zamyślone dziecko
Pixabay/yeekazar/CCO 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Skaza białkowa to nie tylko uczulenie na mleko

Skaza białkowa, czyli rodzaj alergii pokarmowej, to choroba skóry (odmiana AZS – Atopowego Zapalenia Skóry), która najczęściej dotyka dzieci do 3. roku życia. Osoby cierpiące na tę chorobę muszą unikać nie tylko spożywania produktów mlecznych, ale także np. jajek, cytrusów oraz pszenicy.

Skaza białkowa, czyli rodzaj alergii pokarmowej, to choroba skóry (odmiana AZS – Atopowego Zapalenia Skóry), która najczęściej dotyka dzieci do 3. roku życia. Osoby cierpiące na tę chorobę muszą unikać nie tylko spożywania produktów mlecznych, ale także np. jajek, cytrusów oraz pszenicy.

Skaza białkowa – przyczyny

Wiele wskazuje na uwarunkowania genetyczne. Jeśli któryś z rodziców chorował na alergię pokarmową, prawdopodobieństwo wystąpienia choroby u dziecka wynosi aż 60%. Wystąpieniu skazy białkowej może jednak sprzyjać nawet pot czy niewłaściwie dobrana odzież – ze względu np. na niską jakość materiału.

Objawy skazy białkowej

Najczęstszym objawem tej alergii pokarmowej jest wysypka. Może być zlokalizowana w różnych miejscach, ale przede wszystkim na twarzy, szyi, rękach, stopach oraz tułowiu dziecka. Krostki, które pojawiają się, gdy dziecko cierpi na skazę białkową, są swędzące, dlatego maluchy drapią je, szczególnie w nocy, komunikując nam problem. U niemowląt policzki przybierają intensywnie czerwony, błyszczący kolor. Bardzo często pojawiają się rumienie, plamki, które pod wpływem stosowania maści zapisanych przez lekarza, zamieniają się w pęcherze. Objawami nietolerancji białkowej są także: krew w stolcu, wysoka częstotliwość zapadania na różne choroby (związana z gorszym funkcjonowaniem układu immunologicznego), rozdrażnienie dziecka oraz infekcje pęcherza moczowego czy zapalenia ucha.

Kasia gotuje z Polki.pl: tradycyjny rosół

Dieta przy skazie białkowej

W przypadku alergii pokarmowej konieczne jest wyeliminowanie z diety dziecka i matki karmiącej wszystkich uczulających składników. Będą to na pewno: mleko i jego przetwory, jajka, masło, wołowina, mięso wieprzowe, ryby, pszenica, orzechy, grzyby, kakao, soja, majonez. Produkty, które wyłącza się z diety, należy zastępować innymi, o podobnych właściwościach. Owoce cytrusowe można zamienić np. na gruszki czy jabłka. Oczywiście szukanie zastępczych produktów nie jest konieczne np. przy czekoladzie, ponieważ jest ona zbyteczna w diecie malucha, cierpiącego na skazę białkową. Nowe produkty należy wprowadzać do diety dziecka małymi krokami, sprawdzając przy tym, jaka jest reakcja organizmu. Jeśli na skórze nie pojawią się niepokojące zmiany, to sprawdzony składnik można włączyć do diety dziecka. Jeśli zaś wystąpi skaza białkowa, to najpierw trzeba wyleczyć zmiany skórne, a dopiero później dodać do jadłospisu inny produkt.

Leczenie skazy białkowej

Miejsca, na których widoczne są zmiany, które nastąpiły w wyniku skazy białkowej smaruje się specjalnymi kosmetykami dla dzieci. Są to tzw. emolienty, czyli preparaty natłuszczające skórę. W celu wyleczenia niepokojących objawów alergii pokarmowej, stosuje się również sterydy oraz antybiotyki. Ze względu na eliminację wielu produktów, bogatych w różnorodne właściwości odżywcze, wskazana jest wizyta u dietetyka. Stworzy on zróżnicowaną dietę, właściwą dla dziecka ze skazą białkową. Po 3. roku życia u 90% dzieci ta przykra alergia pokarmowa mija.  

Zasinienia na skórze
© hriana/Fotolia.com
Styl życia
Skaza krwotoczna, czyli nadmierne krwawienie i skłonność do siniaków: przyczyny, objawy, leczenie
Skaza krwotoczna, w zależności od tego, czy jest naczyniowa, płytkowa, czy osoczowa, będzie miała różne objawy i przyczyny. Leczenie skazy krwotocznej polega głównie na doprowadzeniu do wzrostu liczby płytek krwi w organizmie.

Skaza krwotoczna, w zależności od tego, czy jest naczyniowa, płytkowa, czy osoczowa, będzie miała różne objawy i przyczyny. Leczenie skazy krwotocznej polega głównie na doprowadzeniu do wzrostu liczby płytek krwi w organizmie.   Zaburzenia homeostazy hamują wypływanie krwi poza naczynia krwionośne . W przypadku, gdy proces ten zostanie zaburzony, pojawiają się nadmierne krwawienia. Skaza krwotoczna – przyczyny skłonności do krwawień Przyczyny skazy krwotocznej zależą od rodzaju skazy, jaka wystąpiła w organizmie. Wyróżnia się skazy: naczyniowe, płytkowe oraz osoczowe. Przyczyny skazy naczyniowej to zaburzenia lub uszkodzenia naczyń krwionośnych. Niedobory lub niewłaściwe działanie płytek krwi (trombocytów) są przyczyną skazy krwotocznej płytkowej. Z kolei skazy osoczowe powodują zaburzenia białek znajdujących się we krwi, odpowiedzialnych za procesy krzepnięcia. Objawy skazy krwotocznej Objawy schorzenia to zasinienia wywołane przez krwawienia podskórne. W celu rozróżnienia czy plamy na ciele są oznaką skazy krwotocznej czy innej dolegliwości wystarczy ucisnąć na ciemniejsze miejsce . W przypadku skazy krwotocznej plamka nie blednie. Z kolei kolor chwilowo ustępuje, kiedy siniak powstał, np. z powodu powiększonych naczyń krwionośnych.   Najbardziej charakterystyczne objawy skazy krwotocznej to: ciemne plamki na ciele, tworzące swego rodzaju wysypkę, skłonność do tworzenia się siniaków, przedłużające się krwawienia, np. po wyrwaniu zęba, krew w kale i moczu , problem z tworzeniem się naturalnych skrzepów (strupów), zmiany zwyrodnieniowe w stawach, powtarzające się krwawienie do stawów (głównie kolanowych i łokciowych). Skaza krwotoczna – jak przebiega leczenie W przypadku wad wrodzonych i genetycznych, jak...

kapsułki na ręku
©Andrey Popov/fotolia
Styl życia
Alergia pokarmowa u dorosłych – jak leczyć?
Alergia pokarmowa jest reakcją układu immunologicznego na substancje, które znajdują się w pożywieniu. Alergia pokarmowa u dorosłych może objawiać się wysypką, atopowym zapaleniem skóry bądź obrzękami. Leczenie alergii pokarmowej zależy od tego na jakie i na ile składników pojawia się uczulenie.

Alergia pokarmowa jest reakcją układu immunologicznego na substancje, które znajdują się w pożywieniu. Alergia pokarmowa u dorosłych może objawiać się wysypką, atopowym zapaleniem skóry bądź obrzękami. Leczenie alergii pokarmowej zależy od tego na jakie i na ile składników pojawia się uczulenie. Alergia pokarmowa – jak ją leczyć? Leczenie alergii pokarmowej u dorosłych zależy przede wszystkim od przyczyn uczulenia. By poznać powód alergii należy przeprowadzić testy na alergeny pokarmowe.   1. Dieta eliminacyjna - leczenie alergii pokarmowej u dorosłych zakłada zastosowanie diety eliminacyjnej. Jeśli alergik uczulony jest na jedną lub dwie substancje, wystarczy je wyeliminować na jakiś czas z codziennej diety, a dolegliwości znikną. Kiedy dieta eliminacyjna nie przyniesie efektów należy zastosować leczenie farmakologiczne.   2. Leczenie farmakologiczne – w leczeniu farmakologicznym dobiera się leki, w zależności od tego jakie występują objawy po kontakcie z alergenem. Leki antyhistaminowe stosuje się, kiedy występują duszności lub inne objawy układu oddechowego. Przy zapaleniu przełyku lub żołądka zażywa się glikokortykosteroidy doustnie. Niekiedy lekarze zalecają też sterydy, które łagodzą objawy alergii pokarmowej .   3. Immunoterapia swoista – immunoterapia swoista polega na odczulaniu, które powoduje, że układ immunologiczny już nie reaguje na alergeny bądź reaguje ale o wiele słabiej. Niestety ta metoda leczenia może być niebezpieczna i czasem powodować zagrożenie życia przez wstrząs anafilaktyczny . Wówczas trzeba jak najszybciej podać adrenalinę i leki przeciwhistaminowe. O czym może świadczyć wysypka i biegunka? Poznaj  objawy alergii pokarmowej u niemowlaka . Farbujesz włosy?  Co robić przy uczuleniu na farbę do...

Orzechy w miseczce
Pixabay/heecehil/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Objawy alergii pokarmowej: najczęstsze alergeny
Alergia pokarmowa to odpowiedź immunologiczna organizmu na konkretny produkt, którego nie możemy spożywać, ponieważ może wywołać wysypkę, wymioty czy biegunkę. Dane statystyczne są niepokojące – bazując na wynikach programu „Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce” można stwierdzić, że Polacy plasują się w światowej czołówce, jeżeli chodzi o występowanie objawów alergicznych.

Alergia pokarmowa to odpowiedź immunologiczna organizmu na konkretny produkt, którego nie możemy spożywać, ponieważ może wywołać wysypkę, wymioty czy biegunkę. Dane statystyczne są niepokojące – bazując na wynikach programu „Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce” można stwierdzić, że Polacy plasują się w światowej czołówce, jeżeli chodzi o występowanie objawów alergicznych.   Alergia pokarmowa jest reakcją na spożywany produkt, który jest dla nas alergenem – substancją uczulającą. Objawy zawsze zauważalne są po spożyciu pokarmu i są oznaką nieprawidłowości w funkcjonowaniu jelit. Warto wspomnieć, że alergia pokarmowa występuje częściej u niemowląt i dzieci, niż u dorosłych i starszych. Objawy alergii pokarmowej Najczęstsze objawy alergii pokarmowej to reakcje układu pokarmowego, takie jak nudności, wymioty, czy biegunka: układ pokarmowy - obrzęk ust, zapalenie jelita grubego czy przełyku, kolka (tylko u niemowląt), nudności, wymioty, biegunka; układ oddechowy – przewlekły katar, astma w postaci oskrzelowej, zapalenie płuc; układ nerwowy – bóle głowy, migrena, problemy ze snem; układ krwionośny – niedokrwistość, zwiększona tendencja do produkcji granulocytów kwasochłonnych, wstrząs anafilaktyczny (zaburzenie krążenia, spadek ciśnienia); skóra – obrzęk, pokrzywka, atopowe zapalenie skóry. Najczęstsze alergeny Uczulają najczęściej: jajka (uczula przede wszystkim białko jajka kurzego, ale w przypadku alergii powinniśmy w diecie unikać również żółtka), owoce (najczęściej uczulają cytrusy, truskawki), mleko (z uczulenia na mleko dzieci przeważnie wyrastają, czasami można być uczulonym tylko na mleko „prosto od krowy”), ryby (białko znajdujące się w...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik