Rosnące ceny paliw przyprawiają kierowców o zawrót głowy i sprawiają, że ci coraz częściej zastanawiają się nad tym, jak zmniejszyć jego spalanie. Wprawdzie najnowsze auta są wyposażone w silniki, które zużywają znacznie mniej paliwa aniżeli samochody z silnikami starszej generacji, ale nie każdy może sobie pozwolić na ich zakup. W takich przypadkach najrozsądniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie się do sprawdzonych metod, które pozwolą przynajmniej na niewielką oszczędność.

Reklama

O wcieleniu w życie zasad dotyczących ekonomicznej jazdy samochodem powinni przede wszystkim pomyśleć ci kierowcy, którzy często podróżują. Wówczas suma oszczędności w skali miesiąca może okazać się całkiem spora.

Sposoby na zmniejszenie zużycia paliwa

Już na początku trzeba obalić jeden z najpopularniejszych mitów, który mówi o tym, że w ekonomiczną jazdę wpisuje się możliwie częstą jazdę na „luzie”, czyli biegu jałowym. Może się wydawać, że skoro nie dodawany jest wówczas pedał gazu, to silnik zużywa mniej paliwa. Okazuje się jednak, że jest inaczej. Na biegu jałowym silnik musi sam utrzymać stałe obroty w okolicach 800-1000 i w związku z tym wykorzystuje paliwo. Podobnie jest z tzw. hamowaniem silnikiem, czyli hamowanie poprzez umiejętne redukowanie biegów.

Zobacz także

Poza unikaniem jazdy na „luzie” i hamowania silnikiem spalanie paliwa w samochodzie można obniżyć poprzez:

  • tankowanie lepszej jakości paliwa,
  • utrzymywanie odpowiedniego ciśnienia w oponach,
  • jazdę na trasie na możliwie wysokich biegach,
  • wyłączanie silnika przy dłuższych postojach,
  • unikanie jazdy z dużym obciążeniem,
  • regularną wymianę płynów i oleju silnikowego,
  • unikanie jazdy w godzinach szczytu,
  • jazdę „na trasie” w stałym tempie.

Ile można zaoszczędzić, starając się oszczędzać paliwo?

Szacuje się, że właściwie dbając o auto oraz stosując się do zasad ekonomicznej jazdy, można oszczędzić nawet około 20 procent paliwa. Są to jednak szacunkowe wyliczenia, które w każdym przypadku mogą wyglądać inaczej. Duże znaczenie ma bowiem rodzaj silnika (jego technologia, stopień użycia oraz rodzaj używanego paliwa). Niemniej jednak w czasach drożejących paliw każda oszczędność wydaje się być istotna.

Reklama

Aby wiedzieć, jak naprawdę stosowanie wymienionych zasad przekłada się na redukcję spalania paliwa, najlepiej samemu to sprawdzić. W tym celu najpierw warto porównać miesięczne wydatki na paliwo w miesiącach, w których nie zwracało się uwagi na kwestie zmniejszenia spalania z tymi, w których się je stosowało.

Reklama
Reklama
Reklama