kieliszek do wina
Pixabay/Designatic/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Jak usunąć plamy po czerwonym winie, piwie i wódce

O plamę po alkoholu w czasie udanej kolacji lub zabawy z przyjaciółmi nietrudno. Problem pojawia się, gdy trzeba tę plamę usunąć. Sposobów na pozbycie się plam po alkoholu jest wiele: inne dla plam z wina, inne dla plam z piwa i wódki.

O plamę po alkoholu w czasie udanej kolacji lub zabawy z przyjaciółmi nietrudno. Problem pojawia się, gdy trzeba tę plamę usunąć. Sposobów na pozbycie się plam po alkoholu jest wiele: inne dla plam z wina, inne dla plam z piwa i wódki.

Plamy z wódki bezbarwnej i kolorowej

Tkaninę z plamą po bezbarwnej wódce należy od razu namoczyć w misce z zimną wodą. Następnie ubranie trzeba ręcznie uprać, stosując płyn do naczyń lub szampon do włosów, a na koniec wypłukać w letniej wodzie. W przypadku pojawienia się na ubraniu plamy z wódki kolorowej należy szybko polać ją wódką bezbarwną w proporcji 1 do 1: jeżeli wylał się kieliszek bezbarwnej wódki, polewamy ją kieliszkiem wódki czystej o takiej samej pojemności. Brzegi plamy z kolorowej wódki usuwa się szmatką zwilżoną wodą utlenioną.

Plamy z piwa

Do usuwania plam z piwa z tkanin syntetycznych i naturalnych używa się roztworu z wody i soli. Aby przygotować taką miksturę, należy zmieszać te dwa składniki w proporcji 1 do 1. Alternatywą dla soli jest amoniak (do wody dodaje się kilka kropel amoniaku). Plamę z piwa można też namoczyć w occie. Następnie ubranie należy wyprać w gorącej wodzie.

Plamy z wina białego i czerwonego

Plamę z białego wina najpierw trzeba osuszyć serwetką lub ręcznikiem papierowym. Plamy na ubraniach lnianych lub bawełnianych usuwa się wodą utlenioną z dodatkiem amoniaku, a plamy na odzieży z tkanin syntetycznych wyłącznie amoniakiem. Na koniec ubranie trzeba wypłukać w letniej wodzie z mydłem.

 

Plamę z wina czerwonego można wywabić na 4 sposoby. Po pierwsze, świeżą plamę można kilka razy zasypać solą, która wchłonie płyn. Potem tkaninę trzeba moczyć w zimnej wodzie przez około godzinę, po czym ją uprać w wodzie z dodatkiem proszku. Po drugie, świeżą plamę z czerwonego wina można zalać białym winem (ewentualnie szampanem) albo ciepłym mlekiem. Po tym, jak płyny połączą się, należy je usunąć ręcznikiem papierowym i uprać ubranie. Mleko stosuje się głównie do ubrań kolorowych wykonanych z bawełny.

 

Do usunięcia plamy z czerwonego wina można również wykorzystać zimne kwaśne mleko, w którym zaplamiony materiał powinien się moczyć co najmniej jeden dzień. Po tym czasie ubranie należy uprać. Stare plamy z czerwonego wina można wywabić, nakładając na nie piankę lub krem do golenia. Po upływie kwadransa należy je przepłukać ciepłą wodą. W ten sposób można usunąć plamy nawet sprzed kilkunastu dni.

Usuwanie plam po alkoholu z dywanu

Plamę po alkoholu na dywanie trzeba szybko osuszyć serwetką lub szmatką. Następnie należy ją naprzemiennie zwilżać i osuszać tak, aby nie dopuścić do przemoczenia dywanu. Do zwilżania stosuje się mieszaninę przygotowaną z 2 szklanek wody i łyżki detergentu do prania, do osuszania ręcznik papierowy.

Na plamy z alkoholu na jasnym dywanie stosuje się miksturę przygotowaną z łyżeczki wybielacza i ¼ szklanki zimnej wody, którą ściera się wilgotną szmatką. Na koniec dywan należy osuszyć suszarką.

 

Plamę z piwa trzeba osuszyć ręcznikiem papierowym i ułożyć na niej namoczony w letniej wodzie ręcznik kąpielowy. Potem kilka razy na przemian zwilża się ją roztworem przygotowanym ze szklanki ciepłej wody i łyżki proszku do prania i osusza suchą ścierką. Na koniec miejsce, w którym była plama, trzeba wysuszyć suszarką.

Usuwanie plam po alkoholu z drewnianych mebli

Do usunięcia starej plamy warto zastosować chłodny wywar z fusów kawy, którym należy nasączyć ściereczkę i przetrzeć zabrudzone miejsce. Po wyschnięciu trzeba je dodatkowo przetrzeć olejem lnianym. Świeżą plamę po alkoholu na drewnianym meblu trzeba szybko zetrzeć serwetką lub ręcznikiem papierowym, a następnie należy w to miejsce wetrzeć politurę. 

kieliszek wylanego czerwonego wina
Pixabay/Security/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Sól, krem do golenia, szampan: czym usunąć plamy z wina?
Plamy po winie, zwłaszcza czerwonym, nie wyglądają estetycznie. Można jednak je usunąć domowymi, ekologicznymi sposobami. Najważniejsze, by po pojawieniu się plamy zareagować jak najszybciej. Usuwając plamy z wina samodzielnie, trzeba sprawdzić materiał, z którego wykonane jest ubranie czy obrus. Wówczas uniknie się ewentualnego zniszczenia tkaniny.

Plamy po winie, zwłaszcza czerwonym, nie wyglądają estetycznie. Można jednak je usunąć domowymi, ekologicznymi sposobami. Najważniejsze, by po pojawieniu się plamy zareagować jak najszybciej. Usuwając plamy z wina samodzielnie, trzeba sprawdzić materiał, z którego wykonane jest ubranie czy obrus. Wówczas uniknie się ewentualnego zniszczenia tkaniny. Usuwanie plam z wina Sposób 1: sól na świeże plamy Plamę z wina należy obficie zasypać solą, a potem moczyć w zimnej wodzie przez około pół godziny . Po tym czasie tkaninę należy uprać. W ten sposób można oczyścić obrus i białą koszulę. Można też zasypać plamę solą, poczekać aż sól wchłonie płyn i kolor wina, dopiero wówczas zaprać. Sposób 2: bieżąca woda zaraz po zabrudzeniu Tuż po pojawieniu się na ubraniu plamy z czerwonego wina należy ją spłukać pod bieżącą wodą. Sposób 3: soda oczyszczona zwalcza stare plamy Soda oczyszczona sprawdzi się w przypadku starych plam. Należy wówczas namoczyć tkaninę w roztworze z litra wody i 4 łyżek sody. Sposób 4: białe wino lub szampan na plamę po czerwonym winie Świeżą plamę z czerwonego wina można usunąć za pomocą szampana lub białego wina. Wystarczy polać plamę jednym z tych płynów, a potem uprać ubranie w pralce, a delikatne tkaniny ręcznie w wodzie z mydłem . Należy być przy tym ostrożnym, aby nie zrobić kolejnych plam z trunków stosowanych do wywabiania plamy z czerwonego wina. Sposób 5: roztwór spirytusu na plamy na obrusach Jeśli plama z czerwonego wina pojawiła się na białym materiale, na przykład na obrusie, to można ją usunąć, mocząc tkaninę w roztworze spirytusu z wodą (w proporcji 1 do 1) lub w 10-procentowej wodzie utlenionej. Sposób 6: mydło do sprania plam po winie Do usunięcia...

pan w koszuli i musze
Pixabay/SplitShire/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Jak usunąć plamy z potu za pomocą sody i spirytusu?
Na pocenie się człowiek nie ma większego wpływu, ponieważ jest to odruch bezwarunkowy, który zapobiega przegrzaniu organizmu w czasie wysokich temperatur. Pot wpływa niekorzystnie na wygląd i stan ubrań. Istnieją jednak sposoby, które pomogą pozbyć się plam z potu.

Na pocenie się człowiek nie ma większego wpływu, ponieważ jest to odruch bezwarunkowy, który zapobiega przegrzaniu organizmu w czasie wysokich temperatur. Pot wpływa niekorzystnie na wygląd i stan ubrań. Istnieją jednak sposoby, które pomogą pozbyć się plam z potu.   Przed zastosowaniem danej metody warto wykonać próbę na mało widocznym miejscu.   Spirytus i ocet na plamy z potu Do większości typów tkanin można wykorzystać roztwór wody i spirytusu przygotowany w proporcjach 1 do 1. Plamę z potu należy przecierać szmatką zamoczoną w takim roztworze. Po tej czynności ubranie trzeba przepłukać w letniej wodzie i uprać jak zazwyczaj.   Na plamy z potu na kolorowych ubraniach wykonanych z wełny i bawełny stosuje się roztwór z octu i wody. Do jego przygotowania wykorzystuje się 3 łyżki octu i litr wody. Plamę należy przecierać szmatką zwilżoną tym roztworem, potem wypłukać i uprać. Amoniak na żółte plamy z potu Tkaniny syntetyczne można oczyścić wodą z amoniakiem i wodą utlenioną w proporcjach 1 do 1. Amoniak można zamienić na sodę oczyszczoną. Miejsca z plamami z potu należy przecierać szmatką nasączoną tym roztworem, a potem pozostawić na 15 minut. Po tym czasie ubranie trzeba ręcznie wypłukać, a następnie uprać w pralce.   Białe i bawełniane ubrania można oczyścić roztworem z pół litra wody z łyżeczką mydła i amoniaku, który trzeba wcierać w poplamione miejsce. W takim stanie należy pozostawić ubranie na kwadrans. Następnie trzeba wyprać odzież ręcznie, a na koniec w pralce. Soda, cytryna i woda utleniona na plamy z potu Na plamy z potu na jedwabnych ubraniach stosuje się sodę oczyszczoną. Poplamione miejsce należy przecierać szmatką zwilżoną w roztworze z pół litra wody i łyżki sody. Drugą czystą ściereczką trzeba...

trzy filiżanki kawy
Pixabay/missylegacy0/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Jak usunąć plamy z kawy domowym sposobem?
Plamy z kawy na ubraniach, dywanie czy meblach są niełatwe do usunięcia. Można je wywabić domowym sposobem. Metoda usuwania plam zależy od tkaniny, na której się ona znajduje.

Plamy z kawy na ubraniach, dywanie czy meblach są niełatwe do usunięcia. Można je wywabić domowym sposobem. Metoda usuwania plam zależy od tkaniny, na której się ona znajduje. Tkaniny lniane i bawełniane Plamy z kawy na ubraniu z bawełny i lnu trzeba usuwać możliwie szybko. Od razu po poplamieniu trzeba tkaninę przetrzeć watą nasączoną ciepłą wodą, a potem wyprać w wysokiej temperaturze. Jeśli danej części garderoby nie można gotować, wówczas plamę należy wyczyścić gazą nawilżoną 5-procentową wodą utlenioną. Tkaniny z grubej wełny Tkaniny z grubej wełny należy przelać kilkakrotnie ciepłą wodą z mydłem. Następnie należy ją opłukać w czystej wodzie. Jeśli mimo to plama nie zniknęła, trzeba namoczyć ubranie w wodzie z gliceryną przez noc (2 łyżeczki gliceryny na 6 litrów wody). Kolejnego dnia materiał trzeba wypłukać i wysuszyć. Tkaniny jedwabne i z delikatnej wełny Plamę na tych rodzajach tkanin można usunąć, wykorzystując żółtko jaja kurzego. Żółtko trzeba wymieszać z odrobiną wody i nałożyć na plamę na 5 minut. Po tym czasie należy wypłukać ubranie w letniej wodzie i wysuszyć. Dywan ze sztucznego tworzywa Plamę z kawy na dywanie ze sztucznego tworzywa trzeba polać zimną wodą mineralną. Następnie wyczyścić delikatnie ściereczką. Dywan z wełny Plamę z kawy na wełnianym dywanie trzeba osuszyć bibułą i bez szorowania wyczyścić płynem, który należy przygotować z połowy szklanki spirytusu denaturowanego i połowy szklanki białego wytrawnego wina (można je zastąpić octem). Obicia mebli z bawełny Meble z bawełny należy czyścić przy użyciu gliceryny. Później trzeba przetrzeć oczyszczone miejsce ściereczką nasączoną letnią wodą. Obicia mebli z jedwabiu Plamy na jedwabnych obiciach mebli usuwa się żółtkiem z jaja kurzego...

Nasze akcje

Poznaj Huawei Mobile Services i ciesz się wyjątkowymi funkcjami w przyjaznym ekosystemie

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Newsy

To zdrowy i ekologiczny nawyk, który pozwoli ci zadbać o siebie i środowisko

Partner
Newsy

Bo należy ci się komfort! Zabiegi EMSELLA i EXILIS ULTRA 360 na nietrzymanie moczu

Partner