Ekologia biznesu - czyli jak zmieścić 300 jednorazowych butelek w jednej?
DAFI, mat. pras.
Styl życia

Ekologia biznesu - czyli jak zmieścić 300 jednorazowych butelek w jednej?

Ekologia biznesu - czyli jak zmieścić 300 jednorazowych butelek w jednej?

Wszystko zaczyna się od idei. Zwracając uwagę na stopień zagrożenia, w jakim znajduje się nasza planeta, mogłoby się wydawać, że większość ogromnych koncernów stara się ograniczać negatywny wpływ, jaki ma produkcja milionów przedmiotów jednorazowego użytku na stan środowiska, jednak roczne zużycie jednorazowych produktów na świecie oscyluje wokół 330 milionów ton. To więcej niż ważą wszyscy ludzie na świecie (a pamiętajmy, że według prowadzonych statystyk społeczeństwo nam tyje…). Patrząc na te dane, ciężko jest wierzyć w to, że duże firmy naprawdę troszczą się o to, jak nasza planeta będzie wyglądała za kilkadziesiąt lat. Przed nami zdecydowanie jeszcze długa droga, zanim spora część z nas naprawdę zacznie dostrzegać istotę problemu, mimo że niszczenie i nadmierna eksploatacja planety trwa już latami. Pamiętacie lata 90 i zachłyśnięcie się Polski kulturą zachodnią? Wtedy wszystko wydawało się kolorowe, błyszczące i nowe. Mniej więcej wtedy zaczęliśmy nadrabiać konsumenckie zaległości i kupować jak szaleni! Od tamtego czasu, wszystko było na wyciągnięcie ręki, a rezolutni przedsiębiorcy prześcigali się w dostarczaniu nam coraz to nowych, ale niekoniecznie potrzebnych przedmiotów, jak ceraty na stół imitujące koronkowe obrusy lub inne jaskrawo-pastelowe przykłady asortymentu. Minęło trochę czasu zanim zaczęliśmy się zastanawiać, jak to wszystko odkręcić. Dziś w roku 2020 wiemy już trochę więcej i tym samym więcej oczekujemy od przedsiębiorców i ich produktów. Są przykłady firm, dla których ekologia stała się siłą napędzającą pomysły i innowacje, które mogą być przyszłością naszej planety. Pamiętaj – wszystko zaczyna się od idei.

24h

Zastanów się, jak wygląda twój przeciętny dzień, od otwarcia oczu rankiem, aż do ich zamknięcia nocą. Po przebudzeniu zapewne w pierwszej kolejności udajesz się do łazienki, myjesz zęby, wchodzisz pod prysznic, korzystasz z szamponu, żeli pod prysznic, może jednorazowej golarki. Śniadanie, kawa (możliwe, że w jednorazowym kubeczku z ulubionej kawiarni), potem jazda autem do pracy. W pracy korzystasz pewnie z drukarek i sporej ilości papieru. Lunch prawdopodobnie jesz również w biurze, masz przygotowany posiłek lub zamawiasz go z dostawą, do której dorzucane są jednorazowe sztućce, serwetki, a w dodatku ktoś musi ci go dostarczyć korzystając z jakiegoś środka transportu. Po pracy wracasz do domu lub łapiesz się na mieście ze znajomymi (zgadnij, która opcja jest bardziej eko). Po drodze jeszcze szybkie zakupy w sklepie, standardowo zgrzewka wody, może jakieś gotowe dania, warzywa pakowane do jednorazowych torebek, z których skorzystasz prawdopodobnie przez około 15 minut, a których żywotność zapewni im przeżycie ciebie, twoich wnucząt i prawnucząt. Po powrocie do domu Netflix – może sprawdzisz kilka maili (chyba, że wykończył cię wypad z koleżankami), kolacja, znów prysznic i wyczekiwana z utęsknieniem poduszka. Tak funkcjonuje wiele ludzi na całym świecie – biorąc pod uwagę wydźwięk tego artykułu pewnie już wiesz, do czego zmierzam. Prawdopodobnie chciałbyś coś zmienić lub nawet już zmieniasz, ale często brakuje ci odpowiedniej alternatywy dostępnej na wyciągnięcie ręki. Chciałbyś korzystać z usług i produktów firmy, dla której dobro środowiska i planety naprawdę ma znaczenie. W końcu, czymże jest kilka jednorazowych kubeczków, sztućców czy golarek zużytych w ciągu tygodnia przez ciebie w obliczu setek tysięcy ton śmieci produkowanych przez ogromne koncerny? Tutaj zaczyna się główna rola firmy. Od niej zależy, co będziemy kupować i ile będziemy wyrzucać.

Jak zmieścić 300 jednorazowych butelek w jednej?

Formaster Group, właściciel polskiej marki Dafi, ma za sobą ponad 30 lat doświadczenia w produkcji niewielkich, ale skutecznych urządzeń do uzdatniania wody kranowej, tj. butelek i dzbanków filtrujących. Jak zmieścić 300 jednorazowych butelek w jednej? To proste. Wystarczy, żeby ta jedna butelka miała filtr do uzdatniania wody kranowej. Jeden filtr wystarcza na 300 napełnień butelki filtrującej Dafi. A teraz wyobraź sobie tych 300 butelek u siebie w mieszkaniu. No właśnie. Ale produkcja urządzeń do filtrowania wody to dla społecznie odpowiedzialnego biznesu zaledwie początek. Misją firmy jest wiele mówiące hasło „Naturalnie odpowiedzialni”. Ale co to znaczy? Przejdźmy zatem do konkretów! Działalność zarobkowa spółki jest ściśle związana ze społeczną odpowiedzialnością biznesu. Począwszy od stworzenia butelek filtrujących, umożliwiających redukcje nadmiernie używanych jednorazowych butelek, aż po tworzenie domów dla ponad miliona pszczół na terenie firmy. Obecność pszczół sprzyja bioróżnorodności, ocaleniu przed zniknięciem licznych gatunków fauny i flory. Gdyby pracowite pszczoły nie zapylały większości roślin, ludzie nie mieliby możliwości przyswajania witamin z naturalnych źródeł. Zwierzętom również byłoby trudniej odnaleźć wartościowe, roślinne pożywienie. To skutkowałoby, między innymi znacznymi wzrostami cen jedzenia. Trudno wyobrazić sobie życie na Ziemi bez pszczół, prawda? W 2019 roku firma Dafi przekazała na lokalne działania CSR 100 000 zł. W 2020 roku ta kwota wzrosła do 200 000 zł. W ten sposób firma realizuje projekt ochrony gatunków parasolowych, których wyginięcie może pociągnąć za sobą kolejne straty w ekosystemie. Razem z przyrodnikami związanymi ze Stowarzyszeniem MOST stworzono projekt badań i ochrony miejsc cennych przyrodniczo. W czasach suszy, zanieczyszczenia wody i powietrza oraz ocieplenia klimatu takie działania są szczególnie ważne, nie tylko z przyrodniczego punktu widzenia, ale także z punktu widzenia zdrowia i życia ludzi oraz ekonomii. Mając jasno wyznaczony cel i właściwe podejście da się połączyć prowadzenie firmy ze społeczną odpowiedzialnością. Wybierając produkty konkretnej marki, sprawdź najpierw, co się za nią kryje. Zrobisz przysługę sobie i planecie.

Gwiazdy na konferencji DAFI: Anna Dereszowska
Newsy
Gwiazdy na konferencji DAFI
Gwiazdy na konferencji DAFI

Zobaczcie, co działo się na spotkaniu!

DAFI KOSMICZNE WYZWANIE
Styl życia
Dafi i kosmiczne wyzwanie. Zacznij każdy dzień od wody
Dafi i kosmiczne wyzwanie. Zacznij każdy dzień od wody

Zbliżający się nowy rok jest dobrym momentem na wprowadzenie zmian w naszym codziennym życiu. Czy wiesz, że przeciętna trzyosobowa rodzina zużywa ponad 1000 jednorazowych butelek rocznie? Na całym świecie co minutę sprzedaje się ich ponad milion. Statystyki mówią, że do 2050 roku w morzach i oceanach będzie więcej odpadów niż organizmów morskich. Niektóre zwierzęta, takie jak koniki morskie i foki, nasze wnuki będą mogły oglądać obok ptaka dodo w podręczniku do przyrody, w rozdziale o wymarłych gatunkach. Planeta Ziemia jest naszym wspólnym domem, jedyną planetą, na której możemy żyć, bogatą w niezbędne do naszego prawidłowego funkcjonowania surowce. Jeśli nie chcemy stracić tego, co ma nam jeszcze do zaoferowania oraz pozbawić nasze dzieci jej dobrodziejstw, należy działać. Kampania Kosmiczne Wyzwanie to odpowiedź marki Dafi na postępujące zmiany środowiskowe, zapoczątkowane naszym konsumpcyjnym stylem życia. Jej celem jest szerzenie wiedzy o ekologii i podkreślanie wagi codziennych decyzji i niewielkich zmian, mających wpływ na przyszłość naszej planety oraz nas samych. Kampania promuje wielorazowe produkty do filtrowania wody kranowej – butelki i dzbanki filtrujące wodę. Dzięki nim możliwe jest ograniczenie liczby jednorazowych odpadów, a tym samym zadbanie o przyszłość ziemi. W kampanię zaangażował się lubiany aktor Tomasz Kot. JESTEŚ AUTORYTETEM – MASZ SUPERMOCE! Czy wiesz, że jako rodzic jesteś pierwszym autorytetem w życiu dziecka? Jesteś źródłem, z którego czerpie wiedzę, nawyki i uczy się, jak dorastać właśnie na twoim przykładzie. Zanim wejdzie w buntowniczy okres nastoletni i zacznie negować wszystkie twoje decyzje, wykorzystaj moc swojego autorytetu. Mamy jedną planetę-matkę, o którą powinniśmy zadbać nie tylko ze względu na nas samych, ale głównie ze względu na...

dafi
East News
Newsy
To najbardziej ekologiczne gwiazdy! Zobacz, jak dbają o naszą planetę
To najbardziej ekologiczne gwiazdy! Zobacz, jak dbają o naszą planetę

Bez naszej troski Ziemia sobie nie poradzi, dlatego dbajmy o nią, póki jeszcze mamy szansę ją ocalić. Bierzmy przykład z gwiazd, które robią w tej sprawie naprawdę wiele! Niektórzy sądzą, że ludzie znani z kina i telewizji skupiają się jedynie na sobie i własnej karierze, a poza tym leżą i pachną. Czyżby? Poznaj 4 gwiazdy, które robią wiele, by nasza planeta pozostała przyjaznym miejscem także dla naszych dzieci oraz dzieci ich dzieci. Grażyna Wolszczak walczy ze smogiem Grażyna Wolszczak - aktorka teatralna, filmowa, telewizyjna i współzałożycielka Teatru Garnizon Sztuki znajdującego się w samym centrum Warszawy. Nie narzeka na nudę i brak obowiązków, ale zawsze znajdzie czas by walczyć o nieskażone powietrze! I robi to jak prawdziwa lwica. Najpierw, w styczniu 2019 roku wygrała ze Skarbem Państwa proces o smog. Choć - jak sama powiedziała - porwała się z motyką na słońce, Sąd Rejonowy Warszawa Śródmieście przyznał jej rację: Skarb Państwa nie zrobił wystarczająco dużo, by Polacy mogli oddychać czystym powietrzem, bo choć podejmował różne działania, robił za mało i za późno. W efekcie w ciągu ostatniej dekady stan powietrza znacznie się pogorszył, co odbija się na naszym zdrowiu. Aktorka nie zadowoliła się przyznanym przez sąd odszkodowaniem, bo to przecież nie załatwia sprawy. Już w marcu 2019 pojechała do Brukseli, gdzie podczas posiedzenia zespołu parlamentarnego Polska Wodorowa apelowała do przedstawicieli największych firm energetycznych, chemicznych i paliwowych o to, by przeszli od słów do czynów i zaczęli wreszcie robić coś konkretnego na rzecz czystego powietrza. - W ramach społecznej odpowiedzialności biznesu stwórzcie wspólny front walki o środowisko i czyste powietrze. Zacznijcie razem działać. Wiem, że jesteście dla siebie konkurencją, ale...

Nasze akcje

Poznaj Huawei Mobile Services i ciesz się wyjątkowymi funkcjami w przyjaznym ekosystemie

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Newsy

To zdrowy i ekologiczny nawyk, który pozwoli ci zadbać o siebie i środowisko

Partner
Newsy

Bo należy ci się komfort! Zabiegi EMSELLA i EXILIS ULTRA 360 na nietrzymanie moczu

Partner