Przerwa w pracy pozwala odpocząć, posilić się i zregenerować siły. Nikogo chyba nie trzeba do niej namawiać. Kodeks pracy określa, jakie przerwy są wliczane do czasu pracy.

Reklama

Jeśli pracujesz przynajmniej przez 6 godzin dziennie, masz prawo do przynajmniej 15 minut przerwy wliczanej do czasu pracy. Pracodawca może dowolnie ją wydłużyć lub pozwolić na dodatkową przerwę. Nie może jednak zamienić jej na ekwiwalent pieniężny, przełożyć na inny dzień ani skrócić dnia pracy o 15 minut.

Jeśli twoja praca wymaga korzystania z komputera, to po każdej godzinie pracy przed monitorem możesz przez 5 minut odpocząć. Oderwij wtedy wzrok od komputera, rozprostuj nogi, wykonaj kilka prostych ćwiczeń relaksacyjnych albo po prostu zrób sobie dobrą kawę. Tego typu przerwy się nie sumują i nie możesz wykorzystać ich za jednym razem. Pamiętaj, że zasadniczo powinniśmy wtedy normalnie pracować zajmując się czymś, co nie wymaga korzystania z komputera.

Zobacz także

Jeśli karmisz jedno dziecko, masz prawo do dwóch półgodzinnych przerw dziennie. W przypadku kobiet karmiących więcej niż jedno dziecko każda z tych przerw wydłuża się do 45 minut. Przerwy nie przysługują kobietom, które pracują krócej niż 4 godziny dziennie.

Jeśli pracujesz w warunkach szkodliwych lub uciążliwych dla zdrowia, również masz prawo do płatnych przerw w pracy, ich wymiar zależy jednak od pracodawcy.

Reklama

Zadbaj więc o siebie i zrób sobie przerwę.

Reklama
Reklama
Reklama