Dziewczynka przytula głowę do brzucha ciężarnej mamy.
Image by LifetimeStock
Styl życia

Najlepszy moment na rodzeństwo dla dziecka – jak planować poczęcie drugiego dziecka?

Pytanie – kiedy drugie dziecko? – zadaje sobie wielu rodziców. Nie ma jednego stałego przedziału, który byłby określany jako najlepszy moment na posiadanie drugiego dziecka. Kwestia ta jest indywidualna i często związana z doświadczeniami i nastawieniem rodziców. Badania naukowców pokazują w jaki sposób wychowywanie ze starszym rodzeństwem lub z rodzeństwem w podobnym wieku wpływa na dzieci i ich kontakty z innymi.

Pytanie – kiedy drugie dziecko? – zadaje sobie wielu rodziców. Nie ma jednego stałego przedziału, który byłby określany jako najlepszy moment na posiadanie drugiego dziecka. Kwestia ta jest indywidualna i często związana z doświadczeniami i nastawieniem rodziców. Badania naukowców pokazują w jaki sposób wychowywanie ze starszym rodzeństwem lub z rodzeństwem w podobnym wieku wpływa na dzieci i ich kontakty z innymi.

Kiedy drugie dziecko? Różnica wieku do trzech lat

Zdaniem naukowców dzieci, które wychowały się wspólnie i dzielił je niewielki odstęp czasu są ze sobą bardziej zżyte w dorosłym życiu. Dzieci, które wychowały się z rodzeństwem w podobnym wieku łatwo nawiązują kontakty i potrafią współpracować w grupie. Od początku uczą się dzielić z innymi i mogą wspólnie się bawić. Sztuka wychowania dwóch maluchów nie jest łatwa dla obojga rodziców. Dzieci absorbują całą uwagę opiekunów i często potrzebują pomocy w najbardziej podstawowych czynnościach w tym samym momencie. Rywalizują między sobą o względy rodziców. Jednak mimo wszystko wielu rodziców zapytanych o to – kiedy drugie dziecko? Deklaruje chęć posiadania dzieci rok po roku lub z maksymalnie trzyletnim odstępem.

Kiedy drugie dziecko? Różnica wieku powyżej czterech lat

Zaletą dużego odstępu pomiędzy dziećmi jest więcej czasu i spokoju. Rodzice nie muszą biegać pomiędzy dwójką malutkich dzieci. Starsze dziecko jest już zwykle bardziej cierpliwe i wyrozumiałe. Często w przypadku dużej różnicy wieku starsze dzieci od początku przejmują rolę opiekunów. Pomagają rodzicom w obowiązkach związanych z maluchem i chętnie je zabawiają. Starsze dziecko jest wsparciem dla rodziców i czuje, że jest ciągle potrzebne młodszemu rodzeństwu. Z czasem starsze rodzeństwo staje się autorytetem dla młodszych dzieci. Maluch od początku wychowuje się w poczuciu bezpieczeństwa i troski. Młodsze dzieci, które przebywają w otoczeniu swojego starszego rodzeństwa szybciej uczą się mówić i dobrze odnajdują się wśród dorosłych. Podjęcie decyzji o posiadaniu drugiego dziecka w dużym odstępie czasu wymaga ostrożności i wyrozumiałości ze strony rodziców w stosunku do starszego dziecka, które musi przywyknąć do nowej sytuacji. Nie można pozwolić dziecku odczuć, że zostało odepchnięte i strącone na dalszy plan. Taki scenariusz będzie powodował niechęć do młodszego rodzeństwa. Rodzice powinni organizować obowiązki w taki sposób, aby starsze dziecko miało szansę spędzić z nimi trochę czasu (można w tym celu wykorzystać czas, w którym młodsze dziecko śpi).  

Kasia gotuje z Polki.pl: babeczki z malinami

Małżeństwo leży na dywanie obok swojego dziecka
©katie_martynova/Fotolia
Styl życia
Kiedy jest czas na drugie dziecko?
Rodzice często zastanawiają się jaki jest najlepszy czas na drugie dziecko. Dłuższa przerwa między jedną ciążą a drugą pozwala kobiecie się zregenerować. Większa różnica wieku źle wpływa jednak na pierwsze dziecko, które odczuwa zazdrość, często też czuje się niekochane i odrzucone przez rodziców.

Rodzice często zastanawiają się jaki jest najlepszy czas na drugie dziecko. Dłuższa przerwa między jedną ciążą a drugą pozwala kobiecie się zregenerować. Większa różnica wieku źle wpływa jednak na pierwsze dziecko, które odczuwa zazdrość, często też czuje się niekochane i odrzucone przez rodziców.   By zdecydować się na drugie dziecko trzeba przede wszystkim czuć się na to gotowym. Ważna jest szczera rozmowa z małżonkiem i odpowiednie przygotowanie pierworodnego dziecka do roli starszego brata lub siostry. Niewielka różnica wieku między rodzeństwem Za małą różnicą wieku między rodzeństwem przemawiają względy praktyczne. Nie trzeba kupować kolejnej wyprawki, bo większość rzeczy, takich jak ubranka czy wózek, jest już w domu . Niewiele starszemu dziecku także łatwiej poradzić sobie z zazdrością. Niewielka różnica pozwala na wspólną zabawę od najmłodszych lat. Także opieka nad drugim dzieckiem może być łatwiejsza dla rodziców, którzy niedawno jeszcze przewijali niemowlę.   Krótki czas między jedną a drugą ciążą może okazać się jednak męczący. Opiekowanie się dwójką małych dzieci naraz (pierwsze nadal nie jest w pełni samodzielne) to podwójna praca. Gdy jedno potrzebuje pokarmu, drugie chce się bawić i na odwrót. Odbija się to negatywnie na zdrowiu psychicznym i fizycznym rodziców. Mama, która bierze kolejny urlop macierzyński może dodatkowo mieć utrudniony rozwój zawodowy. Pracodawcy nadal niechętnie patrzą na kilkuletnie przerwy w życiorysie zawodowym. Większa różnica wieku Gdy od pierwszej ciąży mija kilka lat, organizm kobiety ma możliwość się zregenerować. Łatwiej jest jej opiekować się kolejnym dzieckiem. Przerwa między jednym a drugim okresem macierzyństwa działa również stabilizująco. Dodatkowo po odchowaniu pierworodnego kobieta ma okazję wrócić do pracy i nadrobić zaległości spowodowane...

Ojciec z dziećmi
© goodluz/Fotolia.com
Styl życia
Starsze dziecko zazdrosne o młodsze. Co robić, by starszak nie poczuł się odrzucony
Narodziny drugiego dziecka często wywołują zazdrość u starszego rodzeństwa. Aby starszak nie czuł się odrzucony, warto codziennie poświęcać mu czas, np. przez wspólną zabawę. Czytanie razem bajek o dzieciach, które mają braciszka lub siostrzyczkę pozwoli dziecku oswoić się z nową sytuacją.

Narodziny drugiego dziecka często wywołują zazdrość u starszego rodzeństwa. Aby starszak nie czuł się odrzucony, warto codziennie poświęcać mu czas, np. przez wspólną zabawę. Czytanie razem bajek o dzieciach, które mają braciszka lub siostrzyczkę pozwoli dziecku oswoić się z nową sytuacją.   Kiedy pojawia się drugie dziecko, rodzice nie poświęcają już starszemu tyle czasu, co wcześniej. Malec buntuje się, obraża i chce na siłę zwrócić na siebie uwagę w bardzo natarczywy sposób. To najczęstsze objawy zazdrości o młodsze rodzeństwo. Wspólne spędzanie czasu ze starszym dzieckiem Kiedy tata zajmuje się młodszą córeczką, wtedy mama może spędzić czas tylko ze starszym synkiem. Wspólne malowanie, układanie klocków, gotowanie czy spacer uspokoi malca. Dziecko poczuje się ważne , bo będzie miało mamę tylko dla siebie. Czas spędzony razem to też dobra okazja, żeby porozmawiać np. o ulubionej bajce oraz czasie spędzonym w przedszkolu lub szkole. Angażowanie starszego dziecka w opiekę nad młodszym Aby starsze dziecko nie poczuło się odepchnięte, warto angażować je w opiekę nad młodszym. Wystarczy poprosić o podanie pieluszki czy zasypki w czasie przewijania. Warto też pytać o opinię , np. „W jaki kolor śpioszków ubierzemy dzisiaj twoją siostrzyczkę?”. Czytanie książek razem z dzieckiem Kiedy pojawia się zazdrość o rodzeństwo, być może problem rozwiąże książka. Czytanie maluchowi bajki np. o chłopczyku, który czeka na siostrzyczkę , pomoże dziecku zrozumieć sytuację, w jakiej się znalazło. Po lekturze warto porozmawiać z dzieckiem o przeczytanej historii , o tym co zmieniło się w życiu bohatera bajki i jak się wtedy czuł.

Dziecko trzymane za rękę
©nadezhda1906/Fotolia
Styl życia
Przyczyny jąkania u dzieci w wieku przedszkolnym
Jąkanie u dzieci w wieku przedszkolnym jest często występującym zaburzeniem mowy, pojawia się zazwyczaj pomiędzy 2 a 3 rokiem życia dziecka.

Jąkanie u dzieci w wieku przedszkolnym jest często występującym zaburzeniem mowy, pojawia się zazwyczaj pomiędzy 2 a 3 rokiem życia dziecka.   Mowa dziecka przedszkolnego wciąż się rozwija, jąkanie może więc być mylone z naturalnym dla tego wieku brakiem płynności w artykułowaniu myśli. Jąkanie a brak płynności Jąkanie polega na powtarzaniu pewnych głosek bądź nienaturalnym wydłużaniu ich. Występuje ono najczęściej w sytuacjach powodujących stres , np. podczas wystąpień publicznych, rozmów z obcymi osobami. Należy jednak odróżnić rzeczywiste jąkanie od naturalnego braku płynności mowy dziecka, która wciąż się kształtuje. Jąkaniem nie jest robienie przerw w zdaniach spowodowane tym, że dziecko nie może znaleźć odpowiedniego słowa, żeby wyrazić swoją myśl, co często zdarza się przedszkolakom. Jąkaniem nie jest też powtarzanie sylab, których brzmienie sprawia dziecku wyraźną przyjemność. Przyczyny jąkania u dzieci Jąkanie u dzieci przedszkolnych może być spowodowane: podobnym zaburzeniem mowy występującym w bliskim otoczeniu, np. u któregoś członka rodziny, kiedy to dziecko przejmuje niewłaściwy wzorzec artykułowania dźwięków, wystąpieniem czynników stresujących, np. rozłąką z rodzicami, bolesnym zabiegiem medycznym, narodzinami rodzeństwa, opóźnieniem rozwoju mowy, nieprawidłowościami w budowie mózgu, nieprawidłową czynnością mózgu,problemami ze słuchem. Problem z jąkaniem, który rozpoczął się w dzieciństwie, może utrzymywać się w dorosłym życiu. Dziecko, które się jąka, może doświadczać silnego stresu związanego z odbiorem jego mowy przez inne dzieci i dorosłych. Może to mieć wpływ na jakość jego późniejszego funkcjonowania społecznego, np. być przyczyną fobii społecznej . Niecierpliwe reakcje rodziców na problem z wysłowieniem się dziecka, np. kończenie za nie...

Nasze akcje
Douglas
Styl życia
Największa perfumeria Douglas to miejsce inne niż wszystkie
Współpraca reklamowa
wernisaż-12.-kalendarza-artystycznego-gedeon-richter
Newsy
Kobiety i astrologia inspiracją dla polskich artystów. Przedstawiamy 12. edycję Kalendarza Artystycznego
Współpraca reklamowa
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik