Jakie akcesoria do pływania dla dzieci zabrać na basen?
© Acik/Adobe Stock

Pływanie jest dyscypliną sportu, która wymaga szczególnego dbania o bezpieczeństwo. Mimo że na każdym basenie czy strzeżonym kąpielisku czuwają wykwalifikowani ratownicy, to należy samemu zminimalizować ryzyko zagrożeń. Aby nauka pływania i zabawy w wodzie dzieci były przyjemne i możliwie najbezpieczniejsze, dobrze jest zaopatrzyć się w specjalne akcesoria pływackie.

 

W przypadku dzieci każda aktywność fizyczna wiąże się ze zwiększonym zagrożeniem zdrowia, a w niektórych przypadkach nawet życia. Woda jest zdradliwym żywiołem, który potrafi zaskoczyć nawet doświadczonych pływaków. W przypadku najmłodszych takie ryzyko jest znacznie większe.

Akcesoria do pływania dla niemowlaków

Przygodę z pływaniem mogą rozpocząć już 2-3-miesięczne maluchy. Jeżeli lekarz pediatra nie widzi żadnych przeciwwskazań i wyda zgodę, to rodzice mogą zabrać pociechę na zabawy w wodzie. Do tego należy się jednak odpowiednio przygotować. Poza wiedzą dotyczącą zasad postępowania w przypadku zachłyśnięcia wodą, trzeba wiedzieć w jaki sposób niemowlę może się bawić. Równie ważny jest zakup odpowiednich akcesoriów dla malucha. Podczas pierwszej wizyty na basenie należy posiadać:

  • pieluszki do pływania – ich specjalna struktura zapobiega przedostawaniu się zanieczyszczeń do wody,
  • rękawki do pływania – są dostępne zarówno rozmiary dla niemowlaków, jak i starszych dzieci. Pozwalają utrzymać szyję i głowę nad powierzchnią wody,
  • pianka neoprenowa – czyli specjalny strój, który pozwala utrzymywać prawidłową temperaturę ciała w momentach przenoszenia dzieci z wody do przebieralni. Ponadto pianka ułatwia rodzicom prawidłowe trzymanie malucha.

Akcesoria do pływania dla starszych dzieci

W przypadku akcesoriów do pływania dla starszych, kilkuletnich dzieci dobór akcesoriów powinien być uzależniony od stopnia zaawansowania pływackiego. Dla dzieci, które dopiero zaczynają przygodę z pływaniem, należy wybierać akcesoria ułatwiające utrzymanie się na wodzie i naukę prawidłowej techniki. Można zaliczyć do nich:

  • koło do pływania,
  • rękawki do pływania,
  • deskę do pływania,
  • makaron do pływania,
  • pas do pływania.

 

Jeśli dziecko potrafi już pływać, to na pewno przydadzą mu się okularki i czepek. Pomocne mogą być również płetwy. Niezależnie od umiejętności pływackich swoich dzieci każdy rodzic powinien pamiętać o tym, żeby zawsze zabierać na basen klapki, ręczniki i stroje do pływania dla siebie i swojej pociechy.

 

Więcej na temat opieka nad dzieckiem Pływanie