Reklama

Egzema skóry może przybierać różną postać. Są to przede wszystkim zmiany skórne, występujące najczęściej w okolicach kolan, kostek, nadgarstków, łokci, a także na klatce piersiowej i twarzy.

Reklama

Egzema nie jest zakaźna, ale może mieć znaczący wpływ na samoocenę i życie osobiste, dlatego nie powinno się jej bagatelizować.

Wybrane rodzaje egzemy skórnej

Egzema skórna może przybierać różne postaci w zależności od tego, co ją wywołało, np.:

  • egzema alergiczna powstaje w wyniku działania substancji alergicznej, której system immunologiczny nie rozpoznaje. Egzemą o podłożu alergicznym jest między innymi atopowe zapalenie skóry;
  • egzema kontaktowa także powstaje w następstwie kontaktu z alergenem, jednak pojawia się tylko miejscowo – tam, gdzie skóra miała kontakt z alergenem;
  • neurodermit – może wystąpić w wyniku ugryzienia owada;
  • egzema drażniąca – jest efektem kontaktu skóry ze środkami drażniącymi, na przykład kwasami, silnymi chemicznymi środkami.

Co powoduje egzemę skóry?

Egzema polega na powstaniu stanu zapalnego w wierzchnich warstwach skóry – obejmuje naskórek i warstwę brodawkowatą skóry właściwej. W zależności od tego, skąd pochodzi bodziec, wywołujący stan zapalny, wyróżniamy egzemę endogenną i egzogenną:

  • endogenną egzemę wywołują wewnętrzne bodźce. Może być uwarunkowana genetycznie i osoba może mieć po prostu układ odpornościowy z dziedziczną skłonnością do alergii. Przykładem może być skaza białkowa, czyli alergia pokarmowa na krowie mleko;
  • egzogenna egzema pojawia się w wyniku działania zewnętrznego bodźca, który ma szkodliwy wpływ na skórę. Może być to kontakt z metalami lub uczulającymi substancjami chemicznymi. Organizm może zareagować uczuleniem także na antybiotyki i kosmetyki.
Reklama

Zaniedbana egzema może się przeobrazić w przewlekłą formę, natomiast przy zastosowaniu odpowiedniego leczenia, może całkowicie minąć, nie pozostawiając żadnych śladów na skórze.

Reklama
Reklama
Reklama