trzy filiżanki kawy
Pixabay/missylegacy0/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Jak usunąć plamy z kawy domowym sposobem?

trzy filiżanki kawy
Pixabay/missylegacy0/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Plamy z kawy na ubraniach, dywanie czy meblach są niełatwe do usunięcia. Można je wywabić domowym sposobem. Metoda usuwania plam zależy od tkaniny, na której się ona znajduje.

Tkaniny lniane i bawełniane

Plamy z kawy na ubraniu z bawełny i lnu trzeba usuwać możliwie szybko. Od razu po poplamieniu trzeba tkaninę przetrzeć watą nasączoną ciepłą wodą, a potem wyprać w wysokiej temperaturze. Jeśli danej części garderoby nie można gotować, wówczas plamę należy wyczyścić gazą nawilżoną 5-procentową wodą utlenioną.

Tkaniny z grubej wełny

Tkaniny z grubej wełny należy przelać kilkakrotnie ciepłą wodą z mydłem. Następnie należy ją opłukać w czystej wodzie. Jeśli mimo to plama nie zniknęła, trzeba namoczyć ubranie w wodzie z gliceryną przez noc (2 łyżeczki gliceryny na 6 litrów wody). Kolejnego dnia materiał trzeba wypłukać i wysuszyć.

Tkaniny jedwabne i z delikatnej wełny

Plamę na tych rodzajach tkanin można usunąć, wykorzystując żółtko jaja kurzego. Żółtko trzeba wymieszać z odrobiną wody i nałożyć na plamę na 5 minut. Po tym czasie należy wypłukać ubranie w letniej wodzie i wysuszyć.

Dywan ze sztucznego tworzywa

Plamę z kawy na dywanie ze sztucznego tworzywa trzeba polać zimną wodą mineralną. Następnie wyczyścić delikatnie ściereczką.

Dywan z wełny

Plamę z kawy na wełnianym dywanie trzeba osuszyć bibułą i bez szorowania wyczyścić płynem, który należy przygotować z połowy szklanki spirytusu denaturowanego i połowy szklanki białego wytrawnego wina (można je zastąpić octem).

Obicia mebli z bawełny

Meble z bawełny należy czyścić przy użyciu gliceryny. Później trzeba przetrzeć oczyszczone miejsce ściereczką nasączoną letnią wodą.

Obicia mebli z jedwabiu

Plamy na jedwabnych obiciach mebli usuwa się żółtkiem z jaja kurzego wymieszanym z ciepłą wodą. Jeśli ten sposób okaże się nieskuteczny, trzeba zastosować watę nasączoną spirytusem denaturowanym. Konieczne będzie na koniec przemycie tego miejsca ściereczką nawilżoną ciepłą wodą.

Obicia mebli ze sztucznych tkanin

Plamę z kawy na sztucznej tkaninie można usunąć gazą nasączoną wodą z mydłem. Następnie od razu trzeba ją przepłukać wodą.

Stare plamy z kawy

Na stare plamy z kawy pomoże mikstura z łyżki wody, łyżeczki gliceryny i kilku kropel amoniaku. Mieszaninę trzeba nałożyć na plamę, pozostawić kilka minut, a potem przelać czystą, letnią wodą.

Przeładuj

Metamorfozy uczestniczek "Hotel Paradise"! Która z nich przeszła największą przemianę?

zobacz 01:27