Jak urządzić mały balkon w japońskim stylu: minimalizm i inspiracja naturą
Mały balkon urządzony w stylu japońskim charakteryzuje się minimalizmem i funkcjonalnością. Kolorystyka balkonu jest utrzymana w naturalnych barwach, z użyciem jednego zdecydowanego koloru.
Mały balkon urządzony w stylu japońskim charakteryzuje się minimalizmem i funkcjonalnością. Kolorystyka balkonu jest utrzymana w naturalnych barwach, z użyciem jednego zdecydowanego koloru.
Wnętrza i balkony inspirowane stylem japońskim nie zawierają zbyt wielu dodatków. Z tego powodu idealnie nadają się do niewielkich przestrzeni.
Zasady stylu japońskiego
Wnętrza w stylu japońskim są urządzone zgodnie z kilkoma zasadami:
- Minimalizm, niewielka liczba dodatków, meble o prostej formie.
- Funkcjonalność.
- Naturalna kolorystyka - używa się kolorów ziemi: czarnego, czerwonego, brązowego, ale też bieli i zieleni. Czerń nie kontrastuje z innymi barwami, współgra z nimi na wzór japońskiego stylu zen, promującego spokój i harmonię. Czerwień to symbol energii i życia. W połączeniu z kolorem czerwonym występują często równie pobudzające fiolet i purpura. Te kolory wzmagają też wolę walki, aktywność i sprzyjają regeneracji sił. W stylu japońskim nie brakuje też brązu i zieleni. Zwykle w stylu japońskim dominuje tylko jeden kolor.
- Wykorzystanie naturalnych materiałów: bambusa, drewna, kamienia, jedwabiu czy plecionej trawy.
- Prywatność, którą ma zagwarantować wnętrze lub w tym przypadku balkon. Ma on pełnić rodzaj azylu, gdzie można wyciszyć się po całym dniu.
Jak ozdobić mały balkon w japońskim stylu?
Balkon w japońskim stylu należy urządzić z użyciem kolorów natury, np. połączyć czerwień, czerń i zieleń. Można też pomalować ściany na jasny kolor i ożywić mały balkon purpurowymi i czerwonymi akcentami.
Na ścianie lub barierce warto przyczepić matę zrobioną z bambusa lub plecionej trawy. Powieszona na barierce zagwarantuje prywatność. Osłoni również przed wiatrem.
Matę z naturalnego tworzywa można położyć też na podłodze. Na macie ciekawie będą prezentować się różnokolorowe poduszki utrzymane w naturalnych barwach. Będzie można na nich wygodnie usiąść. Alternatywą dla poduszek są też podłużne wałki. Japończycy w domach i na tarasach odpoczywają właśnie na takich matach, opierając się o poduszki lub wałki. Osoby, które nie chcą siedzieć na podłodze, mogą kupić w niskie pufy z wikliny lub rattanu.
Na małym balkonie można też postawić niewysoki, kwadratowy stolik, jeśli wystarczy na niego miejsca. Będzie on przypominał blat, na którym w Japonii parzy się zieloną herbatę. Herbatę najlepiej przygotować w ceramicznej czarce bez ucha lub glinianym imbryku. One dopełnią charakter balkonu w stylu japońskim.
Nastrój stworzą też latarenki wykonane z kamienia. Będą dyskretnie oświetlały balkon wieczorami.
Na małym balkonie koniecznie musi znaleźć się miejsce na doniczki z roślinami typowymi lub pasującymi do japońskich ogrodów. Doniczki powinny być kamienne lub drewniane.
Najlepsze rośliny na balkon w stylu japońskim to:
- klon japoński,
- klon palmowy,
- bambus,
- drzewko bonsai z sosny kosodrzewiny,
- azalie japońskie (Rubinstern lub Maruschka),
- fargezja rdzawa,
- rozplenica japońska,
- tatarak trawiasty.
- Lubisz eksperymenty w kuchni? Może zainteresuje cię kuchnia molekularna, czyli gotowanie i eksperymentowanie.
- Jesteś w ciąży i lubisz kulinarne eksperymenty? Sprawdź, czy można jeść tatar, sushi, sery w ciąży.
- Zdrowa jest także kuchnia makrobiotyczna. Sprawdź, na czym polega.