kleszcz na skórze
©fotopen/Fotolia.com
Styl życia

Plaga kleszczy 2019 - gdzie występują , na co uważać, jak się chronić?

Plaga kleszczy 2019 - gdzie występują , na co uważać, jak się chronić?

Plaga kleszczy i coraz częstsze zachorowania na boreliozę to rzeczywistość. W województwie małopolskim odnotowano aż 831 zachorowań od początku 2019 roku. Jak chronić się przed kleszczami? Rozpoznaj najpopularniejsze objawy ugryzienia i boreliozy! Szczepienia chroniące przed odkleszczowym zapaleniem mózgu.

Plaga kleszczy - małopolska najbardziej zakleszczona

Od początku 2019 w Małopolsce odnotowano aż 831 zachorowań na boreliozę. Liczba zachorować rośnie z każdym rokiem, bezpośredni wpływ na taki stan rzeczy ma ocieplenie klimatu oraz zacieranie się pór roku. Kleszcze giną w bardzo niskich temperaturach, które w Polsce już praktycznie nie występują, nawet zimą.

"Wzrost liczby rejestrowanych przypadków boreliozy widoczny jest jednak w całej Polsce." - przyznaje Jacek Żak, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie.

HEAL Polska w swoim raporcie ostrzega przez szybkim rozprzestrzenianiem się kleszczy. Jest to niestety zjawisko nieuniknione.

Wiosna i lato sprzyja rozmnażaniu się i rozprzestrzenianiu kleszczy. Najczęściej spotkać je można w lasach, parkach i na łąkach.

Objawy ukąszenia kleszcza

Najczęstszym objawem ukąszenia kleszcza jest 2-3 centymetrowy rumień na skórze dookoła miejsca, w którym kleszcz wbił się w skórę. Jeśli rumień staje się większy i przybiera kształt pierścienia, to natychmiast trzeba zgłosić się do lekarza. To najbardziej charakterystyczny symptom boreliozy.

Po powrocie z lasu lub spaceru, należy obejrzeć całe ciała. Szybkie wyjęcie kleszcza, zmniejsza ryzyko zarażenia się groźnymi chorobami, w tym boreliozą.

Jak chronić się przed kleszczami?

Najlepsze sposoby na ochronę przed ugryzieniem kleszcza to:

  • zakładanie ubrań z długimi nogawkami i długim rękawem, szczególnie podczas spacerów w lesie,
  • psikanie się preparatami odstraszającymi kleszcze,
  • unikanie zarośli i dróg pod drzewami,
  • noszenie okryć głowy,
  • oglądanie całego ciała po powrocie ze spaceru.

Kleszcze najczęściej zagnieżdżają się w:

  • uszach,
  • pachwinach,
  • pod kolanami i w zgięciu łokci,
  • pod biustem,
  • na skórze głowy.

Szczepienia na kleszcze

Najskuteczniejsza formą ochrony przed kleszczowym zapaleniem mózgu są szczepienia ochronne. Jest to szczepienie nie obowiązkowe, lecz zalecane. Zaszczepić się mogą osoby dorosłe oraz dzieci powyżej pierwszego roku życia. Szczepienie podawane jest w 3 dawkach, potem powtarzane co 3-5 lat. Skuteczność szczepienie wynosi około 99%, po drugiej dawce szacuje się ją na 96-100%.

 

Zobacz także
kleszcz na skórze

Borelioza – choroba wywoływana przez kleszcze i meszki, której pierwszym objawem jest rumień na skórze

kleszcz

Jak usunąć kleszcza za pomocą pęsety?

kleszcz na liściu

Najczęściej występujące choroby odkleszczowe

 

kleszcz na skórze
©fotopen/Fotolia.com
Styl życia
Borelioza – choroba wywoływana przez kleszcze i meszki, której pierwszym objawem jest rumień na skórze
Borelioza jest najczęściej wywoływana przez ukąszenie kleszcza zarażonego bakterią z rodzaju Borrelia. Pierwszym objawem choroby jest zwykle rumień na skórze. Leczenie boreliozy w początkowym stadium polega na podaniu antybiotyku.

Borelioza jest najczęściej wywoływana przez ukąszenie kleszcza zarażonego bakterią z rodzaju Borrelia. Pierwszym objawem choroby jest zwykle rumień na skórze. Leczenie boreliozy w początkowym stadium polega na podaniu antybiotyku. Borelioza jest inaczej nazywana chorobą z Lyme , ponieważ po raz pierwszy została zdiagnozowana właśnie w mieście Lyme. Schorzenie pojawiło się wtedy u bardzo dużej liczby dzieci z objawami młodzieńczego reumatoidalnego zapalenia stawów . W jaki sposób powstaje borelioza? Borelioza to infekcja spowodowana bakterią z rodzaju Borrelia, którą przenoszą głównie kleszcze. Te roztocza pasożytują na innych organizmach, żywiąc się ich krwią. Atakują nie tylko ludzi, ale też zwierzęta. Transportują przy tym drobnoustroje wywołujące różne choroby, np. kleszczowe zapalenie mózgu lub właśnie boreliozę. Warto wiedzieć, że nie każdy kleszcz powoduje boreliozę. Przenoszą ją jedynie pasożyty zarażone bakterią. Oprócz kleszczy, nosicielami Borrelii są też meszki i niewielki odsetek komarów. Borelioza – objawy Po ugryzieniu kleszcza lub innego nosiciela zarazków, do skóry człowieka dostaje się bakteria, która może wywołać tzw. rumień wędrujący . Ma on charakterystyczny kształt czerwonego pierścienia, z czerwonym kołem lub plamą wewnątrz (środkowa plama może zanikać). Rumień pojawia się we wczesnym stadium boreliozy – do 30 dni od ukąszenia przez kleszcza . Oprócz niego występują też inne objawy choroby, przypominające grypę: gorączka, dreszcze, ból głowy, ból mięśni i stawów, zmęczenie, powiększenie węzłów chłonnych oraz sztywność karku. Bakteria Borrelia przedostaje się też do krwi, a wraz z nią do różnych narządów człowieka, np. oka, serca, szpiku, wątroby lub mózgu. U...

Facebook
Styl życia
Jowita wdepnęła w gniazdo kleszczy. Zaczęły się wspinać po jej nodze!
Jowita wdepnęła w gniazdo kleszczy. Zaczęły się wspinać po jej nodze!

Specjaliści biją na alarm! Grozi nam prawdziwa plaga kleszczy! Te podstępne pajęczaki atakują znienacka i mogą zrobić spustoszenie w naszym organizmie. Wszystko przez chorobę, jaką przenoszą. Borelioza to schorzenie, na które nie ma szczepionki. Najgorsze, że bardzo często jej objawy przypominają zwykłe przeziębienie. Lekarze mylą je z infekcją i tygodniami próbują leczyć różnymi specyfikami, które nie przynoszą żadnych rezultatów.   O tym, jakie niebezpieczeństwo czeka na nas w lesie, przekonała się pani Jowita. Kobieta podczas spaceru usiadła na pniu drzewa, aby odpocząć. Gdy po chwili spojrzała na swoją nogę, zamarła z przerażenia! Okazało się, że pani Jowita wdepnęła w gniazdo kleszczy. Ich larwy zaczęły wspinać się po jej nodze! Na szczęście kobieta zadziałała błyskawicznie i uniknęła najgorszego.   Żadna larwa nie zdążyła wbić aparatu w moje ciało. Usunęłam je mokrymi chusteczkami, wyprałam wszystko, co na sobie miałam oraz bardzo dokładnie wyszorowałam w wannie - wylicza pani Jowita.   Co to jest borelioza? Objawy   Pani Jowita wie, jak niebezpieczne są kleszcze. Kobieta przyznała, że od 6 lat choruje na boreliozę. Jak objawia się ta choroba? Po ukąszeniu kleszcza na ciele może pojawić się charakterystyczny rumień. Jednak zdarza się, że zarażone osoby przeoczają tę oznakę. Borelioza rozwija się u nich powodując chroniczne zmęczenie, osłabienie. Chory może skarżyć się na bóle głowy, gorączkę. Nieleczona borelioza może zagrażać naszemu życiu! Częstymi powikłaniami są zaburzenia neurologiczne, a nawet zapalenie mięśnia sercowego.   Kleszcze: jak się przed nimi chronić?   W aptekach bez problemu znajdziemy środki, które skutecznie uchronią nas przed kleszczami. Należy stosować je za każdym razem, gdy wybieramy się do lasu czy też na łąkę. Po spacerach powinniśmy...

Kleszcz na liściu
© Vitalii Hulai/Fotolia.com
Styl życia
Nowy gatunek kleszcza w Polsce - przenosi groźne choroby. Jak się chronić?
Nowy gatunek kleszcza w Polsce - przenosi groźne choroby. Jak się chronić?

Nowy gatunek kleszcza pojawił się w Polsce. Jest bardzo niebezpieczny - przenosi groźne choroby odkleszczowe, np. kleszczowy tyfus syberyjski. Jego skupiska znaleziono już w dwóch województwach - Wielkopolskim i Dolnym Śląsku. Kleszcz  Haemaphysalis concinna przybył do nas z sąsiednich Niemiec, najprawdopodobniej przeniosły go gryzonie i małe ssaki. Jak chronić się przed nowym gatunkiem kleszcza? Nowy gatunek kleszcza Haemaphysalis concinna w Polsce Nowy gatunek kleszcza, który pojawił się w Polsce to   Haemaphysalis concinna. Odkryli go naukowcy  z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jego naturalnym środowiskiem jest region Azji Środkowej, a także ciepłe kraje Europy - Hiszpania i Chorwacja. Kleszcze najprawdopodobniej przybyły do nas z Niemiec. Podejrzewa się, że przyniosły je małe ssaki i myszy. Wędrówki kleszczy związane są ze zmianami klimatycznymi. Coraz cieplejszy klimat tworzy korzystne warunki do ich życia. Sprzyja on też wędrówkom innych insektów, np. komarów azjatyckich. Pierwsze kleszcze gatunku  Haemaphysalis concinna znaleziono w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku. Kleszcza można rozpoznać dzięki jego znakom charakterystycznym: jasnobrązowym ubarwieniu i ciemnym smugom na grzbiecie. Jest odkrytych kilka stanowisk tego kleszcza. Nam udało się zebrać tych kleszczy naprawdę bardzo dużo, to było około 420 sztuk - potwierdziła Dorota Dwużnik z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego w wywiadzie dla TVN24. Dlaczego nowy gatunek kleszcza jest taki niebezpieczny? Nowy gatunek kleszcza  przenosi bardzo groźne choroby . Są to miedzy innymi: odkleszczowe zapalenie mózgu , kleszczowy tyfus syberyjski, tularemia. Na razie nie został udowodniony żaden przypadek zarażenia człowieka . Dużo bardziej...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Newsy
Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle
Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji
Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle
Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021
Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle
Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend
Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle
Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają
Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle
Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat
Anna Kusiak