Dziewczynka
Image by Lifetimestock.com
Styl życia

Metody wychowawcze dzieci: przywileje i konsekwencje

Metody wychowawcze dzieci powinny być spójne z psychologią rozwoju człowieka. Nagrody i kary mogą przynieść skutek odwrotny do oczekiwanego.

Metody wychowawcze dzieci powinny być spójne z psychologią rozwoju człowieka. Nagrody i kary mogą przynieść skutek odwrotny do oczekiwanego.

Metody wychowawcze dzieci – wyjaśnienie pojęcia

Metody wychowawcze to świadomy, konsekwentny i systematyczny sposób postępowania, który służy osiągnięciu założonego celu. Metody wychowawcze wobec dzieci stosują rodzice, nauczyciele i wszystkie inne osoby, którym zależy na wywarciu określonego wpływu na dziecko. Ze względu na różnorodność technik i klasyfikacji metod wychowawczych, w artykule znajduje się opis jedynie wybranych środków wychowawczych.

Metody wychowawcze dla dzieci – nagrody i kary

Najnowsze publikacje dydaktyków i psychologów wskazują, że lepiej stosować przywileje i konsekwencje niż nagrody i kary – zwłaszcza w przypadku dzieci z nadpobudliwością ruchową. Różnica tkwi nie tylko w zmianie nazewnictwa metod wychowawczych.

Metody wychowawcze dzieci - przywileje zamiast nagród

Celem zarówno nagrody, jak i przywilejów, jest wzmocnienie zachowań oczekiwanych, poprawnych. Aby otrzymać nagrodę, należy uzyskać punkty za wykonanie pewnych, ustalonych zadań. Dzieci, zwłaszcza te, które mają trudność z koncentracją, szybko się zniechęcają i przestają w siebie wierzyć. Natomiast, aby nie stracić przywilejów, należy jedynie przestrzegać zasad - dziecko nie musi nic specjalnego robić, aby je otrzymać, to od niego jednak zależy, czy je utrzyma, np. przywilejem może być wybór zabawy (zarówno w szkole, jak i w domu). Jeśli dziecko złamie jakąś zasadę kontraktu (reguły najlepiej spisać i powiesić w widocznym miejscu), w danym dniu to nauczyciel, rodzic lub inne dziecko decyduje o rodzaju gry. Ważne jest, aby dostosować przywilej do potrzeb konkretnego dziecka oraz odbierać go tylko na krótki czas – np. jeden dzień.

Metody wychowawcze dzieci - konsekwencje zamiast kar

Kolejną metodą wychowawczą dzieci, która budzi wiele kontrowersji jest stosowanie kar. Słowo to każdemu kojarzy się negatywnie. Celem kary jest wygaszenie nieakceptowanych form zachowań. Niestety, jeśli dziecko po raz kolejny z rzędu zostanie ukarane np. jedynką w szkole, to jest duże ryzyko, że uczniowi będzie „wszystko jedno”, zgodnie z zasadą, że gorzej już być nie może. Kara przynosi efekt tylko na krótką chwilę i pozostawia ślad w psychice dziecka, które robi coś ze strachu. Konsekwencja wychowuje, kara nie. Jeśli dziecko złamie ustalone zasady, np. obrazi koleżankę, kolegę, brata lub siostrę, należy powiedzieć dziecku, co ma zrobić, aby naprawić wyrządzoną krzywdę i wyjaśnić mu, z czego wynika taka postawa dorosłego. Bardzo ważne jest, aby rodzic systematycznie i skrupulatnie przestrzegał ustalonych reguł.

 

Przemoc fizyczna i psychiczna nie jest metodą wychowawczą – to wyraz bezradności rodzica, który ma destrukcyjny wpływ na umysł dziecka.

 

Dziewczynka oglądająca się za siebie
©Viacheslav Iakobchuk/Fotolia
Styl życia
Problemy wychowawcze w domu i w szkole – najważniejsze przyczyny
Problemy wychowawcze są najczęściej konsekwencją błędów wychowawczych. Należy zacząć od tego, że każdy rodzic powinien wspierać swoje dziecko, wzmacniając w nim przekonanie „poradzę sobie”. Jest to prosta i jednocześnie najskuteczniejsza metoda, która stanowi fundament szczęśliwego dzieciństwa i odnalezienia się w dorosłym życiu.

Problemy wychowawcze są najczęściej konsekwencją błędów wychowawczych. Należy zacząć od tego, że każdy rodzic powinien wspierać swoje dziecko, wzmacniając w nim przekonanie „poradzę sobie”. Jest to prosta i jednocześnie najskuteczniejsza metoda, która stanowi fundament szczęśliwego dzieciństwa i odnalezienia się w dorosłym życiu.   Problemy wychowawcze może sprawiać zarówno dziecko, któremu rodzic stawia zbyt wysokie wymagania, jak i to, które odczuwa zbyt dużą swobodę. Problemy wychowawcze – wyjaśnienie pojęcia Istnieje wiele definicji problemów wychowawczych. Najczęściej przez problemy wychowawcze rozumie się zachowanie dziecka niezgodne z ogólnie przyjętymi normami społecznymi , odbiegające od zasad wpajanych przez rodzica i nauczyciela. Problemy wychowawcze z jakimi spotykają się rodzice i nauczyciele to m.in. lenistwo, agresja, kłamstwa, nieśmiałość , niechęć do szkoły, nieumiejętność godzenia się z porażką. Problemy wychowawcze – czynniki zewnętrzne Problemy wychowawcze mogą mieć swoje źródło w domu, w szkole lub w obu tych miejscach. Brak poczucia bezpieczeństwa, komfortu , sprawia, że dziecko zaczyna się gubić i chce się w jakiś sposób wyróżnić – jeśli nie pozytywnie, to zdobywa uwagę rodziców w inny sposób, np. przez wchodzenie w rolę błazna klasowego. Najczęstszymi przyczynami problemów wychowawczych są: 1) w domu: zbyt wygórowane oczekiwania rodziców, realizowanie swoich niespełnionych marzeń poprzez dziecko (np. wymóg, by uczyło się grać na instrumencie, mimo że dziecko nie jest tym zainteresowane), nadmierna troskliwość rodziców , kłopoty w domu , np. nieustanne kłótnie rodziców, problemy finansowe, przemoc. 2) w szkole: zbyt obszerny program nauczania, za dużo osób w klasie, brak akceptacji przez rówieśników, niewystarczające...

Matka z płaczącym dzieckiem
©Kzenon/Fotolia
Styl życia
Z problemami wychowawczymi można sobie poradzić – o nieuzasadnionym płaczu dziecka w wieku przedszkolnym i szkolnym
Problemy wychowawcze zaczynają się wtedy, gdy dziecko poprzez płacz chce wymusić coś na dorosłym lub jest tak wrażliwe, że – mimo chęci – nie może przestać płakać (bo np. nie udało mu się zająć pierwszego miejsca w grze).

Problemy wychowawcze zaczynają się wtedy, gdy dziecko poprzez płacz chce wymusić coś na dorosłym lub jest tak wrażliwe, że – mimo chęci – nie może przestać płakać (bo np. nie udało mu się zająć pierwszego miejsca w grze).   Płacz nieuzasadniony z punktu widzenia dorosłych, jest często jedynym rozwiązaniem, jakie widzi dziecko. Problemy wychowawcze – przyczyny nieuzasadnionego płaczu Płacz dziecka może być spowodowany chęcią zwrócenia na siebie uwagi, uzyskania władzy, stanowić wyraz zemsty, być wyrazem chwilowego rozczarowania, złości, frustracji. Płacz bez powodu – przykładowe rozwiązania problemu wychowawczego Każde dziecko jest inne, więc nie ma uniwersalnych sposobów na rozwiązanie problemu wychowawczego , jakim jest częsty płacz. Warto jednak wypróbować poniższe metody: Nigdy nie mów dziecku, by przestało płakać. Nie używaj również słów typu „beksa”, „mazgaj”, ponieważ to bardziej zaostrzy problem wychowawczy niż go zahamuje. Daj dziecku czas. Czasami lepiej zostawić kilku- lub kilkunastolatka samego na jakiś czas, aby potem spokojnie z nim porozmawiać. Daj dziecku fizyczną bliskość – weź je na kolana, przytul, mocno uściśnij, aż do momentu, kiedy przestanie płakać. W domu warto wygospodarować „bezpieczny kąt” dla dziecka. Ważne, żeby samo wybrało miejsce. Kiedy to zrobi, wyposażcie je w poduszki, ulubione maskotki itp. Jeśli dziecko będzie miało atak płaczu w domu, zawsze będzie wiedziało, gdzie może się udać. Powiedz dziecku, że jeśli będzie chciało porozmawiać, to zawsze może do ciebie przyjść.   Ważne jest, żeby nie porównywać dziecka z innymi osobami – rodzeństwem, rówieśnikami. Metody rozwiązywania problemów wychowawczych należy dopasować do wieku i potrzeb konkretnego dziecka. Masz więcej niż jedno dziecko? Oto  porady, jak...

Dziewczynka
©Gorilla/Fotolia
Styl życia
Kłamstwa – częsty problem wychowawczy w wieku przedszkolnym i szkolnym
Problem wychowawczy to zjawisko, kiedy dziecko nie zachowuje się zgodnie z ustalonymi zasadami. Jednym z najczęściej występujących problemów wychowawczych jest brak uczciwości.

Problem wychowawczy to zjawisko, kiedy dziecko nie zachowuje się zgodnie z ustalonymi zasadami. Jednym z najczęściej występujących problemów wychowawczych jest brak uczciwości. Powszechny problem wychowawczy – zmyślanie w wieku przedszkolnym Zmyślanie jest jednym z etapów rozwoju – we wczesnym dzieciństwie dziecko ma bardzo rozwiniętą wyobraźnię. Kiedy maluch opowiada fikcyjne historie, warto się w nie wsłuchać – może być to próba zwrócenia uwagi na siebie i swoje problemy. Ważne jest, aby kilkulatek potrafił oddzielić świat rzeczywisty od fikcji. Kiedy dziecko zmyśla, stosuj poniższe zasady: Nie neguj tego, co dziecko mówi. Poproś, by udzieliło ci więcej informacji, np. „ Powiedz mi o tym coś więcej ”, zapytaj „ Co w takiej sytuacji zrobimy? ”. Nie wyśmiewaj opowieści dziecka – wykorzystaj moment, by uważnie wsłuchać się w potrzeby dziecka. Poproś dziecko, by przedstawiło ci to, o czym mówi. Wchodzenie w rolę (drama) pozwoli dziecku uporać się z natrętnymi myślami. Problemy wychowawcze – kłamstwa dzieci starszych Fantazjowanie malucha to wyraz twórczego postrzegania świata. Bardziej niepokojącym problemem wychowawczym są kłamstwa starszych dzieci. W zależności od wieku dziecka, dobrze jest stosować się do poniższych wskazówek: 1. Problemy wychowawcze w szkole podstawowej: Poszukaj przyczyn kłamstwa. Być może dziecko chce stawić czoła twoim wymaganiom i boi się powiedzieć ci, że nie radzi sobie z jakimś przedmiotem, z którego np. dostało złą ocenę. W takiej sytuacji daj wsparcie dziecku. Bądź wzorem dla dziecka. Unikaj nawet „drobnych kłamstewek”, bo w innym wypadku dziecko też zacznie się usprawiedliwiać. Rozmawiaj z dzieckiem – wyjaśnij, że najgorsza prawda jest lepsza od kłamstwa. Doceń, kiedy przyzna się, że skłamało – przytul, zrozum. 2. Problemy wychowawcze w...

Nasze akcje
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
materiały prasowe TVP
TV-Show

Sylwia Grzeszczak nową trenerką w „The Voice of Poland”! Jak się sprawdzi?

Partner