Reklama

Oklepywanie pleców dziecka w przypadku zalegającej wydzieliny bywa konieczne. Budzi jednak strach u rodziców, którzy obawiają się, że podczas oklepywania zrobią maleństwu krzywdę.

Reklama

Ponieważ małe dzieci najczęściej leżą, a do tego mają jeszcze słaby odruch kaszlu, trudniej radzą sobie z napływającą do ich dróg oddechowych wydzieliną. Oklepywanie pleców ma dwojakie działanie:

  • profilaktyczne – zmniejsza ryzyko zachorowania na zapalenie płuc i oskrzeli, do którego może doprowadzić nawet zwykły katar,
  • lecznicze – poprawia ukrwienie w płucach, sprawia, że wydzielina łatwiej odkleja się od ścianek dróg oddechowych, a także zwiększa skuteczność lekarstw, mających działanie wykrztuśne.

Jak prawidłowo oklepywać plecy dziecka?

Oklepywanie pleców należy wykonywać 20-60 minut po podaniu leku wykrztuśnego.

Podczas oklepywania dziecko powinno mieć główkę niżej niż reszta ciała i leżeć na brzuszku. Najwygodniej jest ułożyć maleństwo na kolanach. Plecy oklepuje się dłonią ułożoną w kształt łódki, tak, jakbyś chciał przenieść w garści odrobinę wody. Dzięki temu, że wewnątrz dłoni znajduje się zagłębienie, uderzenia są naturalnie amortyzowane. Oklepuj plecki od dołu do góry, zaczynając od mniej więcej środka pleców – tam, gdzie kończą się dolne żebra. Następnie oklepuj okolice lewej, następnie prawej łopatki.

Jak mocno należy wykonywać oklepywanie pleców?

Oklepywanie pleców dziecka powinno być miarowe, dość energiczne i silne. Nie należy go wykonywać dłużej niż trzy minuty. Podczas oklepywania powinien być słyszalny głuchy odgłos.

Uwaga!

Oklepywania pleców nie powinno się wykonywać tuż po karmieniu.

Nie należy oklepywać ani gołych pleców, co może być bolesne, ani przez zbyt grube ubranka, które zniwelują efekt. Najskuteczniejsze jest oklepywanie przez cienkie ubranko, na przykład śpioszki czy body. Nie należy oklepywać kręgosłupa dziecka.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama