Niski puls – co oznacza? Jak podnieść niski puls?
Niski puls – co oznacza? Jak podnieść niski puls?
Niski puls oznacza zbyt wolne bicie serca lub brak sprężystości ścian tętniczych. Zarówno zbyt niskie, jak i zbyt wysokie tętno jest niebezpieczne dla zdrowia i życia. Jakie jest prawidłowe tętno podczas spoczynku? Przyczyny i leczenie zbyt niskiego pulsu.
Jaki jest prawidłowy puls?
Tętno, inaczej puls, jest uzależniony od skurczu mięśnia sercowego i sprężystości ścian tętnic. Ilość uderzeń na minutę jest różna w zależności od wieku. Warto pamiętać, że tętno naturalnie obniża się podczas snu.
Prawidłowe tętno podczas spoczynku wynosi:
- 130–140 uderzeń/min. - u noworodka,
- 110–130 uderzeń/min. - u 2-letniego dziecka,
- 80–90 uderzeń/min. - u 7-letniego dziecka,
- 66–76 uderzeń/min. - u osoby dorosłej,
- 60–65 uderzeń/min - u osoby starszej.
Ani za szybki, ani za wolny puls nie dobry dla naszego organizmu. Szybkie tętno podwyższa ryzyku zawału serca i udaru mózgu. U osób aktywnych tętno jest niższe na co dzień niż u człowieka, który prowadzi siedzący tryb życia.
Przyczyny niskiego tętna
Niski puls bardzo często świadczy o zmianach w obrębie naczyń krwionośnych, niekiedy też jest objawem bradykardii, czyli zwolnionej czynności serca. Pierwszymi objawami zbyt niskiego tętna są zawroty głowy, osłabnięcia i omdlenia. Jeśli się pojawią, nie można ich zignorować, lecz należy jak najszybciej zapisać się do lekarza internisty.
Najpopularniejsze przyczyny niskiego pulsu:
- arytmia serca,
- zaburzenia hormonalne, w tym niedoczynność tarczycy,
- bradykardia zatokowa,
- zatrucie lekami,
- zaburzenia gospodarki wodnej organizmu,
- bloki przedsionkowo-komorowe i zatokowo-przedsionkowe.
Jak podnieść niski puls?
Podniesienie niskiego pulsu najczęściej polega na leczeniu przyczyn zaistniałej nieprawidłowości. Jeżeli tętno jest na tyle niskie, że zagraża życiu chorego, trzeba jak najszybciej podać atropinę lub dopaminę oraz przeprowadzić stymulację przezskórną.
Osoby chore na bradykardię mają obniżoną odporność na wysiłek fizyczny. Nieleczona choroba stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia chorego. Niekiedy u osób z osłabioną wydolnością serca, szczególnie w starszym wieku, niezbędne jest wszczepienie rozrusznika serca. U osób z bradykardią podstawą jest przeprowadzanie regularnych badań i monitorowanie pracy serca.
Szukasz preparatów, które podwyższą zbyt niskie tętno? Wykorzystaj oferowany przez Doz pl kod rabatowy i kup odpowiednie leki.