malutka stopa niemowlaka
Image by LifetimeStock.com

Jak niemowlak przez 12 miesięcy rozwija się psychicznie?

malutka stopa niemowlaka
Image by LifetimeStock.com

Rozwój psychiczny dziecka w okresie dwunastu pierwszych miesięcy jest najbardziej dynamiczny. To w tym czasie kształtuje się podstawowa tożsamość dziecka, pojmuje ono, że jest jednostką odrębną od rodziców.

Jak rozwija się dziecko przez pierwszy rok życia

1-2 miesiącw tym czasie dziecko przeważnie śpi i nie reaguje na czynniki z zewnątrz. Niemowlę skupia się na swoich doświadczeniach i potrzebach. Poznaje czym jest ból, ciepło, zimno i głód. Na tym etapie maluszek potrzebuje bliskości matki i poczucia bezpieczeństwa. Należy często mówić do niego, tulić go i głaskać.

3-4 miesiąc – maluszek zaczyna uśmiechać się i rozpoznawać głos matki. W tych miesiącach można zauważyć zainteresowanie dziecka światem zewnętrznym. Zaczyna wykształcać się pamięć i koordynacja ruchowo-wzrokowa.

5-6 miesiąc – w tych miesiącach dziecko reaguje na każdą osobę w inny sposób, raz się śmieje, raz piszczy, a czasem i wymachuje rączkami. W szóstym miesiącu niemowlę zaczyna odróżniać obce twarze i niekiedy boi się nieznajomych osób. Jest radosne, kiedy widzi koło siebie znane twarze.

7-8 miesiąc – to okres, w którym dziecko doskonale już rozpoznaje obce osoby. Przeważnie odczuwa lęk i na ich widok zaczyna płakać. Sympatię wobec tych osób, jak i antypatię wyraża poprzez mimikę i postawę ciała. Na dźwięk znajomego głosu uśmiecha się, macha rączkami i zaczyna gaworzyć.

9-10 miesiąc – maluszek w dziewiątym miesiącu zaczyna przytulać, całować i dotykać mamę. Wobec innych, obcych osób, kiedy próbują zaczepić maluszka, reaguje płaczem. Dziecko obawia się samotnych chwil, a kiedy zostawisz go samego wybucha płaczem, aby zwrócić tym samym na siebie uwagę.

11-12 miesiąc – to okres, w którym dziecko podejmuje swoje pierwsze wybory, np. podczas ubioru czy mycia się. Potrafi stanowczo powiedzieć „nie”, jeśli nie ma na coś ochoty. Roczny maluszek uwielbia spędzać czas z rodzicami i osobami znanymi mu na co dzień. Wobec nieznajomych przyjmuje dystans. Jeśli chodzi o inne dzieci, obserwuje je, ale nie umie się z nimi bawić. 

Więcej na temat opieka nad dzieckiem
Przeładuj

"Dziewczyny z Dubaju" przebiją pod względem popularności "365 dni"? Doda już to wyliczyła!

zobacz 01:59