silniejszy związek z naturą, a ich życie ściśle łączyło się ze zmianami pór roku, fazami słońca i księżyca. Wyznaczenie daty narodzin syna Bożego , jak i Jana Chrzciciela było ściśle związane z symboliką astronomiczną. Narodziny tak ważnych postaci ustawiono na dwie symboliczne daty - równonoc i przesilenie. W średniowieczu Boże Narodzenie było świętem obchodzonym wesoło i hucznie. Z czasem zaczęły się kształtować inne tradycje, a obchody skupiały się bardziej na części duchowej i religijnej. W Polsce Boże Narodzenie było nazywane Godami lub Godnymi Świętami,...

Boże Narodzenie w gronie 5 osób
East News
Newsy
Boże Narodzenie w gronie maksymalnie pięciu osób! Nowe restrykcje zniszczą Polakom święta?
Boże Narodzenie w gronie maksymalnie pięciu osób! Nowe restrykcje zniszczą Polakom święta?

Podczas sobotniej konferencji Mateusz Morawiecki ogłosił nowe restrykcje rządu w walce z pandemią koronawirusa. O ile są dobre informacje w sprawie działalności branży handlowej, to zbliżające się święta Bożego Narodzenia z pewnością nie będą tak radosne, jak te w zeszłym roku . Z najnowszych regulacji obostrzeń rządu wynika, że Wigilii oraz następującego po niej święta Bożego Narodzenia nie będziemy mogli spędzić z rodziną w gronie większym niż pięć osób! Sprawdźcie szczegóły.  Zobacz także:  Nie odwiedzimy rodziny w Boże Narodzenie! Premier przedstawił nowe ograniczenia Boże Narodzenie bez rodziny? Święta w "etapie odpowiedzialności" rządu Święta Bożego Narodzenia podczas pandemii koronawirusa będziemy musieli spędzać w małym rodzinnym gronie. Jeszcze podczas sobotniej konferencji, Mateusz Morawiecki zaapelował do Polaków o ograniczenie przemieszczania się podczas świąt oraz spędzenie ich w małym gronie, jedynie z domownikami.  Przed nami okres świąt Bożego Narodzenia, chcę zaapelować, żeby to były spotkania w gronie małych rodzin,  tych z którymi mieszkamy, żeby nie przemieszczać się, bo to od nas będzie zależało jak to będzie wyglądało potem.  Podczas konferencji premier zapowiedział również wprowadzenie tzw. "etapu odpowiedzialności", który zawiera rozporządzenia odnośnie ograniczeń, zakazów i nakazów w związku z pandemią koronawirusa. Według informacji zamieszczonej na stronie rządu, "etap odpowiedzialności" będzie obowiązywał od 28 listopada aż do 27 grudnia, co oznacza, że obejmie także okres świąt Bożego Narodzenia.  Mało optymistyczne są obostrzenia dotyczące zgromadzeń oraz spotkań w okresie "etapu odpowiedzialności".  W zgromadzeniu może uczestniczyć max. 5...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner