Reklama

Wysunięcie żuchwy, czyli tzw. wygląd „buldoga”, jest widoczny szczególnie z profilu. Tego typu wada może mieć swoje podłoże w genetyce lub endokrynologii.

Reklama

Zbyt wysunięta żuchwa powinna być leczona ortodontycznie lub chirurgicznie, ponieważ konsekwencją tak poważnej wady zgryzu może być próchnica, choroby dziąseł, trudności z przeżuwaniem pokarmu, mówieniem i połykaniem.

Wysunięta żuchwa – przyczyny

Wysunięcie żuchwy może być wadą wrodzoną. Zdarza się również, że współwystępuje wraz ze schorzeniami genetycznymi, takich jak zespół Crouzona (dyzostoza czaszkowo-twarzowa) czy zespół Gorlina (zespół nabłoniaków znamionowych). Wystająca dolna szczęka towarzyszy również takich chorobom o podłożu endokrynologicznym, jak akromegalia (choroba przewlekła związana z nadmiernym wydzielaniem hormonu wzrostu) i gigantyzm.

Leczenie ortodontyczne wysuniętej żuchwy

Jeżeli deformacja w obrębie żuchwy nie jest poważna, wadą objęty jest jedynie zgryz. Nie dochodzi do ślinotoku, dużych problemów z przeżuwaniem pokarmu oraz mówieniem – wówczas można zastosować jedynie leczenie z zastosowaniem aparatu ortodontycznego. W tego typu schorzeniach najlepsze efekty uzyskuje się dzięki aparatom stałym.

Operacyjna korekta wysuniętej szczęki dolnej

  • Ortodontyczno-chirurgiczne leczenie nadmiernie wysuniętej żuchwy można podzielić na zabieg jedno- i dwuszczękowy.
  • Operacja jednoszczękowa polega na korekcji deformacji w obrębie żuchwy.
  • Operacja dwuszczękowa – to zabieg, w którym skracany jest trzon żuchwy i chirurgicznie nastawiana jest szczęka górna względem dolnej. Kości zostają przecięte, unieruchomione i połączone tytanowymi śrubami i płytkami.

Po operacji dopasowywany i zakładany jest stały aparat ortodontyczny w celu ostatecznego usunięcia wady zgryzu.

Cena operacji zbyt wysuniętej żuchwy

Chirurgiczna korekta mocno wystającej dolnej szczęki jest zabiegiem skomplikowanym i kosztownym. Jego cena wynosi około 20 tys. złotych.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama