Reklama

Ozdobne świece zapachowe wyglądem mogą przypominać aniołki, choinki, czterolistne koniczyny, a nawet słodkie desery. Do ich wykonania wykorzystuje się rozmaite skarby z kuchennych szafek, np. kaszę gryczaną, makaron w kształcie gwiazdek i ziarenka kawy, a także stare, niezużyte świeczki.

Reklama

Świece zapachowe z wosku pszczelego palą się długo i mają naturalny słodki zapach. Taki wosk jest jednak 5 razy droższy niż parafina – tę można kupić w cenie ok. 10 zł/kg.

Co jest potrzebne do zrobienia świec zapachowych?

Aby samodzielnie zrobić świece zapachowe, powinnaś mieć: (1) pojemniczek z materiału odpornego na działanie wysokiej temperatury – ze szkła, metalu, aluminium albo grubego plastiku, (2) granulat parafiny bądź wosku (może być pszczeli, palmowy, sojowy) albo pozostałości po starych świeczkach (najlepiej w jednym kolorze), (3) bawełniany sznurek lub knot kupiony w sklepie (z blaszką), (4) bardzo mocny klej, (5) olejek zapachowy, (6) kredkę świecową w wybranym kolorze i dowolne gadżety do udekorowania świeczki (koraliki, ziarenka kawy, suszone kwiaty). Oprócz tego potrzebna jest odrobina kreatywności i trochę wolnego czasu – zrobienie jednej dużej świeczki zapachowej może zająć ok. 1,5 h.

Użyj dostępny w Home&You kod rabatowy i kup świąteczne świece zapachowe dla swoich bliskich.

Pachnące świeczki handmade w 7 krokach

Przed zabraniem się do wyrobu świec zapachowych musisz wyliczyć, ile parafiny będzie do tego potrzebne. Przyjmuje się, że z 80–90g parafiny stałej wychodzi ok. 100 ml płynnej, więc wszystko zależy od pojemności słoiczków czy pudełeczek wybranych na formy do świec. Po odmierzeniu odpowiedniej ilości:

  • Przygotuj formy – dokładnie je oczyść i przyklej do ich dna blaszkę, na której zamocowany będzie knot. Jeśli wolisz usunąć formę, kiedy świeca będzie gotowa, nie wkładaj knota. Umieścisz go w środku na końcu dzięki rozgrzanemu drucikowi, który wyżłobi tunel w wewnątrz świeczki.
  • Podgrzej parafinę w tzw. kąpieli wodnej, czyli wypełnionego nią garnka nie stawiaj bezpośrednio na kuchence, ale w większym naczyniu, w którym znajduje się woda.
  • Do roztopionej parafiny wlej kilkanaście kropel olejku zapachowego i zetrzyj trochę kredki świecowej, jeśli chcesz uzyskać konkretny kolor. Im więcej kredki dodasz, tym kolor będzie intensywniejszy.
  • Wymieszaj wszystko dokładnie, aż stanie się jednolitym płynem.
  • Ostrożnie i powoli wlewaj parafinę do formy, najlepiej po knocie, który najlepiej na moment unieruchomić między dwoma sklejonymi patyczkami do szaszłyków ułożonymi na wierzchu naczynia.
  • Parafinę możesz wylewać warstwami, po każdej wrzucając dodatki, np. goździki, suszone plastry cytryny, laski cynamonu. Jeśli chcesz mieć świecę w wielu kolorach, przygotuj kilka rodzajów parafiny. Pamiętaj tylko, by nie wylewać kolejnej warstwy, nim poprzednia nie zastygnie.
  • Kiedy świeca zrobi się twarda, zdejmij lub ozdób formę, np. koronkowymi wstążkami albo kolorowym sznurkiem z nawleczonymi na niego koralikami. Słoiczek możesz pomalować farbami do szkła lub nakleić na nim cekiny.
Reklama

Gotową świecę ustaw w widocznym miejscu, by pachnąc Bożym Narodzeniem, roztaczała wokół świąteczną aurę.

Reklama
Reklama
Reklama