Czerwona bandamka wisi na kapeluszu.
©laurha/Fotolia.com

Bandamka na włosy i jako dodatek do ubrań. Jak zawiązać bandanę na głowie, szyi, spodnich i nadgarstku

Czerwona bandamka wisi na kapeluszu.
©laurha/Fotolia.com

Bandamka, czyli bandana, to rodzaj kolorowej, wzorzystej chustki. Można oplatać nią głowę, włosy, przeguby dłoni, szyję, a także szlufki spodni oraz spódnic. Bandany dobrze wyglądają z bawełnianymi t-shirtami, jeansami i trampkami.

 

W latach 90. zawiązywanie bandamek na głowie było bardzo modne. Chustkę składano w trójkąt lub rulon, przekładano w poprzek czoła i zawiązywano z tyłu głowy.

Czym jest bandamka

Bandamka, nazywana także bandaną, jest chustką w kształcie trójkąta, kwadratu lub prostokąta. Może być jednobarwna lub wielokolorowa. Bandamki zazwyczaj są również ozdobione różnego rodzaju wzorami, na przykład etnicznymi. Chustki najczęściej produkuje się z bawełny, dzięki czemu są miękkie, delikatne w dotyku i przewiewne. Bandany doskonale służą zarówno do ochrony przed słońcem i wiatrem, jak i ubogacenia fryzury albo stylizacji. Chustkę wiąże się na głowie, włosach, szyi, rękach i nogach. Bandamki można kupić w niektórych sklepach odzieżowych oraz na aukcjach internetowych. Ich koszt waha się od kilku do kilkunastu złotych.

Bandamka na włosy, czyli modne uczesanie i ochrona przed słońcem

Bandamka stanowi modny i ciekawy dodatek do fryzur. Dzięki niemu stylizacja będzie bardziej dziewczęca i wyrazista. Zawiniętą w rulon chustkę można owinąć wokół głowy (jak opaskę), a także wpleść w warkocz albo w kok. Ponadto bandamka posłuży zamiast gumki do włosów. Chustkę wystarczy złożyć na pół, zrolować i owinąć wokół kosmyków. Bandana sprawdzi się także w ciepłe dni jako ochrona przed słońcem. Chustkę należy złożyć w trójkąt (o ile nie ma takiego kształtu), a jej najdłuższy bok opleść wokół czoła i skroni. Końcówki zawiązuje się z tyłu głowy.

Bandamka sprawdzi się jako element stylizacji

Bandana przyda się do stworzenia niebanalnych stylizacji. Chustkę można wiązać w następujących wariantach:

  • na szyi – zrulowaną bandamką oplata się szyję, a z końcówki chustki związuje w kokardę;
  • na nadgarstku – chustkę należy zrolować i zawiązać się na przegubie ręki. W ten sposób powstanie gruba bransoleta;
  • na spodniach lub spódnicach – chustkę składa się w trójkąt a jej końcówki zawiązuje na dwóch dowolnych szlufkach spodni albo spódnicy.

 

Chustki bardzo dobrze komponują się z jeansami, t-shirtami, koronkami i sztruksem. Bandamki można też nosić do marynarek, skórzanych kurtek, letnich sukienek, sportowych butów, balerin i trampek.

Przeładuj

Grzegorz Hyży zniknął z sieci! Co się z nim dzieje? Tłumaczy Agnieszka Hyży!

zobacz 02:15