Kocimiętka – uprawiaj ją samodzielnie
Kocimiętka wywodzi się z Ameryki, Azji i Europy. W Polsce nie jest już tak pospolita. Roślina jest wieloletnia i łatwa w uprawie.
Kocimiętka wywodzi się z Ameryki, Azji i Europy. W Polsce nie jest już tak pospolita. Roślina jest wieloletnia i łatwa w uprawie.
Kocimiętka – czym jest?
Kocimiętka jest ziołem należącym do gatunku jasnotowatych. Osiąga wysokość około 50 cm, a na łodygach występują liście w kształcie serca, które wytwarzają intensywny zapach. Kwitnie na różowo bądź biało.
Kocimiętka – pielęgnacja i uprawa
Kocimiętka jest łatwa w uprawie i ma szerokie zastosowanie lecznicze i w kuchni. Dlatego też warto ją zasadzić w ogródku.
1. Gleba – roślina wymaga słonecznego bądź półcienistego stanowiska. Ziele lubi średnio żyzne podłoże, o najlepiej kwaśnym odczynie pH.
2. Podlewanie i nawożenie – w przypadku dużych upałów należy często podlewać kocimiętkę. Nie wolno jej zbyt często nawozić, dlatego też zaleca się podsypanie jej nawozem po pierwszym kwitnieniu.
3. Sadzenie – przed posadzeniem kocimiętki zaleca się przekopanie i rozdrobnienie ziemi ogrodowej. Kocimiętka jest rośliną rozłożystą, dlatego też przy sadzeniu należy zachować odstępy około 30 cm. W ziemi ogrodowej należy wykopać dołek, dodać do niego troszkę dolomitu bądź wapna i włożyć w niego roślinę. Następnie należy obić jej boki ziemią, dokładnie przysypać i podlać.
4. Przycinanie – kocimiętkę trzeba co jakiś czas przycinać. Dlatego też, najlepiej po skończonym pierwszym kwitnieniu należy przyciąć jej pędy na długość kilku centymetrów. Spowoduje to, że roślina od nowa zakwitnie i będzie odporna na mróz.