Młoda kobieta leży na łóżku i trzyma się za bolący brzuch.
©denis_vermenko/Fotolia.com
Styl życia

Nicienie – przyczyny, objawy zakażenia, leczenie

Nicienie – przyczyny, objawy zakażenia, leczenie

Nicienie to pasożyty układu pokarmowego, którymi mogą się zarazić zarówno dzieci, jak i dorośli. Najczęstszą przyczyną zakażenia jest nieodpowiednia higiena i nieostrożność. Jak rozpoznać charakterystyczne objawy zakażenia nicieniami? Poznaj sposoby na pozbycie się pasożytów z organizmu.

Co to są nicienie?

Do grupy nicieni zalicza się pasożyty o charakterystycznym kształcie ciała. Jest ono wydłużone i składa się z trzech warstw: oskórka, nabłonka i warstwy mięśniowej. Długość ciała jest zróżnicowana pod względem długości, w zależności od gatunku osiągają one od 3 mm do 40 cm długości. Organizm oparty jest na szkielecie typu hydraulicznego - pływ wypełnia jamę ciała i podtrzymuje masę mięśniową. Charakterystyczną cechą jest brak układu oddechowego, wymiana gazowa zachodzi całą powierzchnią ciała.

Rodzaje nicieni - pasożyty jelit

  1. Glista ludzka - nicień pasożytujący w jelicie cienkim. Człowiek jest jedynym żywicielem glisty, a jej okres życia wynosi 12-18 miesięcy. Zakażenie tym pasożytem prowadzi do chorób, takich jak: glistnica lub askarioza.
  2. Tęgoryjec dwunastnicy - występują w jelicie cienkim, najczęściej odcinku dwunastnicy. Postacie dorosłe tego rodzaju nicieni mogą bytować w organizmie człowieka nawet 15 lat. Tęgoryjec wywołuje ankylostomozę oraz nekatorozę. 
  3. Węgoryjek jelitowy również występuje w jelicie cienkim. Pasożytuje zarówno w organizmie człowieka, jak i innych zwierząt: psów, kotów i małp. Zakażenie prowadzi do choroby zwanej węgorczycą.
  4. Włosogłówka ludzka jest pasożytem bytującym w jelicie grubym człowieka, a także małp. Dorosłe samice są w stanie złożyć w organizmie nawet do 14 000 jaj. Odżywiają się one krwią żywiciela, w którym mogą żyć do 5 lat.
  5. Owsik ludzki - bytuje w jelicie grubym człowieka. Jego jedynym żywicielem jest człowiek, w Polsce jest to jedna z najczęstszych chorób układu pokarmowego pochodzenia pasożytniczego. Wywołuje chorobą owsicę lub enterobiozę.

Charakterystyczne objawy zakażenia nicieniami

Objawy zakażenia są różne w zależności od gatunku nicienia i długości zakażenia. 

Najczęstszym symptomem zakażenia owsikiem ludzkim jest świąd odbytu, nasilający się wieczorem i w nocy. Można także zauważyć:

Zakażenie glistą ludzką z początku występuje bezobjawowo. Pierwsze objawy można zauważyć w momencie przemieszczenia się glist do płuc. Wtedy może dojść do zespół Löefflera, który objawia się kaszlem, świstem płuc i gorączką - symptomy trwają 2-3 tygodnie.

Nicienie - jak uniknąć zakażenia?

Zakażenie nicieniami najczęściej odbywa się poprzez spożycie inwazyjnych jaj pasożyta. Dochodzi do tego poprzez zjedzenie niedomytego pożywienia lub wypicie zakażonej wody. Dlatego tak ważne jest dokładne mycie warzyw i owoców przed ich spożyciem. Jeśli pijemy wodę z kranu najlepiej przepuścić ją przez filtr oczyszczający, a następnie przegotować.

Do zakażenie niektórymi gatunkami nicieni dochodzi również poprzez chodzenie bez butów po zanieczyszczonym podłożu.

Najprostszym krokiem do przeciwdziałaniu zakażeniom pasożytniczym są podstawowe zasady higieny. Należy często myć ręce, nie spożywać nieumytych produktów spożywczych oraz takich, których pochodzenie nie jest nam znane. Nie należy również chodzić bez butów nie tylko po ziemi, ale również w domach innych osób - mogą być oni bowiem nosicielami pasożytów.

Jak wyleczyć zakażenie jelit?

Leczenie zakażenia nicieniami przebiega na dwóch płaszczyznach. Podstawą jest wprowadzenie leków farmakologicznych przeciwpasożytniczych. Leczenie powinno objąć nie tylko osobą zakażoną, ale również innych domowników. Bardzo ważne jest również pilnowanie higieny - pościel i bieliznę najlepiej wrzucić do wrzątku, aby zabić ewentualne pasożyty. Nie powinno się również używać tych samych naczyń i sztućców co osoba zakażona. 

 

Zobacz także
Kobieta pielęgnuje swoje dłonie.

Atopowe zapalenie skóry – jak zadbać o skórę jesienią i zimą?

dziewczyna z katarem

Jesienny spadek odporności – skąd się bierze, jak zapobiegać?

dziecko z inhalatorem

Astma – dlaczego objawy astmy zaostrzają się jesienią?

 

Dziecko je jabłko
©Picture-Factory/Fotolia
Styl życia
Owsik ludzki – jak wygląda cykl rozwojowy?
Owsik ludzki występuje u dzieci i osób starszych. Jest pasożytem trudnym do całkowitego usunięcia. Cykl rozwojowy owsika ludzkiego rozpoczyna się wraz z połknięciem jaj pasożyta. Jaja owsików mogą znajdować się na pożywieniu lub przedostać się do układu pokarmowego przez wkładanie do ust brudnych rąk.

Owsik ludzki występuje u dzieci i osób starszych. Jest pasożytem trudnym do całkowitego usunięcia. Cykl rozwojowy owsika ludzkiego rozpoczyna się wraz z połknięciem jaj pasożyta. Jaja owsików mogą znajdować się na pożywieniu lub przedostać się do układu pokarmowego przez wkładanie do ust brudnych rąk. Czy jest owsik ludzki? Owsik ludzki jest drobnym, białym nicieniem osiągającym długość około 1 cm. Pasożytuje on w jelicie grubym człowieka i wywołuje owsicę (inwazyjną chorobę pasożytniczą) . Dolegliwość ta jest dosyć powszechna i dotyka przede wszystkim dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Owsik ludzki dostaje się do organizmu przez połknięcie jaj, a czasem i wniknięcia larw w fałdy skórne występujące wokół odbytu. Owsik ludzki – rozpoznanie choroby Owsicę można rozpoznać poprzez badania kału na obecność jaj owsika ludzkiego. Badanie nazywa się testem taśmy celofanowej, gdyż przyłożenie lepkiej strony taśmy celofanowej do odbytu spowoduje przyklejenie się do niej jaj. Owsik ludzki – objawy owsicy Najczęstszym objawem owsicy jest swędzenie odbytu, przede wszystkim w nocy. Dodatkowo pojawia się bezsenność , niepokój bez powodu i brak apetytu. Niekiedy przy tych objawach pojawia się ból odbytnicy, wywołany przez zakażenie bakteryjne. Owsik ludzki – cykl rozwojowy Cykl rozwojowy owsika ludzkiego rozpoczyna się przez połknięcie jaj przez dziecko bądź osobę starszą . Jaja dostają się do organizmu po zjedzeniu zakażonego pokarmu (niemytych warzyw i owoców), lub po włożeniu brudnych rąk do buzi. Następnie w jelicie cienkim wylęgają się larwy i wędrują do jelita grubego (bądź wyrostka robaczkowego). Robaki dojrzewają po okresie 2-4 tygodni i giną po około 2 miesiącach. Kolejno samice przedostają się w pobliże odbytu i tam składają około 11000 tysięcy jaj. U kobiet...

Siedząca kobieta w jeansach
Pixabay/Unsplash/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Zarażenie glistą ludzką – jak może do niego dojść?
Glista ludzka to pasożyt, którym można się zarazić, jeśli nie przestrzega się zasad higieny. Z jaj, które dostaną się do układu pokarmowego, wylęgają się pasożyty, które żerując w ludzkim organizmie, osłabiają go.

Glista ludzka to pasożyt, którym można się zarazić, jeśli nie przestrzega się zasad higieny. Z jaj, które dostaną się do układu pokarmowego, wylęgają się pasożyty, które żerując w ludzkim organizmie, osłabiają go. Czym jest glista ludzka i jakie są objawy zakażenia? Glista ludzka to pasożyt zamieszkujący jelito cienkie i żywiący się nabłonkiem jelita i obecną w nim treścią jelitową. Ma walcowaty kształt i od 10 do 40 cm długości. Pasożyt ten jest przyczyną glistnicy, choroby, do której objawów należą: nadmierne pobudzenie nerwowe, bóle brzucha, ból gardła, wzdęcia, problemy ze snem, zaparcia, wysypka, brak apetytu, niedowaga, duszności, gorączka. Jak dochodzi do zakażenia glistnicą? Samica glisty ludzkiej składa ok. 200 000 jaj na dobę. Wraz z kałem są one wydalane z organizmu na zewnątrz, tam w glebie lub w wodzie rozwijają się larwy glisty. Do zakażenia dochodzi w momencie, kiedy jajeczka z larwami glisty dostają się do układu pokarmowego człowieka. Można się zarazić przez jedzenie brudnymi rękami, picie nieprzegotowanej wody z jajami glisty, spożywanie niemytych owoców i warzyw, brak higieny w kontaktach ze zwierzętami (na których sierści mogą znajdować się jaja glisty). Dzieci w wieku 3-10 lat, które są najczęstszymi żywicielami glisty ludzkiej, często zarażają się nią w piaskownicy. Jak uniknąć zakażenia glistą ludzką? Łatwiej jest zapobiegać zakażeniu glistą ludzką niż je leczyć. W związku z tym przestrzegaj następujących zasad: dbaj o higienę: myj ręce po skorzystaniu z toalety i przed jedzeniem (nawet jeśli to tylko przekąska); dokładnie myj przed jedzeniem warzywa i owoce, w pozostającej na nich ziemi mogą znajdować się jaja z larwami glisty; nie pij nieprzegotowanej wody z kranu;...

Matka z dzieckiem jest na wizycie u lekarza
©WavebreakmediaMicro/Fotolia
Styl życia
Owsiki, glista, tasiemiec, lamblia, włosogłówka – robaki u dziecka
Wykryć robaki u dziecka pozwala badanie kału. Objawy obecności pasożytów w organizmie dziecka często są brane za wyraz innych chorób. Ból brzucha, brak apetytu, kaszel i katar mogą być interpretowane jako skutek infekcji bakteryjnej czy wirusowej. Natomiast charakterystycznym objawem owsicy jest świąd odbytu.

Wykryć robaki u dziecka pozwala badanie kału. Objawy obecności pasożytów w organizmie dziecka często są brane za wyraz innych chorób. Ból brzucha, brak apetytu, kaszel i katar mogą być interpretowane jako skutek infekcji bakteryjnej czy wirusowej. Natomiast charakterystycznym objawem owsicy jest świąd odbytu. Owsica – najpopularniejsza choroba pasożytnicza u dziecka Owsicę wywołują owsiki, czyli robaki osiągające nie więcej niż 1 centymetr długości . Zagnieżdżają się w jelitach, ale z czasem mogą wędrować. Charakterystycznym objawem zarażenia owsikami jest świąd odbytu. Samica wypełza tamtędy na zewnątrz, by złożyć jaja. Dzieje się to przeważnie wieczorem i nocą. Swędzenie może być tak silne i uporczywe, że uniemożliwia malcowi zaśnięcie . Robaki u dziecka można podejrzewać, kiedy ma ono kłopoty ze snem, jest niespokojne, drażliwe, nerwowe i boli je brzuch. Innymi objawami tego, że malec cierpi z powodu owsików, są obgryzanie paznokci, zgrzytanie zębami (zwłaszcza w nocy) czy bóle głowy.   U dziewczynek owsica może skutkować świądem sromu, pieczeniem i białymi upławami. Robaki u dziecka mogą powodować także anemię (poznać ją można po tym, że dziecko jest ciągle blade i zmęczone). Pełzające pasożyty czasem wywołują również nudności. Nieraz owsiki można zobaczyć w kale dziecka. Aby jednak potwierdzić diagnozę, potrzebny jest test laboratoryjny. Włosogłówka – robaki u dziecka powodujące trichuriozę Włosogłówka jest nicieniem żyjącym w jelitach, żywi się ludzką krwią. Może powodować nie tylko anemię, ale i trichuriozę – chorobę przypominającą w objawach wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Gdy włosogłówka rozprzestrzeni się w organizmie, może spowodować przykre dolegliwości. Owrzodzenie jelita grubego skutkuje częstymi wizytami w...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner