uśmiechnięci ratownicy medyczni
©Kzenon/Fotolia
Styl życia

Od czego zacząć, by zdobyć zawód ratownika medycznego?

Ratownikiem medycznym może zostać osoba, która ukończyła trzyletnie studia licencjackie i zdała egzamin państwowy. Do 2013 roku tytuł ratownika medycznego można było uzyskać po ukończeniu dwuletniego studium policealnego. Od 2014 roku do wykonywania zawodu upoważniają tylko studia licencjackie.

Ratownikiem medycznym może zostać osoba, która ukończyła trzyletnie studia licencjackie i zdała egzamin państwowy. Do 2013 roku tytuł ratownika medycznego można było uzyskać po ukończeniu dwuletniego studium policealnego. Od 2014 roku do wykonywania zawodu upoważniają tylko studia licencjackie.​

Ratownik medyczny – od czego zacząć?

Osoby chcące spróbować swoich sił w ratownictwie medycznym powinny ubiegać się o przyjęcie na trzyletnie studia o kierunku ratownictwo medyczne. Studia przygotowują do pełnienia zawodu pod względem teoretycznym, jak i praktycznym i obejmują sześć semestrów. Jeszcze do 2013 roku można było uczęszczać do dwuletniej szkoły policealnej o takim samym kierunku i po jej ukończeniu pełnić zawód ratownika medycznego. Ministerstwo Edukacji Narodowej zamknęło kierunek ratownictwo medyczne w szkołach policealnych.

Studia ratownictwa medycznego w trzy lata

Nauka na studiach trwa sześć semestrów i kończy się uzyskaniem tytułu licencjata. Zajęcia na studiach przede wszystkim dotyczą teorii z dziedziny anatomii, czy psychologii. Praktyki studenci mogą odbywać w szpitalach, bądź innych służbach ratunkowych. Po ukończeniu studiów licencjackich należy przystąpić do egzaminu państwowego składającego się z części teoretycznej i praktycznej. Osoby, które pomyślnie zdadzą egzamin otrzymają dyplom uprawniający je do wykonywania zawodu ratownika medycznego.

Kasia gotuje z Polki.pl: świąteczny makowiec

Wymagania wobec kandydata na ratownika medycznego

Kandydat na ratownika medycznego powinien być zdrowy i spełniać określone warunki psychiczne, jak i fizyczne. Ratownik medyczny musi być osobą opanowaną, odporną na stres, a także spokojną.

Ile zarabia ratownik medyczny?

Ratownik medyczny według statystyk GUS-u zarabia mniej więcej 3000 złotych brutto miesięcznie.


  • Prestiż, pieniądze, tradycja rodzinna - to główne powody do tego, by zostać lekarzem
  • Jeśli chcesz zostać weterynarzem, przed tobą dużo nauki i ciężkiej pracy. Dowiedz się, ile zarabia weterynarz

Lekarka, w tle trójka innych lekarzy
©BillionPhotos.com/Fotolia
Styl życia
Jak zostać lekarzem? Ile zarabia lekarz
Osoby, które chcą zostać lekarzami o karierze powinny zacząć myśleć już w gimnazjum, żeby wybrać szkołę średnią o profilu medycznym. Kandydatów na medycynę jest zawsze więcej niż miejsc, dlatego jak najwcześniej należy zacząć uczyć się biologii i chemii.

Osoby, które chcą zostać lekarzami o karierze powinny zacząć myśleć już w gimnazjum, żeby wybrać szkołę średnią o profilu medycznym. Kandydatów na medycynę jest zawsze więcej niż miejsc, dlatego jak najwcześniej należy zacząć uczyć się biologii i chemii. Jak zostać lekarzem – ścieżka kariery Na wybór medycyny ludzie decydują się z różnych powodów – tradycji rodzinnej, prestiżu, pieniędzy . Najważniejsze jednak, żeby przyszły lekarz czuł powołanie do wykonania zawodu , ponieważ od jego decyzji będzie zależało zdrowie i życie ludzi. 1. Ukończenie studiów wyższych na uczelni medycznej Pierwszym krokiem jest dostanie się na medycynę. Są to studia jednolite sześcioletnie. Na studiach zdobywa się wiedzę ogólną  z przedmiotów:  anatomii, chemii, fizjologii człowieka, biofizyki, farmakologii, immunologii, etyki w medycynie, embriologii, genetyki, historii medycyny, historii filozofii, diagnostyki laboratoryjnej, ginekologii i położnictwa, chirurgii, onkologii, radiologii , okulistyki, psychiatrii, neurologii, neurochirurgii, medycyny katastrof, dermatologii, medycyny pracy, ortopedii, opieki paliatywnej, traumatologii, kardiologii, medycyny rodzinnej. Na studiach należy odbyć praktyki m. in. z  pediatrii, pielęgniarstwa i chirurgii. Ukończenie studiów lekarskich kończy się otrzymaniem dyplomu lekarza medycyny. 2. Uzyskanie ograniczonego prawa do wykonania zawodu lekarza Po zakończeniu sześcioletnich studiów należy udać się do okręgowej izby lekarskiej z następującymi dokumentami: odpisem dyplomu, wnioskiem o przyznanie ograniczonego prawa wykonywania zawodu, kserokopią dowodu , zaświadczeniem o stanie zdrowia, dwoma zdjęciami i kserokopią nadania NIP-u. Absolwent kierunku lekarskiego otrzymuje ograniczone prawo do wykonywania zawodu. 3. Odbycie 13-miesięcznego stażu Aby w pełni pracować w zawodzie lekarza, po ukończeniu medycyny...

Weterynarz bada psa
© zinkevych/Fotolia.com
Styl życia
Lekarz weterynarii – jak zostać weterynarzem
Jak zostać weterynarzem? Ścieżka edukacyjna nie jest łatwa i tak jak wszystkie kierunki medyczne wymaga ciężkiej pracy i nieustannego dokształcania się już w trakcie pracy zawodowej. Skończenie odpowiednich studiów to jeden z etapów, aby stać się lekarzem weterynarii.

Jak zostać weterynarzem? Ścieżka edukacyjna nie jest łatwa i tak jak wszystkie kierunki medyczne wymaga ciężkiej pracy i nieustannego dokształcania się już w trakcie pracy zawodowej. Skończenie odpowiednich studiów to jeden z etapów, aby stać się lekarzem weterynarii. Jak zostać weterynarzem – ścieżka edukacyjna i predyspozycje Ciężka praca, determinacja, wytrwałość, a przede wszystkim powołanie to głównie cechy dobrego weterynarza. Sama miłość do zwierząt nie wystarczy aby być dobrym lekarzem weterynarii . Wiele szkół prywatnych oferuje kształcenie w tym kierunku na poziomie technikum, stopień tam uzyskiwany to technik weterynarii. Osoba taka może być pomocnikiem, asystentem lekarza weterynarii. Można taką szkołę potraktować jako wstęp do dalszej edukacji weterynaryjnej. Studia weterynaryjne tylko na nielicznych uczelniach Studia na wydziale medycyny weterynaryjnej oferują cztery uczelnie w Polsce : Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie i we Wrocławiu, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.   Podczas studiów oprócz egzaminów obowiązkowe jest odbywanie praktyk m.in. z zakresu hodowli, czy uboju zwierząt oraz staży. Nauka trwa 11 semestrów i ma charakter ogólny, a po jej zakończeniu w celu zdobycia specjalizacji konieczna jest dalsza nauka. Aby uzyskać tytuł specjalisty niezbędne jest udokumentowanie minimum dwuletniego stażu pracy zawodowej oraz złożenie wniosku do Komisji do Spraw Specjalizacji Lekarzy Weterynarii.   Po ukończeniu studiów, mimo uzyskania tytułu lekarza weterynarii należy dodatkowo złożyć wniosek do Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej o nadanie prawa do wykonywania zawodu. We wniosku należy zawrzeć: dyplom ukończenia studiów, badania lekarskie świadczące o stanie zdrowia umożliwiającym wykonywanie zawodu weterynarza, oświadczenie o pełnej zdolności do...

Rzeczoznawca samochodowy przy pracy
© industrieblick/Fotolia.com
Styl życia
Zawód: rzeczoznawca samochodowy
Rzeczoznawcą samochodowym można zostać po ukończeniu studiów wyższych i dodatkowego kursu, po którym otrzymuje się certyfikat. Kurs kosztuje około 25 tysięcy zł, miesięczne zarobki rzeczoznawcy sięgają 10 tys. zł brutto miesięcznie.

Rzeczoznawcą samochodowym można zostać po ukończeniu studiów wyższych i dodatkowego kursu, po którym otrzymuje się certyfikat. Kurs kosztuje około 25 tysięcy zł, miesięczne zarobki rzeczoznawcy sięgają 10 tys. zł brutto miesięcznie.   Rzeczoznawca samochodowy musi być wpisany na listę rzeczoznawców zgodnie z procedurami, które reguluje art. 79a Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137, z późn. zm.). Jak zostać rzeczoznawcą samochodowym – wymagania i koszt kursu Departament Transportu Drogowego w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju nadzoruje cały proces uzyskiwania uprawnień do wykonywania zawodu rzeczoznawcy samochodowego. Zgodnie z zapisami zawartymi w ustawie, aby zostać wpisanym na listę rzeczoznawców, należy: ukończyć studia wyższe kierunkowe, udokumentować min. 5-letni staż pracy na stanowisku związanym z branżą motoryzacyjną, posiadać prawo jazdy kategorii: A, B, C1 lub C, przedstawić zaświadczenie o niekaralności, zdać egzamin na rzeczoznawcę z wynikiem pozytywnym.   Kurs na rzeczoznawcę samochodowego trwa średnio półtora roku i kosztuje około 25 tys. złotych. Jest możliwość odbycia takiego szkolenia w systemie e-learningowym. Na zakończenie przeprowadzany jest egzamin, po którym otrzymuje się certyfikat uprawniający do wykonywania zawodu. Posiadając certyfikat można ubiegać się o wpisanie na listę rzeczoznawców samochodowych. Ile zarabia rzeczoznawca samochodowy? Rzeczoznawca samochodowy najczęściej występuje jako reprezentant firmy ubezpieczeniowej . Na podstawie ankiet internetowych szacuje się, że zarobki rzeczoznawcy samochodowego wynoszą średnio 4 600 zł brutto . Zdarza się, że dochodzą nawet do 10 tys. zł. brutto miesięcznie. Po ukończeniu szkoły średniej można zostać księgowym. Dowiedz się, ile zarabia księgowy/a ?  Agent...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik