Parkiet i panele to najpopularniejsze sposoby na wykończenie podłóg. Oba rozwiązania mają wady i zalety. Parkiet nie jest akustyczny, ale jest podatny na uszkodzenia. Z kolei panele są proste w utrzymaniu, ale gorzej tłumią dźwięki.

Reklama

Ładna podłoga jest ozdobą każdego pomieszczenia, bez względu na to czy jest ułożona z parkietu czy paneli. Poznaj wady i zalety obu rozwiązań.

Rodzaje paneli

Panele podłogowe to szybki i stosunkowo niedrogi sposób na wykończenie podłogi, dlatego od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością.

Zobacz także

Wyróżniamy dwa rodzaje paneli:

  • Panele drewniane

Łączą w sobie estetykę litego drewna z funkcjonalnością i trwałością paneli. Zbudowane są z dwóch lub trzech warstw. Wierzchnia zrobiona jest z twardego drewna (najczęściej z drzew liściastych), utwardzona i pokryta kilkoma warstwami lakieru. Dostępne są tez panele pokryte olejem, a nawet niewykończone. Środkowa warstwa to tak zwana warstwa nośna i jest ona wykonana z materiałów drewnopodobnych lub podkładu z drzewa liściastego. Warstwę spodnią tworzy sklejka lub zmielona płyta. Panele drewniane przykleja się do podłoża, dzięki czemu nie są akustyczne. Panele drewniane można bez problemu odnawiać nawet kilkukrotnie.

  • Panele laminowane

Również składają się z trzech warstw. Górna zrobiona jest z laminatu lub papieru dekoracyjnego i dodatkowo wzmocniona żywicą lub środkami syntetycznymi. Warstwa środkowa to płyta HDF, rzadziej MDF lub wiórowa, a spodnia jest zrobiona ze wzmocnionego papieru lub laminatu takiego samego jak na górze. W przeciwieństwie do paneli drewnianych, które mogą być trwale przymocowane klejem do podłoża, panele laminowane można układać wyłącznie pływająco, czyli luźno na podłożu wyłożonym izolacyjną warstwą wyciszającą.

Wady i zalety paneli

Zaletą paneli jest niewątpliwie to, że można je ułożyć niemal wszędzie, nawet na nierównych i zniszczonych powierzchniach. Robi się to łatwo i szybko, nie jest do tego potrzebny wyszkolony fachowiec. Panele są bardzo proste w utrzymaniu, nie wymagają cyklinowania i lakierowania. Są odporne na odkształcenia i zaplamienia, a panele laminowane nie płowieją nawet pod wpływem promieni słonecznych. Dostępne są w wielu kolorach i wzorach, dzięki czemu można je dopasować do każdego wnętrza. Największą wadą paneli układanych bez mocowania do podłoża jest ich akustyka. Podczas chodzenia wydają odgłosy stukania i dudnienia. Można to jednak zniwelować poprzez zastosowanie specjalnego podkładu dźwiękoszczelnego.

Rodzaje parkietów

Parkiet wykonuje się z twardych gatunków drewna, takich jak buk, dąb, klon oraz z gatunków egzotycznych (merbau, sapella).

Występuje w dwóch rodzajach wyróżnianych ze względu na stan wykończenia drewna:

  • Parkiet surowy

Parkiet surowy to tradycyjny rodzaj parkietu. Jest to surowe drewno, które po przyklejeniu do podłoża wymaga dalszej obróbki. Należy je wycyklinować, polakierować lub naolejować i zabezpieczyć przed ciemnieniem.

  • Parkiet warstwowy czyli gotowy

Parkiet warstwowy jest gotowy od razu po ułożeniu i nie wymaga już dodatkowej obróbki. Podobnie jak tradycyjny parkiet, można go odnawiać poprzez cyklinowanie.

Możemy też wyróżnić różne rodzaje parkietów ze względu na ich budowę i grubość:

1. Parkiet tradycyjny

Zbudowany jest z deszczułek z piórem i wypustem, zwanymi potocznie klepkami. Ich grubość to 16, 19 lub 22 mm.

2. Parkiet lamelowy

Jego elementy zbudowane są z litego drewna, bez pióra i wpustu. Mają grubość 10 lub 14 mm.

3. Parkiet przemysłowy

Najbardziej trwały ze wszystkich rodzajów parkietu. Występuje w grubości nawet do 22 mm.

4. Mozaika podłogowa

Nie układa się jej z pojedynczych elementów, tylko z płyt, w których lamelki drewna ułożone są fabrycznie na siatce lub papierze. Jej maksymalna grubość mozaiki to około 20 mm.

5. Bruk

Zbudowany jest z małych kostek drewna, o grubości nawet 80 mm.

Często pod nazwą parkiet, producenci oferują też deski podłogowe wielowarstwowe. Wyglądem przypominają one panele laminowane, ale są w całości zbudowane z różnych rodzajów drewna.

Reklama

Wady i zalety parkietu

Parkiet wymaga większych nakładów finansowych niż panele, nie tylko w momencie kupna, ale też późniejszej konserwacji. Z drugiej strony, jest bardzo trwały i może służyć nawet kilkadziesiąt lat. Lepiej tłumi dźwięki niż panele laminowane. Jest wykonany z naturalnych i szlachetnych materiałów, a także daje możliwość wykreowania fantazyjnych wzorów. Niestety, wymaga regularnej dbałości, cyklinowania i lakierowania, oraz nie jest odporny na uszkodzenia i ścieranie.

Reklama
Reklama
Reklama