Salon w stylu glamour
Pixabay/Naito_S/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Styl glamour przypomina nowoczesną wersję królewskiego wystroju. Jest połączeniem nowoczesnego designu z barokowo zdobionymi dodatkami. Salon ma być wizytówką domu i mówić o guście i smaku jego właścicieli, dlatego styl glamour jest idealnym rozwiązaniem do wykreowania najbardziej reprezentacyjnego miejsca.

Styl glamour

Styl glamour można streścić w trzech słowach – elegancki, efektowny i stylowy. Eksponuje uroki pomieszczenia, ale często ociera się o granicę kiczu. Kolorystyka glamour obejmuje czerń, biel, złoto, srebro oraz paletę róży i fioletów. Paleta jest oszczędna i jej zadaniem jest podkreślanie luksusu i pełnej przepychu elegancji. Współgrają z tym pikowania na meblach, ozdobne lustra, lśniące podłogi, barokowe wykończenia.

Salon w stylu glamour

Salon w stylu glamour przypomina pomieszczenie małego pałacu. W wystroju dominuje luksus. Gładkie lśniące podłogi, ściany o satynowym wykończeniu i ozdobne lustra odbijają światło i nadają pomieszczeniu przestrzenności i jasności. Przy urządzaniu salonu w stylu glamour często stosuje się tapety – przynajmniej na jedną ścianę, by podkreślić przepych. Można zastosować na przykład duży błyszczący ornament. Światło w salonie glamour powinno być rozproszone i nastrojowe – ten efekt uzyskuje się dzięki żyrandolom i lampom zdobionym kryształami (najczęściej sztucznymi).

 

Mimo, że styl glamour kojarzy się z mieniącymi elementami, nie wszystko w pomieszczeniu powinno lśnić. Konieczna jest pewna powściągliwość, ponieważ zbytni przepych może wyglądać kiczowato i wywołać odwrotny efekt od zamierzonego.

Meble w salonie glamour

Do takiego wystroju doskonale pasują meble obite wzorzystymi tkaninami, klasyczne barokowe fotele, komody, sofy. Istotny są detale – na przykład zdobione nogi stołu. Nieodzownym elementem każdego salonu jest właśnie stolik kawowy, który scala wszystkie elementy wystroju.

Dodatki w salonie glamour

W salonie w stylu glamour koniecznie muszą się znaleźć lustra z grubymi ramami, obrazy, wazony, kryształowe żyrandole. Jeśli salon jest niewielki, należy powiesić kilka luster, by optycznie powiększyć pomieszczenie. Efekt wytworności podkreślą złote i srebrne dodatki (wazony, patery), a także zdobione uchwyty w meblach i klamki.