Nowoczesna kuchnia jest przeciwieństwem tej, która była odseparowana od pozostałych pomieszczeń. Stosowano wówczas meble o niskim standardzie i traktowano kuchnię wyłącznie jako miejsce do gotowania. Nowoczesna kuchnia jest połączona z salonem, co stanowi bodziec do wspólnego gotowania z gośćmi.

Reklama

Kuchnia z salonem

Nowoczesna kuchnia jest wyeksponowana. Stanowi centralny punkt w mieszkaniu lub domu i łączy się z pozostałymi pomieszczeniami, najczęściej z jadalnią lub salonem. Aranżację kuchni i salonu należy przemyśleć już w czasie projektowania . Powinny one mieć wspólny mianownik, na przykład podobną, co nie oznacza identyczną, kolorystykę. Kuchnia powinna pasować do stylistyki salonu i być funkcjonalna: szafki kuchenne i sprzęty powinny być komfortowe w użytkowaniu.

Monochromatyczność i prostota

Kuchnie realizowane współcześnie najczęściej są monochromatyczne: białe, czarne, szare lub kontrastowe czarno-białe, szaro-żółte. Ta kolorystyka dotyczy zarówno mebli, ścian, jak i gadżetów. Do produkcji mebli nie wykorzystuje się drewna, dominuje lakierowana płyta MDF lub fornir. Zabudowa kuchenna w nowoczesnym wnętrzu jest prosta, sięga do sufitu. Najczęściej stosuje się szafki gładkie, na wysoki połysk, bez rzeźbień. Górna część zabudowy może być przeszklona, stosuje się szklane fronty w aluminiowej konstrukcji. Fronty tworzą gładką płaszczyznę, którą dzielą tylko szuflady. Ułatwia to utrzymanie czystości. Właściwie nie wykorzystuje się dekoracji, czasem rezygnuje się nawet z uchwytów na rzecz niewidocznych wgłębień lub systemu push.

Wyspa kuchenna w nowoczesnej kuchni

Kuchnie nowoczesne stylizuje się na restauracje z wysokimi blatami czy dużymi sprzętami. Montowane są blaty o grubości nawet 10 centymetrów. W takim wnętrzu sprawdzi się wyspa kuchenna, która jest funkcjonalna. Ustawienie jej w centralnym miejscu sprawia, że możliwy jest dostęp do niej z każdej strony. Wyspa może być kwadratowa, owalna lub prostokątna. W jej blacie najczęściej umieszcza się płytę elektryczną lub zlew. To też dodatkowe miejsce do przechowywania, co ważne w kuchni nowoczesnej, która jest sterylna.

Minimalizm i wygoda w kuchni

Projektowaniu nowoczesnej kuchni przyświeca minimalizm. Nie może tu być mowy o dużej liczbie bogato zdobionych półek i szafek, gdyż nie są one praktyczne i wprowadzają chaos. Duży wybór wielkości i szerokości frontów pozwala na zaprojektowanie kuchni prostej, niezajmującej dużo miejsca, ale i wygodnej, pojemnej. Stosuje się szafki z systemem cargo. Koszyki na szynach lub kółkach pomagają w utrzymaniu porządku w przechowywaniu produktów spożywczych. Minimalizm odnosi się także do oświetlenia: stosuje się proste halogeny lub plafony sufitowe.

Zobacz także

W nowoczesnej kuchni nie stosuje się płytek na ścianach, ewentualnie wykorzystuje się te o dużym formacie. Do pomalowania tych powierzchni wybiera się wodoodporną i łatwo zmywalną farbę. Czasem pokrywa się przestrzeń między szafkami hartowanym szkłem lub kamieniem, z którego wykonano blat, co również ułatwia utrzymanie czystości.

Reklama

Sprzęt AGD w zabudowie

W nowoczesnej kuchni zabudowuje się piekarnik na ergonomicznej wysokości, mikrofalówkę i lodówkę. Sprzęty AGD mają być wkomponowane w wysoką, jednolitą zabudowę, której kolor może kontrastować z resztą mebli kuchennych. Dzięki zabudowie, która jest pojemna, można zrezygnować z górnych szafek. Wyposażenie w kolorze metalu sprawia, że wnętrze wydaje się ascetyczne. Sprzęt wysokiej jakości wykonany jest ze stali, która jest praktyczna. Na blatach ustawia się jedynie czajnik elektryczny czy toster, pozostałe sprzęty ukrywając w zabudowie. W nowoczesnej kuchni połączonej z salonem powinien znaleźć się wyciąg kuchenny.

Reklama
Reklama
Reklama