Reklama

Żeby nadać odpowiedni kształt iglakowi, należy przygotować zaostrzone narzędzia: sekator i nożyce ogrodowe. Następnie formułuje się roślinę w preferowaną bryłę. Czynność warto powtarzać 3 razy w roku.

Reklama

Iglaki świetnie nadają się do formowania w rozmaite kształty. Można stworzyć z nich kule, stożki czy żywopłoty, które udekorują ogród. Zanim jednak przystąpi się do pracy, warto zapoznać się z zasadami formowania iglaków oraz techniką ich cięcia, zaopatrzyć się w ostre narzędzia i zaplanować termin realizacji zadania.

Zasady formowania iglaków

Przed rozpoczęciem formowania iglaków trzeba zapoznać się z kilkoma zasadami. Dzięki temu uzyska się upragniony kształt i uniknie uszkodzenia rośliny.

Należy pamiętać więc o poniższych zasadach.

  • Pierwsze cięcie prowadzimy rok po posadzeniu, skracając pędy o 1/3 długości. Młode gałęzie szybko się zagęszczają, dzięki temu unikniemy pustych prześwitów i uzyskamy gęsty, zwarty kształt. U starszych roślin, zbyt późno ciętych mogą pojawić się prześwity. Szczególnie warto postawić na cisy, jałowce, świerki, sosny, cyprysiki oraz tuje.
  • Formowanie roślin iglastych zaczyna się wczesną wiosną, zanim pojawią się młode pędy. Latem należy utrwalić kształt iglaków, a na początku jesieni dokonać ostatniego podcinania.
  • Do formowania najlepiej nadają się rośliny, które zachowują zielony kolor przez cały rok.
  • Przycinane iglaki są mniej odporne na mróz, dlatego przez pierwsze lata warto je okrywać na zimę agrowłókniną lub ostatnie cięcie przeprowadzać w sierpniu, by rośliny zdążyły się zregenerować.

Czym i jak formować iglaki?

Podcinanie roślin iglastych najlepiej przeprowadzić przy użyciu sekatora ręcznego oraz lekkich nożyc ogrodowych (mogą być akumulatorowe). Duże elektryczne sekatory sprawdzą się w cięciu żywopłotów. Zarówno sekator, jak i nożyce muszą być czyste i bardzo dobrze naostrzone.

Formowanie iglaków to długotrwały proces, który zaczyna się od nadania upragnionego kierunku (np. do góry) oraz kształtu (kulistego, spiczastego, kwadratowego, spiralnego itd.). Służą temu specjalne szablony, skonstruowane z listewek, siatek, prętów bambusowych, plastiku. Szablon nakłada się na iglak i docina gałązki do jego kształtu (np. kuli, kwadratu, spirali itp.).

Kolejnym krokiem jest utrzymywanie nadanego kształtu, czyli usuwanie zbędnym pędów i odgałęzień 2-3 razy w sezonie. Proces nadawania kształtu iglakowi trwa kilka lat, ale nawet później nie można zaniedbać tej czynności.

Iglaki w formie żywopłotów

Żywopłoty nie tylko ładnie wyglądają, ale też pełnią funkcję ogrodzenia. A do tego bardzo łatwo je uformować. Wystarczy podcinać rosnące w rzędzie rośliny w kształt kwadratu lub prostokąta, wyrównując powierzchnie pionowe i poziome. Jako żywopłot dobrze sprawdzą się tuje. Żywopłoty przycina się od końca marca do sierpnia, co 2-3 miesiące.

Iglaki uformowane w stożki

Formowanie w stożki to jeden z najprostszych sposobów na nadanie formy iglakowi. Do stworzenia stożka najlepiej wybrać cisy. Wystarczy wyrównać ich gałązki, dolną część zostawić lekko rozszerzoną, a górną obciąć w szpic. Po pierwszym formowaniu czynność należy powtórzyć jeszcze dwukrotnie co dwa miesiące. W pierwszych latach cis będzie się szybciej zagęszczał, ale systematyczne strzyżenie przyniesie oczekiwany kształt.

Kulisty kształt iglaków

Iglaste kule można wykonać ręcznie lub wspomóc się specjalnym szablonem. Powinien być wykonany z tektury, prętów lub cienkiego drutu. Szablon wystarczy położyć na iglaku i odciąć wystające pędy. Tam, gdzie jest dużo wolnego miejsca, kieruje się gałązki iglaka. Czynność trzeba powtarzać trzy razy do roku.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama