Zapobieganie powstawaniu i leczenie potówek u niemowląt
Potówki u niemowląt powstają przez przegrzanie organizmu malucha lub niewłaściwą pielęgnację skóry. Potówki zwykle znikają same, jednak w niektórych przypadkach mogą się powiększać i świadczyć o stanie zapalnym skóry.
Potówki u niemowląt powstają przez przegrzanie organizmu malucha lub niewłaściwą pielęgnację skóry. Potówki zwykle znikają same, jednak w niektórych przypadkach mogą się powiększać i świadczyć o stanie zapalnym skóry.
Aby pozbyć się potówek należy zrezygnować ze stosowania kosmetyków ze składnikami olejnymi i przemywać zmiany skórne wacikiem z ciepłą wodą.
Zapobieganie potówkom u niemowlaka: lżejszy ubiór i wietrzenie pomieszczeń
Potówki zwyczajne nie wymagają specjalnego leczenia i nie zagrażają zdrowiu niemowlaka. Lżejsze ubieranie malucha i wietrzenie pomieszczeń w domu powinno spowodować, że po upływie kilku dni potówki same zniknął.
- Ubranka. Wychodząc na spacer dziecko należy ubierać w jedną warstwę ubranek więcej niż ma na sobie opiekun. Ubranka i pościel niemowlaka nie powinny być wykonane ze sztucznych materiałów (np. poliestru). Nie przepuszczają one powietrza i powodują pojawienie się potówek. Najbezpieczniejszym dla ciała dziecka materiałem jest lekka i przewiewna bawełna.
- Pomieszczenie w domu. Potówki pojawiają się także przez długotrwałe przebywanie malucha w dusznym i przegrzanym pomieszczeniu. Temperatura w pokoju, gdzie znajduje się niemowlak, nie powinna przekraczać 22ºC. Pokój musi też być regularnie wietrzony (otwórz okno np. gdy wychodzisz z dzieckiem na spacer).
- Wietrzenie skóry dziecka. Ryzyko potówek u niemowląt ograniczy także wietrzenie skóry dziecka (swobodne leżakowanie bez pieluszki) np. po porannej pobudce lub kąpieli.
Leczenie potówek u niemowląt – emolienty, mąka ziemniaczana i mydło antybakteryjne
Aby pozbyć się potówek u niemowlaka należy przede wszystkim zrezygnować ze stosowania oliwek do kąpieli. Zalecane są jedynie łagodne hipoalergiczne kosmetyki nawilżające (tzw. emolienty).
Miejsca na skórze, na których pojawiły się potówki, dobrze jest przemywać wacikiem namoczonym w przegotowanej wodzie z dodatkiem mydła antybakteryjnego. Działanie bakteriobójcze ma także nadmanganian potasu. Można dosypać dwa kryształki nadmanganianu do kąpieli, po uprzedniej konsultacji z lekarzem. Po kąpieli nie jest zalecane wycieranie skóry, a jedynie lekkie oklepywanie jej miękkim ręcznikiem. Na czystą i suchą skórę można także stosować zasypkę, mąkę ziemniaczaną lub puder płynny, które wysuszą wykwity. Jeżeli po dwóch-trzech dniach potówki u niemowląt nie znikają, stają się większe, bardziej zaczerwienione, a płyn w ich wnętrzu przybiera żółtą barwę, należy zgłosić się do lekarza, aby przepisał leki lub maści (np. maść lub płyn na bazie hydrokortyzonu).