Reklama

VDRL (ang. Venereal Diseases Research Laboratory) jest to badanie, które wykonuje się w kierunku zdiagnozowania kiły, jak również w celu monitorowania przebiegu jej leczenia.

Reklama

Z testów na obecność kiły oprócz VDRL dostępne są również odczyty FTA i USR. Wszystkie te badania wykonywane są z surowicy krwi.

Kiedy należy wykonać test VDRL?

Badanie to diagnozuje kiłę od około szóstego tygodnia od zakażenia. Należy pamiętać, że test VDRL jest badaniem nieswoistym – oznacza to, że jego pozytywny wynik może oprócz zakażenia kiłą oznaczać występowanie takich chorób jak: borelioza, toczeń rumieniowaty oraz malaria. Dlatego do ostatecznego potwierdzenia zakażenia krętkiem bladym niezbędny jest wynik badania FTA.

Wskazaniem do wykonania testu VDRL jest:

  • monitorowanie przebiegu leczenia kiły,
  • diagnoza kiły – jeżeli np. nastąpił kontakt z osobą podejrzaną o zakażenie,
  • badania przesiewowe – profilaktyka, np. w ciąży.

Badanie VDRL – ile się czeka na wynik i ile kosztuje badanie?

Przebieg testu VDRL nie różni się niczym od standardowej morfologii. Pobierana jest próbka krwi z żyły łokciowej. Koszt badania wynosi około 6-13 zł (cena uzależniona jest od laboratorium), na wynik czeka się około jednego dnia. Nie należy się specjalnie do niego przygotowywać. Nie trzeba być na czczo.

Reklama

Badanie kiły w ciąży

Badanie VDRL jest rutynowym badaniem wykonywanym w pierwszym trymestrze ciąży. Jeżeli kobieta znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka, wówczas badanie zostaje powtórzone w ostatnim trymestrze. Krętek blady – bakteria wywołująca kiłę – stanowi poważne zagrożenie dla dziecka. Może spowodować obumarcie płodu, poronienie albo urodzenie martwego dziecka. Jeżeli podczas ciąży zostanie zdiagnozowane zakażenie krętkiem bladym, wówczas podjęcie antybiotykoterapii może zminimalizować konsekwencje zakażenia.

Reklama
Reklama
Reklama