Dziecko w gabinecie u specjalisty
©Andrey Popov/Fotolia
Styl życia

Dysleksja u dzieci – do jakiego specjalisty się zgłosić aby pomóc dziecku?

Dziecko, które znajduje się w grupie ryzyka, powinno zostać otoczone troskliwą opieką rodziców i specjalistów. Jeśli dziecko z dysleksją nie otrzyma pomocy, szybko zniechęci się do nauki i szkoły. Dysleksja u dzieci powoduje często zaniżoną samoocenę, dlatego bardzo ważne jest wspieranie dziecka przez rodzica.

Dziecko, które znajduje się w grupie ryzyka, powinno zostać otoczone troskliwą opieką rodziców i specjalistów. Jeśli dziecko z dysleksją nie otrzyma pomocy, szybko zniechęci się do nauki i szkoły. Dysleksja u dzieci powoduje często zaniżoną samoocenę, dlatego bardzo ważne jest wspieranie dziecka przez rodzica.

 

Dysleksja u dzieci ma charakter rozwojowy (towarzyszy im od początku edukacji, a podejrzewać można ją już w wieku przedszkolnym).

Dysleksja u dzieci – objawy

Dysleksja rozwojowa to specyficzne trudności w pisaniu i w czytaniu występujące u dzieci prawidłowo rozwijających się intelektualnie. Terminem tym określa się zaburzenia występujące u dzieci od początku przygody z edukacją w przeciwieństwie do dysleksji nabytej, którą diagnozuje się u dorosłych (powstałą na skutek uszkodzenia mózgu).

Dysleksja u dzieci – formy pomocy

Jeśli u dziecka zaobserwuje się trudności w pisaniu lub w czytaniu, należy skontaktować się z pedagogiem szkolnym lub wybrać się do poradni pedagogiczno-psychologicznej. Istotne jest motywowanie dziecka do nauki, docenianie każdego, nawet – w naszej opinii – najmniejszego sukcesu (należy pamiętać, że dziecko z dysleksją wkłada w naukę nawet trzy razy więcej pracy niż rówieśnik, a mimo tego rezultaty są gorsze). Istotnym zadaniem, jakie stoi przed rodzicem i szkołą jest uświadomienie dziecku, że nauka może być świetną zabawą, warto np. robić eksperymenty naukowe, uczyć przez doświadczanie. Warto odkryć, czym interesuje się dziecko z dysleksją i pozwolić mu rozwijać zainteresowania. Ważne jest, żeby uświadomiło sobie swoje mocne strony. Wsparciem dla rodziców dziecka z dysleksją będzie rozmowa z innymi rodzicami, którzy borykają się z tym samym problemem.

 

Kilkuletnia dziewczyna bawi się klockami na stole.
©WavebreakmediaMicro/stock.adobe.com
Styl życia
Jak zachęcić dziecko do nauki – 3 sprawdzone sposoby
Jak zachęcić dziecko do nauki – 3 sprawdzone sposoby

Zagonienie dziecka do nauki  to niekiedy bardzo trudne zadanie. Dzieci nie lubią się uczyć, gdyż siedzenie przy książkach uznają za nieprzyjemny obowiązek. Jednak nauka potrafi być naprawdę przyjemna, jeśli odpowiednio podejdziemy do tematu. Sprawdzone sposoby - jak zachęcić dziecko do nauki? Nauka przez zabawę - najlepszy sposób, żeby zachęcić dziecko do nauki Nauka przez zabawę to slogan powtarzany od lat i sprawdza się na każdym etapie nauki. Duża łatwiej przyswoić wiedzę, która przekazana jest w ciekawy i przystępny sposób. Dlatego właśnie poleca się, żeby osoby, które uczą się języków obcych czytały teksty o tematyce, którą się interesują, a nie randomowe teksty czy scenki z podręczników. Zasada jest prosta - jeśli przyswajane informacje są dla nas interesujące i przydatne w codziennym życiu, dużo łatwiej będzie nam je przyswoić i zapamiętać. Czytanie książek wzbudzi ciekawość do świata Twoje pociecha zaczytuje się w bajkach lub powieściach, zamiast sięgać po podręczniki szkolne? To jeszcze nie jest powód do zmartwień. Regularne czytanie książek powoli na rozszerzenie słownictwa, pomaga wyrobić logiczny sposób myślenie i zrozumieć łańcuch przyczynowo-skutkowy. To może pomoc nie tylko w pisaniu rozprawek na język polski, ale również zaszczepi w dziecku ciekawość do świata. Gry edukacyjne to przyjemna forma nauki Innym rozwiązaniem są wciąż mało popularne gry edukacyjne , które stwarzają pole do interesującej i wciągającej nauki. Dzięki nim dzieci mogą się przenieść do nowego, intrygującego świata, a przy okazji przyswoić przydatne informacje. Takie gry jak "Mały Odkrywca", "Cortex", a nawet zwykłe "Scrabble" rozwiną pamięć, spostrzegawczość i wiedzę ucznia.  Nauka przez...

Dziecko
tanyakotenko9/Fotolia
Styl życia
Dysleksja u dzieci – jak rozpoznać czy dziecko jest dyslektykiem?
Dysleksja u dzieci objawia się specyficznymi trudnościami w pisaniu i w czytaniu. Może to być np. mylenie podobnie wyglądających liter, kłopoty z nauką czytania na głos, nierozumienie tego, co się przeczytało. Dysleksja u dzieci obawia się także kłopotami z orientacją w przestrzeni czy nawet wiązaniem sznurowadeł.

Dysleksja u dzieci objawia się specyficznymi trudnościami w pisaniu i w czytaniu. Może to być np. mylenie podobnie wyglądających liter, kłopoty z nauką czytania na głos, nierozumienie tego, co się przeczytało. Dysleksja u dzieci obawia się także kłopotami z orientacją w przestrzeni czy nawet wiązaniem sznurowadeł. Dysleksja u dzieci – odmiany zaburzenia Dysleksja rozwojowa może przybrać formę: dysortografii (problemy ze stosowaniem zasad poprawnej pisowni), dysgrafii (problemy z pisaniem w sposób czytelny), dysleksji (problemy z pisaniem i czytaniem). Wymienione rodzaje zaburzeń mogą występować samodzielnie lub łącznie. Dysleksja u dzieci – jak rozpoznać objawy? Jeszcze zanim dziecko dyslektyczne pójdzie do szkoły, można u niego zauważyć zmiany niezwiązane bezpośrednio z pisaniem i czytaniem , które wskazują na dysleksję. Później dochodzą do nich zaburzenia prawidłowego pisania i czytania. Najczęstszymi objawami dysleksji u dzieci są: kłopot ze sznurowaniem butów , zapinaniem ubrań; kłopot z odwzorowaniem szlaczków ; kłopot z wykonywaniem kilku rzeczy jednocześnie; kłopot z zapamiętaniem liter o podobnych kształtach, np. p i b. zamiana głosek i sylab; opuszczanie krótkich wyrazów ; skracanie słów; mylenie kierunków : prawa-lewa; pismo „lustrzane” przy pisaniu od prawej do lewej strony; nieprawidłowe trzymanie długopisu (przy dużym napięciu mięśniowym); kłopot z zapamiętywaniem dat, nazw tygodnia, miesiąca; trudności z nauką czytania , zwłaszcza metodą fonetyczną (łączenie sylab w wyrazy i wymawianie na głos); niezrozumienie przeczytanego tekstu ; problemy z koncentracją ; niechęć do zabaw ruchowych; niechęć do układania puzzli, zabawy klockami; wady wymowy; kłopoty w utrzymywaniu równowagi; problem z opanowaniem...

dzieci uczą się
©milanmarkovic78/fotolia
Styl życia
Jak motywować gimnazjalistę do nauki – 5 zasad
Motywowanie gimnazjalisty do nauki powinno opierać się na uświadomieniu uczniom szans, które płyną z samodoskonalenia się. Często na skutek złych ocen, nacisku rodziców, dziecko wyrabia sobie negatywne podejście do tematu szkoły i nauki w ogóle. Aby przywrócić naturalną chęć do nauki, warto zastosować się do zaleceń neurodydaktyków.

Motywowanie gimnazjalisty do nauki powinno opierać się na uświadomieniu uczniom szans, które płyną z samodoskonalenia się. Często na skutek złych ocen, nacisku rodziców, dziecko wyrabia sobie negatywne podejście do tematu szkoły i nauki w ogóle. Aby przywrócić naturalną chęć do nauki, warto zastosować się do zaleceń neurodydaktyków. Jak motywować gimnazjalistę do nauki – neurodydaktyka Neurodydaktyka to nauka, która zajmuje się tworzeniem takich metod i technik kształcenia, które umożliwią maksymalne wykorzystanie potencjału mózgu. Gimnazjalista powinien „chcieć”, a nie „musieć”.   Uczeń powinien mieć poczucie, że to on sprawuje nadzór nad procesem kształcenia. Gimnazjaliści nie lubią mieć gotowej wiedzy podanej na tacy – zamiast tego sami chętnie zdobędą informacje na określony temat . Jeśli dziecko ma trudność z opanowaniem określonego działu materiału, warto zadawać mu pytania otwarte, np. Jak uważasz – dlaczego tak jest? Co byłoby lepsze? itd. Eksperymenty naukowe  – jeśli słabą stroną ucznia są przedmioty ścisłe, takie jak fizyka czy chemia, warto najpierw wytłumaczyć dziecku teoretyczne podstawy jakiegoś zjawiska, a potem pozwolić mu przeprowadzić samodzielnie eksperyment. Uwielbiają to uczniowie w każdym wieku. Na rynku dostępne są też zestawy chemika, które umożliwiają wykonywanie eksperymentów przy użyciu bardziej złożonych odczynników chemicznych . Wykorzystanie zainteresowań gimnazjalisty – warto wykorzystać hobby dziecka, aby pokazać mu, że nauka może być interesująca. Zaciekawienie to pierwszy krok do sukcesu. Wsparcie dziecka – bardzo ważne jest, aby gimnazjalista czuł wsparcie zarówno ze strony rodziców. Wzmocni to jego pewność siebie, pozwoli myśleć w kategorii „poradzę sobie”. Unikanie krytyki – rodzicie powinni w obecności dziecka powstrzymać się od złośliwych uwag na...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner