Party Stories
lekarz-z-sonda-do-wykonywania-gastroskopii
©Robert Przybysz/Fotolia.com
Styl życia

Gastroskopia, czyli skuteczne rozpoznanie przyczyny krwawień z górnego odcinka przewodu pokarmowego

Gastroskopia przeprowadzana jest przy użyciu endoskopu, czyli rurki wprowadzanej do górnego odcinka przewodu pokarmowego: przełyku, żołądka i dwunastnicy. Umożliwia wykrycie źródła krwawień oraz zdiagnozowanie przyczyn dolegliwości, takich jak zgaga, bolesne połykanie i bóle nadbrzusza.

Gastroskopia przeprowadzana jest przy użyciu endoskopu, czyli rurki wprowadzanej do górnego odcinka przewodu pokarmowego: przełyku, żołądka i dwunastnicy. Umożliwia wykrycie źródła krwawień oraz zdiagnozowanie przyczyn dolegliwości, takich jak zgaga, bolesne połykanie i bóle nadbrzusza.

Gastroskopia jest badaniem diagnostycznym górnego odcinka przewodu pokarmowego. Wykonuje się ją w przypadku podejrzewania chorób przełyku, żołądka lub dwunastnicy. Jednym z celów badania jest wykrycie źródła krwawienia z przewodu pokarmowego.

Gastroskopia – na czym polega?

Gastroskopia jest endoskopowym badaniem górnego odcinka przewodu pokarmowego, czyli przełyku, żołądka i dwunastnicy. Polega na wprowadzeniu przez jamę ustną do przewodu pokarmowego specjalnego endoskopu, który na końcu wyposażony jest w kamerkę umożliwiającą wyświetlenie na monitorze badanych narządów. Celem gastroskopii jest pobranie wycinków z błony śluzowej przewodu pokarmowego, które następnie zostają poddane ocenie histopatologicznej. Umożliwia to wykrycie ewentualnych zmian i chorób przełyku, żołądka lub dwunastnicy oraz określenie stopnia zaawansowania schorzenia. Gastroskopia może być przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, jednak znieczulenie do tego badania nie jest obowiązkowo wymagane. W trakcie jej wykonywania badany ułożony jest na lewym boku, a górna połowa ciała powinna być lekko uniesiona. Endoskop o średnicy około 1 cm wprowadzany jest przez ustnik do jamy ustnej, a następnie przechodzi przez gardło i dostaje się do odcinka, który poddawany jest badaniu. Gastroskopia trwa od kilku do kilkunastu minut.

Wskazania do przeprowadzenia gastroskopii

Jednym z podstawowych wskazań do przeprowadzenia gastroskopii jest krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego. Wykonanie badania umożliwia wykrycie miejsca krwawienia. Do jego objawów zalicza się:

 • krwiste wymioty – ich źródłem jest najczęściej krwawienie z przełyku lub masywne krwotoki z żołądka,
 • fusowate wymioty – swoim wyglądem przypominają fusy od kawy,
 • smoliste, czarne stolce,
 • niedokrwistość,
 • bladość skóry,
 • bóle i zawroty głowy oraz mroczki przed oczami – występują przy znacznej ilości utraconej krwi.

Krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego może być spowodowane licznymi chorobami. Wśród nich wymienia się: chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, owrzodzenie przełyku, nowotwory żołądka lub przełyku, tętniak w aorcie oraz krwotoczne zapalenie błony śluzowej żołądka. Innymi wskazaniami do przeprowadzenia gastroskopii są:

 • trudności w połykaniu,
 • zgaga,
 • nawracające wymioty,
 • częste bóle nadbrzusza,
 • nagła utrata masy ciała o nieznanej przyczynie.

Jak przygotować się do gastroskopii?

Przed zakwalifikowaniem pacjenta do gastroskopii lekarz prowadzący przeprowadza szczegółowy wywiad lekarski, badanie fizykalne oraz laboratoryjne (m.in. morfologia). Na co najmniej 8 godzin przed badaniem nie należy nic pić oraz jeść, natomiast na 4 godziny przed przeciwwskazane jest również palenie papierosów oraz żucie gumy. Osoby, które stale przyjmują leki, np. związane z nadciśnieniem tętniczym czy chorobami serca mogą zażyć normalną dawkę preparatu i popić ją niewielką ilością wody. W przypadku zażywania leków obniżających krzepliwość krwi konieczne jest ich odstawienie i zastosowanie zamiennika, ale tylko po uprzedniej konsultacji z lekarzem.

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Zabieg gastroskopii
Flickr/Army Medicine/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Endoskopowe badanie przełyku, żołądka i dwunastnicy – kiedy należy je wykonać a kiedy jest to niewskazane?
Gastroskopia zwana jest również EGD (Esophago-Gastro-Duodenoskopia) oraz endoskopią górnego odcinka przewodu pokarmowego. Jest metodą, która pozwala na diagnozę i terapię wielu schorzeń górnego odcinka przewodu pokarmowego.

Gastroskopia zwana jest również EGD (Esophago-Gastro-Duodenoskopia) oraz endoskopią górnego odcinka przewodu pokarmowego. Jest metodą, która pozwala na diagnozę i terapię wielu schorzeń górnego odcinka przewodu pokarmowego. W jakim celu wykonuje się gastroskopię? Wskazania do badania gastroskopem Cel badania może być dwojaki – diagnostyczny lub terapeutyczny czyli zabiegowy. Dzięki gastroskopii diagnostycznej , można dowiedzieć się, czy widoczne są zmiany chorobowe błony śluzowej górnego odcinka przewodu pokarmowego, miejsca krwawień, przyczyny niedokrwistości. Ocenia się też czynność perystaltyczną, motorykę i elastyczność ścian przełyku, żołądka oraz dwunastnicy, jak również zaawansowanie zmian nowotworowych oraz żołądek lub przełyk po zabiegu chirurgicznym. Gastroskopia diagnostyczna pozwala na rozpoznanie chorób takich, jak: zakażenia grzybicze, wirusowe i bakteryjne, GERD – choroba refluksowa żołądkowo–przełykowa, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, niedokrwistość, celiakia. Ponadto wskazaniem do gastroskopii są: ból w nadbrzuszu trwający około dwóch miesięcy, smolisty stolec, fusowate wymioty, problemy z przełykaniem (dysfagia), bolesne przełykanie (odynofagia), nocne bóle żołądka, nagła utrata masy ciała.   Gastroskopia zabiegowa (terapeutyczna) pozwala na wykonywanie zabiegów takich jak: podwiązywanie żylaków przełyku oraz wstrzykiwanie środków obliterujących, które powodują zabliźnianie żylaków; zakładanie protez, np. w przypadku nowotworów, dzięki czemu miejsce, na które założona jest proteza zostaje zwężone blokujące odpływ żółci; usuwanie ciał obcych z przełyku; usuwanie polipów (polipektomia); tamowanie krwawień oraz zamykanie...

Mężczyzna w czarnym podkoszulku trzyma się za brzuch
©leungchopan/Fotolia
Styl życia
Badanie endoskopowe w chorobie żołądka
Bóle nadbrzusza, zgaga, nudności czy wymioty mogą świadczyć o chorobie żołądka. Wrzody można wykryć dzięki gastroskopii. Należy również zbadać, co jest przyczyną schorzenia.

Bóle nadbrzusza, zgaga, nudności czy wymioty mogą świadczyć o chorobie żołądka. Wrzody można wykryć dzięki gastroskopii. Należy również zbadać, co jest przyczyną schorzenia. Gastroskopia pozwoli obejrzeć wnętrze żołądka Jeśli występują dolegliwości charakterystyczne dla choroby wrzodowej żołądka , lekarz zleci badanie endoskopowe. Gastroskopia pozwoli obejrzeć stan śluzówki żołądka i dwunastnicę. Dzięki temu można stwierdzić, czy przyczyną objawów są rzeczywiście wrzody. Podczas badania przeważnie pobiera się wycinek z chorobowo zmienionej tkanki, by poddać go kolejnym badaniom, tym razem w laboratorium.   Badanie panendoskopii (badanie gastroskopowe) polega na wprowadzaniu przez usta endoskopu (giętkiego przewodu), który jest wyposażony w kamerę i światło . U osób z bardzo silnym odruchem wymiotnym bądź odczuwających bardzo silny stres w związku z badaniem można przeprowadzić endoskopię przeznosową. Kamera wprowadzona do górnego odcinka układu pokarmowego pozwala obejrzeć wnętrze żołądka i dwunastnicy i pobrać próbkę do badań. Zanim wprowadzony zostanie endoskop, znieczula się gardło badanego. Przed panendoskopią przez 8 godzin należy wstrzymać się od jedzenia i przez 6 godzin od picia. Test na obecność Helicobacter pylori – głównej przyczyny wrzodów żołądka Zakażenie bakterią Helicobacter pylori można potwierdzić w sposób inwazyjny bądź nieinwazyjny. Jeśli podczas gastroskopii pobrano wycinek ze śluzówki żołądka, wykonuje się na nim test ureazowy. Fragment tkanki zostaje umieszczony na płytce, na której znajduje się mocznik z barwnym wskaźnikiem. Gdy wynik badania jest pozytywny, a więc gdy organizm jest zakażony bakterią Helicobacter pylori, próbka zmienia kolor. Czułość i wiarygodność tego testu to aż 95%. Pobrany wycinek można też przebadać histopatologicznie. Metody nieinwazyjne nie wymagają...

Choroby żołądka i dwunastnicy
© ruigsantos/Fotolia.com
Styl życia
Choroby wywoływane przez bakterię Helicobacter pylori, czyli wrzody żołądka i dwunastnicy
Zakażenie bakterią Helicobacter pylori wywołuje stan zapalny żołądka i dwunastnicy, który może przekształcić się w chorobę wrzodową. Infekcja zwiększa również ryzyko raka żołądka. Objawami zakażenia są m.in.: ból w nadbrzuszu, zgaga, wzdęcia i zaparcia.

Zakażenie bakterią Helicobacter pylori wywołuje stan zapalny żołądka i dwunastnicy, który może przekształcić się w chorobę wrzodową. Infekcja zwiększa również ryzyko raka żołądka. Objawami zakażenia są m.in.: ból w nadbrzuszu, zgaga, wzdęcia i zaparcia.   Jedną z częstszych przyczyn chorób żołądka i dwunastnicy jest zakażenie bakterią Helicobacter pylori . Infekcji towarzyszy stan zapalny błony śluzowej, który z czasem może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Helicobacter pylori – czynniki ryzyka zakażenia i objawy Helicobacter pylori jest bakterią o spiralnym kształcie, która po dostaniu się do organizmu człowieka atakuje górny odcinek przewodu pokarmowego . Czynnikami ryzyka zakażenia są: niedożywienie, złe warunki socjalne, bytowe i ekonomiczne, niedobory witamin w diecie oraz zamieszkiwanie w krajach rozwijających się. Bakteria może żyć i namnażać się w organizmie człowieka, nie dając żadnych objawów. Do zakażenia najczęściej dochodzi w okresie dzieciństwa. Objawy infekcji wywołanej przez Helicobacter pylori przypominają zatrucie pokarmowe. Symptomami mogącymi wskazywać na zakażenie tą bakterią są: bóle brzucha oraz zlokalizowane w nadbrzuszu, brak apetytu , zaparcia , wzdęcia, zgaga, nudności, odbijanie. Jakie choroby może wywołać bakteria Helicobacter pylori? W pierwszej fazie zakażenia bakterią Helicobacter pylori powstają uszkodzenia i ubytki w błonie śluzowej żołądka i dwunastnicy, które powiększają się, prowadząc do rozwoju stanu zapalnego. Długotrwałe utrzymanie się zapalenia narządów może powodować pojawienie się nadżerek i owrzodzeń. Skutkiem stanu zapalnego mogą być również zmiany przedrakowe, które z czasem przekształcają się w nowotwór.  ...

Nasze akcje
maseczki-orientana
Fleszstyle

Maseczki stworzone przez naturę – 99% naturalnych składników i 100% skuteczność! 

Partner
kosmetyki-alkemie
Fleszstyle

Alkmie - polska marka, która tworzy kosmetyczne dzieła sztuki!

Partner
Newsy

Natura i nauka łączą siły w walce ze zmarszczkami. Poznaj kosmetyki Botanical HiTech

Partner
jane-perkins
Newsy

Plastikowa REwolucja, czyli o sile REcyklingu!

Partner
anabelle-minerals
Fleszstyle

Doskonały makijaż w duchu eko i zero waste: odkryj mineralne kosmetyki Annabelle Minerals! 

Partner