kartka z postanowieniami noworocznymi
©anadukic33/Fotolia
Styl życia

Postanowienia noworoczne – jak w nich wytrwać?

Nowy rok jest pewną naturalną granicą. Obmyślamy postanowienia noworoczne, które w naszym odczuciu będą miały większą moc. Nadejściu nowego roku często towarzyszy poczucie, że powinniśmy coś zmienić w swoim życiu – ze starym rokiem zamykamy stare sprawy i rozpoczynamy nowy rozdział w życiu.

Nowy rok jest pewną naturalną granicą. Obmyślamy postanowienia noworoczne, które w naszym odczuciu będą miały większą moc. Nadejściu nowego roku często towarzyszy poczucie, że powinniśmy coś zmienić w swoim życiu – ze starym rokiem zamykamy stare sprawy i rozpoczynamy nowy rozdział w życiu.

 

Niestety według statystyk jedynie mały procent ludzi rzeczywiście trzyma się postanowień noworocznych i osiąga takie rezultaty, jakie zaplanowali. Nic więc dziwnego, że te obietnice co roku zdają się mieć coraz mniejsze znaczenie. Jednak nie znaczy to, że nie warto robić postanowień noworocznych. Co zrobić, żeby zwiększyć szansę na ich realizację?

  • Nazwij nadchodzący rok – dzięki temu, będziesz się koncentrować na tym, co jest twoim głównym celem. Możesz ten rok nazwać np. „Rokiem zmiany nawyków żywieniowych” czy „rokiem rozkręcenia swojego biznesu” lub „rokiem rozwoju zawodowego”.
  • Chciej! Wyobraź sobie, że to twój ostatni rok życia – co chciałbyś w nim zrobić? Odpowiadając sobie na to pytanie, określisz jednocześnie, co jest tak naprawdę dla ciebie ważne. Jeśli twoja odpowiedź brzmi „wyjechać z rodziną na wycieczkę” czy „zaprosić Kaśkę/Jurka na randkę”, a do tej pory brakowało ci czasu czy odwagi, postaw to w swojej hierarchii przed planem schudnięcia 10 kg. Poza tym bardzo ważne jest samo słowo „chcę” – wszystko, czego chcemy, zrealizujemy z większym zapałem niż to, co „musimy”. Zamień więc wszelkie „trzeba”, „muszę”, powinienem/powinnam” na proste „chcę”.
  • Jakość, a nie ilość – lepiej wyznaczyć sobie mniej celów. Łatwiej je zrealizować, niż mając w planie kilkanaście diametralnych zmian. Przeprowadzka, dieta, lepsza praca, nauka tańca brzucha, znalezienie chłopaka/dziewczyny, zwiedzenie 10 stolic europejskich, nauka nowego języka… czy na pewno zdążysz z tym wszystkim?
  • Ogłoś postanowienie światu – jeśli zachowasz swoje postanowienie w tajemnicy i nie uda ci się go zrealizować, pomyślisz sobie – i tak nikt o nim nie wiedział, nic się nie stało! Gdy mamy problem z samokontrolą, lepiej znaleźć kogoś, kto będzie sprawował nad nami kontrolę zewnętrzną.
  • Znajdź towarzystwo - postanawiasz, że zaczniesz chodzić na zumbę, by zgubić brzuszek, a na sali treningowej same obce i niezwykle wyrzeźbione dziewczyny? Zaczynasz się z nimi porównywać, nie masz przy sobie przyjaznej duszy, twoje kompleksy się pogłębiają i tracisz motywację? Znajdź odpowiednie towarzystwo do realizacji postanowienia. Zaangażuj przyjaciółkę, znajdź grupę, w której nie znajdują się same top modelki i miej z innymi wspólny cel.
  • Rozplanuj realizację postanowienia – psychologia zna wiele skutecznych sposobów planowania swoich celów, na przykład ALPEN czy SMART. Dzięki temu łatwo określisz, czy twoje postanowienia noworoczne są realne i będziesz mieć nad nimi większą kontrolę.

Nie poddawaj się – dobrze zaplanuj postanowienia noworoczne, a na pewno je zrealizujesz. Powodzenia!

 

kartka z postanowieniami noworocznymi
©anadukic33/Fotolia
Styl życia
Postanowienia noworoczne – jak w nich wytrwać?
Nowy rok jest pewną naturalną granicą. Obmyślamy postanowienia noworoczne, które w naszym odczuciu będą miały większą moc. Nadejściu nowego roku często towarzyszy poczucie, że powinniśmy coś zmienić w swoim życiu – ze starym rokiem zamykamy stare sprawy i rozpoczynamy nowy rozdział w życiu.

Nowy rok jest pewną naturalną granicą. Obmyślamy postanowienia noworoczne, które w naszym odczuciu będą miały większą moc. Nadejściu nowego roku często towarzyszy poczucie, że powinniśmy coś zmienić w swoim życiu – ze starym rokiem zamykamy stare sprawy i rozpoczynamy nowy rozdział w życiu.   Niestety według statystyk jedynie mały procent ludzi rzeczywiście trzyma się postanowień noworocznych i osiąga takie rezultaty, jakie zaplanowali. Nic więc dziwnego, że te obietnice co roku zdają się mieć coraz mniejsze znaczenie. Jednak nie znaczy to, że nie warto robić postanowień noworocznych. Co zrobić, żeby zwiększyć szansę na ich realizację? Nazwij nadchodzący rok – dzięki temu, będziesz się koncentrować na tym, co jest twoim głównym celem. Możesz ten rok nazwać np. „Rokiem zmiany nawyków żywieniowych” czy „rokiem rozkręcenia swojego biznesu” lub „rokiem rozwoju zawodowego”. Chciej! Wyobraź sobie, że to twój ostatni rok życia – co chciałbyś w nim zrobić? Odpowiadając sobie na to pytanie, określisz jednocześnie, co jest tak naprawdę dla ciebie ważne. Jeśli twoja odpowiedź brzmi „wyjechać z rodziną na wycieczkę” czy „zaprosić Kaśkę/Jurka na randkę”, a do tej pory brakowało ci czasu czy odwagi, postaw to w swojej hierarchii przed planem schudnięcia 10 kg. Poza tym bardzo ważne jest samo słowo „chcę” – wszystko, czego chcemy, zrealizujemy z większym zapałem niż to, co „musimy”. Zamień więc wszelkie „trzeba”, „muszę”, powinienem/powinnam” na proste „chcę”. Jakość, a nie ilość – lepiej wyznaczyć sobie mniej celów. Łatwiej je zrealizować, niż mając w planie kilkanaście diametralnych zmian. Przeprowadzka , dieta, lepsza praca, nauka tańca brzucha, znalezienie chłopaka/dziewczyny, zwiedzenie 10 stolic europejskich, nauka nowego języka… czy na pewno zdążysz z tym wszystkim? Ogłoś...

kartka z postanowieniami-noworocznymi i kubek z kawą
©bnorbert3/Fotolia.com
Styl życia
Postanowienia noworoczne – motywacja do podjęcia i kontynuowania celów noworocznych
Motywacja jest niezbędnym elementem do podjęcia i kontynuowania zamierzonych postanowień noworocznych. Konieczne jest stałe jej pobudzanie, aby nie porzucić rozpoczętych działań. Skutecznym sposobem jest napisanie swoich postanowień na karteczkach i poinformowanie o nich swoich bliskich.

Motywacja jest niezbędnym elementem do podjęcia i kontynuowania zamierzonych postanowień noworocznych. Konieczne jest stałe jej pobudzanie, aby nie porzucić rozpoczętych działań. Skutecznym sposobem jest napisanie swoich postanowień na karteczkach i poinformowanie o nich swoich bliskich. Nowy Rok dla wielu osób oznacza rozpoczęcie wszystkiego od nowa. Wraz z jego nadejściem dokonuje się refleksji nad swoim życiem, które prowadzą do powstania postanowień noworocznych. Nie zawsze jednak udaje się ich dotrzymać, za co nierzadko odpowiada brak motywacji do podjęcia lub kontynuacji działań. Jak napisać postanowienia noworoczne? Postanowienia noworoczne powstają w wyniku podsumowania kończącego się roku oraz refleksji nad swoim życiem, zachowaniem, osiągnięciami zawodowymi lub osobistymi. Ważną rolę w dotrzymywaniu założonych postanowień noworocznych pełni ich prawidłowe sformułowanie. Najważniejszym elementem jest dokładne wyznaczenie celu , do którego chce się dążyć. Musi być on realny i osiągalny, dlatego konieczne jest umiejętne ocenienie własnych możliwości. Zbyt wygórowane cele stają się trudne, a nawet niemożliwe do zrealizowania, co prowadzi do poczucia przygnębienia i porzucenia swoich postanowień. Stawiane sobie cele noworoczne powinny być również jasno określone i sprecyzowane. Dzięki temu otrzymuje się konkretną instrukcję, czyli opis tego, co należy zrobić, by zrealizować swoje postanowienie. Poprawnie sformułowanym celem będzie więc np. „od poniedziałku zapiszę się do klubu fitness i będę tam chodzić 3 razy w tygodniu” zamiast „zacznę ćwiczyć”. Do realizacji postanowień noworocznych należy dążyć stopniowo, krok po kroku. Dzieląc cel na mniejsze etapy, będzie się bardziej konsekwentnym w zmierzaniu do niego. Zrealizowanie jednego z etapów pobudza motywację oraz zachęca do...

kobieta podczas treningu biegowego w zimie
©Eric Hood/Fotolia.com
Styl życia
Postanowienia noworoczne – co zrobić, aby je skutecznie zrealizować?
Postanowienia noworoczne należy formułować w sposób skonkretyzowany i jednoznaczny. W realizacji zamierzonych celów pomocne jest stworzenie szczegółowego planu działania. Dążąc do określonych zmian, należy pamiętać o tym, by jednocześnie skupiać się wyłącznie na jednej z nich.

Postanowienia noworoczne należy formułować w sposób skonkretyzowany i jednoznaczny. W realizacji zamierzonych celów pomocne jest stworzenie szczegółowego planu działania. Dążąc do określonych zmian, należy pamiętać o tym, by jednocześnie skupiać się wyłącznie na jednej z nich. Początek Nowego Roku to czas podejmowania postanowień, które chcemy realizować przez najbliższe miesiące. Często jednak brakuje nam konsekwencji i motywacji w dążeniu do wyznaczonego sobie, wymarzonego celu. Jedną z ważniejszych zasad w dotrzymaniu postanowień noworocznych jest umiejętna ocena własnych możliwości. Jak realizować noworoczne cele? Postanowienia noworoczne powstają jako odpowiedź na zakończenie starego i rozpoczęcie Nowego Roku. Jego nadejście przez wiele osób traktowane jest jako czas wprowadzania w swoje życie zmian mających zapewnić lepszą przyszłość. Kluczem do zaplanowania postanowień możliwych do realizacji jest prawidłowe ich sformułowanie. Tworząc noworoczne obietnice , należy pamiętać, by obrać jeden cel, a więc skupić się na jednej zmianie. Stawiając sobie więcej postanowień niż jedno, musimy je realizować kolejno, a nie jednocześnie. Możliwe do osiągnięcia cele zawsze spełniają pięć podstawowych cech, a więc muszą być: skonkretyzowane, mierzalne, osiągalne, realne oraz określone w czasie. Wyznaczając sobie nierealne cele, prowadzi się do szybkiego zniechęcenia, odrzucenia ich, a nawet uczucia przygnębienia i pojawienia się braku wiary we własne możliwości. Zasada „krok po kroku” i precyzyjne formułowanie postanowień Dążąc do dotrzymania swojego postanowienia noworocznego, należy pamiętać o zasadzie „krok po kroku”. Niezależnie od postawionego sobie celu ważne jest rozpoczęcie od małych zmian, które stopniowo doprowadzą nas do wymarzonych efektów . Chcąc zrzucić 10...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner