Reklama

Słowo “nie” jest jedno z tych, które dzieci najczęściej słyszą od swoich rodziców. Codziennie zdarza się wiele sytuacji w trakcie, których opiekunowie sięgają po “nie”, żeby ustrzec dziecko przed niebezpieczeństwem, obronić granice – swoje lub kogoś innego. Bywa jednak też tak, że wypowiadają je wyłącznie z przyzwyczajenia.

Reklama

Nieustanne stawianie zakazów dzieciom nie sprzyja ani budowaniu własnej wartości ani ich rozwojowi. Nie wspiera też relacji z rodzicami. Często też jest zupełnie niepotrzebne i można z niego zrezygnować. Dodatkowo zamiast częstego używania słowa “nie”, można tak zmienić swoją komunikację z dzieckiem, aby była bardziej pozytywna.

Dlaczego rodzice tak często mówią “nie”?

Rodzice używają słowa “nie” z wielu powodów, które często są jak najbardziej uzasadnione – kiedy chodzi o bezpieczeństwo dziecka lub kogoś w jego otoczeniu albo o obronę granic rodzica czy innych ludzi. Z drugiej strony często zabraniają oni też dzieciom różnych rzeczy, ze względu na własne lęki, głęboko zakorzenione przekonania lub ze strachu przed tym, że “rozpieszczą” dziecko. Dlatego warto zawsze przyglądać się własnym motywacjom zanim zabroni się czegoś dziecku, gdyż może wcale nie jest to konieczne.

O tym, jak nadużywanie słowa “nie” nie służy dzieciom

Częste, a tym bardziej nieuzasadnione używanie słowa “nie” nie służy rozwojowi dziecka. W niektórych przypadkach staje się to oczywiste dla większości ludzi – na przykład wtedy, kiedy dziecko jest silnie ograniczane w eksploracji świata czy podejmowaniu nowych wyzwań ze względu na nadmierne lęki rodzica. Jednak sytuacja, w której rodzice hamują rozwój dziecka i naruszają jego autonomię, zdarza się praktycznie w każdej rodzinie.

Nadużywanie słowa “nie” wpływa również negatywnie na budowanie relacji i więzi z dzieckiem. Jeśli zakazy pojawią się bardzo często, dziecko może odczuwać, że nie ma wpływu na własne życie i że rodzic jest tym, który mu w tym przeszkadza. Taka postawa dorosłych sprawia też, że bardzo trudno o przestrzeń do wysłuchania dziecka, jego emocji, potrzeb i pragnień.

Komunikacja pozytywna – co mówić zamiast słowa “nie”

Reklama

W celu rzadszego mówienia “nie” dzieciom warto stosować pozytywną komunikację odnoszącą się do siebie samego. Dobrze jest mówić o własnych potrzebach i emocjach, a także uzasadniać swoje decyzje. Takie komunikaty są też nie tylko łatwiejsze do przyjęcia, ale o wiele bardziej zrozumiałe dla dziecka.

Reklama
Reklama
Reklama