Wyciągnięta dłoń z ranami po oparzeniu.
©Africa Studio/Fotolia
Styl życia

Postępowanie przy oparzeniach – pierwsza pomoc

Stopnie oparzeń zależą od głębokości ran. Łagodne oparzenia I i II stopnia należy schłodzić wodą i założyć na nie jałowy opatrunek. Pogotowie ratunkowe należy wezwać, gdy oparzenia I stopnia zajmują 30% powierzchni ciała, oparzenia II stopnia 20%, a w przypadku oparzeń III stopnia 5-10%.

Stopnie oparzeń zależą od głębokości ran. Łagodne oparzenia I i II stopnia należy schłodzić wodą i założyć na nie jałowy opatrunek. Pogotowie ratunkowe należy wezwać, gdy oparzenia I stopnia zajmują 30% powierzchni ciała, oparzenia II stopnia 20%, a w przypadku oparzeń III stopnia 5-10%.

Ocena powierzchni oparzeń

Popularnym sposobem oceny powierzchni oparzeń jest reguła dłoni. Zgodnie z tą regułą, powierzchnia dłoni oparzonej dorosłej osoby jest równa 1% łącznej powierzchni ciała. Oparzenia termiczne dzielą się na oparzenia lekkie, średnio ciężkie i ciężkie. Do dokładnego określenia urazu konieczne jest uwzględnienie głębokości i powierzchni oparzenia.

 

Głębokość oparzenia Oparzenie lekkie Oparzenie średnio ciężkie Oparzenie ciężkie
I i II stopnień oparzenia <15% 15-30% >30%
III stopień oparzenia <5% 5-15% >15%

Pierwsza pomoc przy oparzeniach termicznych – schładzanie i jałowy opatrunek

Jeżeli oparzenie nie wygląda na poważne i możemy sklasyfikować je jako oparzenie I lub II stopnia, nie ma konieczności wzywania lekarza. Należy wówczas schłodzić ranę chłodną czystą wodą przez ok. 15-30 minut lub do momentu ustania bólu. Jeżeli w okolicach rany znajdują się: odzież, pierścionki, naszyjniki lub bransoletki należy je usunąć w trakcie schładzania. Po zakończeniu tej czynności, na miejsce rany zakładamy opatrunek – jałowy lub hydrożelowy. W przypadku oparzeń zlokalizowanych w jamie ustnej zaleca się płukanie chłodną wodą lub ssanie kostek lodu.

Czego unikać udzielając pierwszej pomocy przy oparzeniach?

Udzielając pierwszej pomocy w oparzeniach należy przestrzegać zasad ostrożności. Każde narażenie oparzonego na wtórne urazy będzie powodowało ból, pieczenie i może wydłużać proces gojenia.

 

  • Nie należy przekłuwać pęcherzy wypełnionych żółtawym płynem surowiczym.
  • Nie należy dotykać miejsca oparzenia.
  • Nie należy odrywać odzieży, która przywarła do rany.
  • Nie należy smarować miejsca oparzenia maściami, alkoholem ani kremami.
  • Nie należy podawać doustnie płynów ani pokarmów w przypadku oparzeń wewnętrznych.  

 

Zadbana dłoń z oparzeniami.
©Africa Studio/Fotolia
Styl życia
Stopnie obrażeń termicznych – specyfika objawów
Oparzenia to uszkodzenia skóry oraz głębiej położonych tkanek i narządów. Stopnie oparzeń określane są na podstawie oceny głębokości oparzenia. Wyróżnia się trzy stopnie oparzeń termicznych. Oparzenia I i II stopnia to oparzenia powierzchowne, oparzenia III stopnia to oparzenia głębokie.

Oparzenia to uszkodzenia skóry oraz głębiej położonych tkanek i narządów. Stopnie oparzeń określane są na podstawie oceny głębokości oparzenia. Wyróżnia się trzy stopnie oparzeń termicznych. Oparzenia I i II stopnia to oparzenia powierzchowne, oparzenia III stopnia to oparzenia głębokie. Trzy stopnie oparzeń termicznych Głębokość oparzenia wyrażana jest w stopniach. Stwierdzenie stopnia oparzenia niekiedy możliwe jest po upływie 4-5 dni.   oparzenia I stopnia – objawem oparzeń stopnia I jest uczucie pieczenia, obrzęk i zarumienienie skóry . Po ok. 2-3 dniach w miejscu oparzonego obszaru ciała występuje swędzenie. Objawy oparzenia pierwszego stopnia ustępują po kilku dniach nie pozostawiając blizn .   oparzenia II stopnia – w miejscu oparzenia na obrzękniętej i zaczerwienionej skórze pojawia się pęcherz wypełniony żółtawym płynem surowicznym. Oparzenia II stopnia obejmują częściowo skórę właściwą, która staje się wrażliwa na dotyk. Miejsce oparzenia goi się ok. 10-21 dni nie pozostawiając blizn.   oparzenia III stopnia – oparzenia polegające na martwicy skóry właściwej oraz uszkodzeniu głębszych tkanek – mięśni, ścięgien, nerwów i tkanki tłuszczowej. Skrajną postacią oparzenia III stopnia jest zwęglenie tkanek. Skóra po oparzeniu ma kolor białoszary, brunatny lub czarny. Ze względu na uszkodzenie włókien nerwowych oparzenie jest bezbolesne. Oparzenie III stopnia zwykle wymaga przeszczepu i pozostawia widoczne blizny.

Głęboka rana - poparzenie skóry
©aleksicze/Fotolia
Styl życia
Oparzenia termiczne III stopnia – objawy i pierwsza pomoc
Oparzenie termiczne III stopnia to kontakt skóry z gorącym przedmiotem, np. garnkiem, cieczą, np. olejem lub bezpośrednim źródłem ognia, na skutek którego doszło do uszkodzenia skóry właściwej wraz z naczyniami i nerwami skórnymi, a także podskórną tkanką tłuszczową. Niekiedy martwica skóry obejmuje również mięśnie i kości.

Oparzenie termiczne III stopnia to kontakt skóry z gorącym przedmiotem, np. garnkiem, cieczą, np. olejem lub bezpośrednim źródłem ognia, na skutek którego doszło do uszkodzenia skóry właściwej wraz z naczyniami i nerwami skórnymi, a także podskórną tkanką tłuszczową. Niekiedy martwica skóry obejmuje również mięśnie i kości. Oparzenie termiczne III stopnia – objawy Oparzenie termiczne III stopnia sprawia, że skóra staje się martwa – nie reaguje na dotyk, nie boli w miejscu poparzenia , jest wysuszona. Z czasem rana zmienia się w biało-szare lub żółte strupy . Oparzenie termiczne obejmujące naskórek i warstwę podskórną pozostawia ślad na całe życie. Oparzenie termiczne III stopnia – sposób postępowania Oparzenie termiczne III stopnia zawsze wymaga fachowej opieki medycznej. W pierwszym momencie należy schłodzić ranę w zimnej, bieżącej wodzie przez kilka minut. Rany nie wolno dezynfekować alkoholem, ponieważ podrażnia on tkanki i powoduje ból. Następnie na miejsce oparzenia należy nałożyć jałowy, wilgotny opatrunek i jak najszybciej udać się do lekarza. Jeśli do oparzenia przylega ubranie, nie wolno go na siłę odrywać.   W leczeniu oparzeń termicznych III stopnia stosuje się leczenie dożylne i przetaczanie krwi, a niekiedy konieczny jest również przeszczep skóry. Oparzenia leczy się miejscowo roztworem azotanu żelaza . Wstrząs oparzeniowy może prowadzić nawet do śmierci. Ewentualne powikłania po zabiegu chirurgicznym dotyczą powstawania przerośniętych blizn i przykurczy.  

Oparzona dłoń posmarowana maścią
©Africa Studio/Fotolia
Styl życia
Oparzenia termiczne – objawy i pierwsza pomoc
Oparzenie termiczne oznacza uszkodzenie ciała na skutek kontaktu z wysoką temperaturą, np. gorącymi płynami – wodą, tłuszczem, mlekiem itp., parą wodną, rozgrzanym przedmiotem, np. żelazkiem lub bezpośrednim źródłem ognia. Miejsce oparzenia należy dokładnie oczyścić.

Oparzenie termiczne oznacza uszkodzenie ciała na skutek kontaktu z wysoką temperaturą, np. gorącymi płynami – wodą, tłuszczem, mlekiem itp., parą wodną, rozgrzanym przedmiotem, np. żelazkiem lub bezpośrednim źródłem ognia. Miejsce oparzenia należy dokładnie oczyścić. Oparzenie termiczne 1 stopnia – objawy Oparzenia termiczne 1 stopnia są najłagodniejszą formą oparzeń – dotyczą naskórka. Oznaki oparzenia, to: zaczerwieniona skóra (rumień) , opuchlizna , pieczenie skóry. Oparzenia termiczne 1 stopnia – pierwsza pomoc Oparzenia termiczne można leczyć samemu, jeśli nie są rozległe – zajmują nie więcej niż około 5 centymetrów. Należy dostosować się do następujących zaleceń:   Na miejsce oparzenia skieruj strumień zimnej wody – przez minimum kwadrans lub do ustąpienia bólu. Jeżeli nie masz dostępu do zimnej wody, użyj żelowego opatrunku. Spryskaj oparzenie Panthenolem w stężeniu od 5 do 9% lub posmaruj żelem wychładzającym, np. aloesowym. Jeśli miejsce oparzenia pokrywa materiał – rozetnij go. Zdejmij biżuterię. Załóż opatrunek jałowy lub hydrożelowy – należy go zmieniać co dwie godziny.   Jeśli pomimo spełnienia powyższych zaleceń, w miejscu oparzenia na skórze pojawiły się pęcherze lub ból się nasila, należy umówić się na wizytę lekarską. Opieka medyczna jest również niezbędna w przypadku pojawienia się oznak niedotlenienia – utrudnionego oddychania, zaburzeń świadomości .   Ważne! Jeśli po oparzeniu termicznym pojawiły się pęcherze, nie wolno ich przekłuwać. Dotykanie rany może spowodować zakażenie.

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Newsy
Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle
Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji
Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle
Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021
Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle
Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend
Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle
Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają
Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle
Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat
Anna Kusiak