Bambusowe meble
© yaryhee/Fotolia.com

Jak urządzić mały balkon w japońskim stylu: minimalizm i inspiracja naturą

Bambusowe meble
© yaryhee/Fotolia.com

Mały balkon urządzony w stylu japońskim charakteryzuje się minimalizmem i funkcjonalnością. Kolorystyka balkonu jest utrzymana w naturalnych barwach, z użyciem jednego zdecydowanego koloru.

 

Wnętrza i balkony inspirowane stylem japońskim nie zawierają zbyt wielu dodatków. Z tego powodu idealnie nadają się do niewielkich przestrzeni.

Zasady stylu japońskiego

Wnętrza w stylu japońskim są urządzone zgodnie z kilkoma zasadami:

 

 • Minimalizm, niewielka liczba dodatków, meble o prostej formie.
 • Funkcjonalność.
 • Naturalna kolorystyka - używa się kolorów ziemi: czarnego, czerwonego, brązowego, ale też bieli i zieleni. Czerń nie kontrastuje z innymi barwami, współgra z nimi na wzór japońskiego stylu zen, promującego spokój i harmonię. Czerwień to symbol energii i życia. W połączeniu z kolorem czerwonym występują często równie pobudzające fiolet i purpura. Te kolory wzmagają też wolę walki, aktywność i sprzyjają regeneracji sił. W stylu japońskim nie brakuje też brązu i zieleni. Zwykle w stylu japońskim dominuje tylko jeden kolor.
 • Wykorzystanie naturalnych materiałów: bambusa, drewna, kamienia, jedwabiu czy plecionej trawy.
 • Prywatność, którą ma zagwarantować wnętrze lub w tym przypadku balkon. Ma on pełnić rodzaj azylu, gdzie można wyciszyć się po całym dniu.

Jak ozdobić mały balkon w japońskim stylu?

Balkon w japońskim stylu należy urządzić z użyciem kolorów natury, np. połączyć czerwień, czerń i zieleń. Można też pomalować ściany na jasny kolor i ożywić mały balkon purpurowymi i czerwonymi akcentami.

 

Na ścianie lub barierce warto przyczepić matę zrobioną z bambusa lub plecionej trawy. Powieszona na barierce zagwarantuje prywatność. Osłoni również przed wiatrem.

 

Matę z naturalnego tworzywa można położyć też na podłodze. Na macie ciekawie będą prezentować się różnokolorowe poduszki utrzymane w naturalnych barwach. Będzie można na nich wygodnie usiąść. Alternatywą dla poduszek są też podłużne wałki. Japończycy w domach i na tarasach odpoczywają właśnie na takich matach, opierając się o poduszki lub wałki. Osoby, które nie chcą siedzieć na podłodze, mogą kupić w niskie pufy z wikliny lub rattanu.

 

Na małym balkonie można też postawić niewysoki, kwadratowy stolik, jeśli wystarczy na niego miejsca. Będzie on przypominał blat, na którym w Japonii parzy się zieloną herbatę. Herbatę najlepiej przygotować w ceramicznej czarce bez ucha lub glinianym imbryku. One dopełnią charakter balkonu w stylu japońskim.

Nastrój stworzą też latarenki wykonane z kamienia. Będą dyskretnie oświetlały balkon wieczorami.

 

Na małym balkonie koniecznie musi znaleźć się miejsce na doniczki z roślinami typowymi lub pasującymi do japońskich ogrodów. Doniczki powinny być kamienne lub drewniane.

 

Najlepsze rośliny na balkon w stylu japońskim to:

 • klon japoński,
 • klon palmowy,
 • bambus,
 • drzewko bonsai z sosny kosodrzewiny,
 • azalie japońskie (Rubinstern lub Maruschka),
 • fargezja rdzawa,
 • rozplenica japońska,
 • tatarak trawiasty.
 

Przeładuj

Blanka Lipińska pilnuje Barona na planie "The Voice of Poland"?! Zobaczcie, co na to Baron!

zobacz 00:39