Reklama

Zaburzenia mowy i języka to jeden z osiowych, czyli bardzo typowych, objawów zespołu Aspergera.

Reklama

Kłopoty z mową mogą wywoływać dodatkowe problemy w nawiązywaniu relacji, co i tak nie jest łatwe dla dzieci z zespołem Aspergera. Nie można wyróżnić jednego wzorca rozwoju mowy języka w zespole Aspergera, jednak istnieje szereg charakterystycznych symptomów.

Typowy objaw zespołu Aspergera – problem z rozumieniem mowy

Generalnie dzieci z zespołem Aspergera nie mają typowych zaburzeń w rozwoju mowy – potrafią wypowiadać się językiem poprawnym pod względem gramatycznym, jednak mają problemy z innymi funkcjami powiązanymi z mową.

Dzieci z zespołem Aspergera mają problem z rozumieniem przenośni, ironii czy sarkazmu. Dosłownie traktują komunikaty, co znacząco utrudnia socjalizację, czyli przyswajanie norm i wartości, które obowiązują w społeczeństwie. Jest to problem nie tylko dla dzieci, ale także dla osób dorosłych i objawia się jako:

  • stosowanie barokowej mowy, czyli przekoloryzowanej, zbyt ozdobnej, bogatej w metafory;
  • problemy z właściwą intonacją głosu – głos jest monotonny, bez wyrazu lub wręcz przeciwnie – chrapliwy, bardzo wysoki;
  • zaburzenia prozodii, czyli brzmieniowych właściwości głosu (akcentu, intonacji, iloczasu);
  • stosowanie kalek słownych;
  • agramatyzmy – nieumiejętność tworzenia poprawnych pod względem gramatycznym zdań, choć to może się pojawić jedynie we wczesnym dzieciństwie, czyli przez jakiś czas, a i to nie u każdego dziecka;
  • pedantyzm językowy, niezwykła precyzja wypowiedzi;
  • przywiązanie do określonych słów i ich nadużywanie – wynikają ze specyficznych zainteresowań;
  • nierozumienie żartów, metafor, mowa jest zbyt konkretna, formalna i oficjalna.

Podczas rozmowy osoby z zespołem Aspergera lubią wielokrotnie wracać do swojego ulubionego tematu, mogą mieć „słowotok” na temat rzeczy, które je interesują, w związku z tym powtarzają wielokrotnie te same wyrazy i sformułowania.

Reklama

Mogą pojawić się również echolalie językowe, czyli powtórzenia ostatnich wyrazów, zdań.

Reklama
Reklama
Reklama