Strona zawiera treści tylko dla osób dorosłych

kobieta na łóżku
Pixabay/AlexVan/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Twój partner nalega na stosunek przerywany? Sprawdź, czy nie szkodzi wam obojgu

Stosunek przerywany to metoda antykoncepcji popularna szczególnie wśród młodych ludzi. Chętnie z niej korzystają, bo uważają to za tani sposób zapobiegania ciąży. W rzeczywistości skuteczność antykoncepcyjna stosunku przerywanego jest niska.

Stosunek przerywany to metoda antykoncepcji popularna szczególnie wśród młodych ludzi. Chętnie z niej korzystają, bo uważają to za tani sposób zapobiegania ciąży. W rzeczywistości skuteczność antykoncepcyjna stosunku przerywanego jest niska.

 

Stosunek przerywany jest często stosowany jako sposób antykoncepcji. Czy można jednak tak go traktować?

Jak wygląda stosunek przerywany?

Stosunek przerywany polega na wyjęciu penisa z pochwy tuż przed wytryskiem. Partner musi wyczuć odpowiedni moment, by wycofać się z ciała partnerki i nie dopuścić do dostania się spermy do pochwy.

Skuteczność stosunku przerywanego

Stosunek przerywany nie jest skuteczną metodą zapobiegania ciąży. Ma bardzo niski wskaźnik Pearla – w zależności od grupy wiekowej wynosi 10-28, oznacza to, że na 100 kobiet stosujących stosunek przerywany nawet 28 może zajść w ciążę. Przy idealnym zastosowaniu metody, wskaźnik wynosi 4, jednak trzeba pamiętać, że w trakcie uniesień bardzo łatwo jest się zapomnieć albo choćby na moment zawahać. Jeśli partner się spóźni, pozostaje zastosowanie antykoncepcji „po”.

Dlaczego stosunek przerywany jest nieskuteczny?

Podczas stosunku jeszcze przed samym wytryskiem, z penisa wydobywa się preejakulat, czyli wydzielina, w której także znajdują się plemniki zdolne do zapłodnienia. Preejakulat neutralizuje kwaśne środowisko cewki moczowej, by plemniki w nasieniu mogły przetrwać. Mężczyzna nie ma żadnego wpływu na wydostawanie się tej wydzieliny, nie jest w stanie jej zatrzymać.

Konsekwencje stosunku przerywanego

Pomijając samą ochronę, a raczej jej brak, przed ciążą, stosunek przerywany ma negatywny wpływ na ogólną jakość współżycia. Praktykowanie tej metody wywołuje frustrację i może paradoksalnie prowadzić do przedwczesnego wytrysku. W dodatku konieczność ciągłej kontroli podczas aktu może prowadzić do nerwic płciowych, a ostatecznie nawet do impotencji. Odbija się to także na partnerce, która koncentrując się na tym, czy mężczyzna zdąży wyjąć członek, może mieć problem z osiągnięciem orgazmu. W konsekwencji może prowadzić nawet do oziębłości płciowej.

 

Jeśli twój partner skarży się, że podczas stosowania prezerwatywy odczuwa dyskomfort, przemyślcie inne, skuteczniejsze metody antykoncepcji, jak antykoncepcja hormonalna, zamiast stosunku przerywanego.

brunetka w ciąży leży na łóżku
©puhhha/fotolia
Styl życia
Preejakulat a ciąża – zapłodnienie preejakulatem jest możliwe, ale mało prawdopodobne
Stosunek przerywany jako metoda antykoncepcji ma niską skuteczność nie tylko przez brak refleksu partnera, ale i dlatego, że ciąża przez preejakulat jest możliwa.

Stosunek przerywany jako metoda antykoncepcji ma niską skuteczność nie tylko przez brak refleksu partnera, ale i dlatego, że ciąża przez preejakulat jest możliwa.   Ryzyko zajścia w ciążę przez preejakulat jest różne w zależności od uwarunkowań indywidualnych organizmu – preejakulat nie u wszystkich mężczyzn zawiera zdolne do zapłodnienia plemniki . Ryzyko zajścia w ciążę przez preejakulat zależy od partnera Badania przeprowadzone przez Stephena Killicka, Christine Leary, Jamesa Trussella oraz Katherine Guthrie wykazały, że nie zawsze w preejakulacie znajdują się plemniki zdolne do zapłodnienia komórki jajowej. Zaledwie 41% próbek zawierało plemniki, a 37% poddanych analizie próbek zawierało ruchliwe plemniki, które mogłyby doprowadzić do ciąży. To, czy w preejakulacie znajdą się plemniki i czy dojdzie do ciąży, zależy m.in. od indywidualnych uwarunkowań organizmu, a także od tego, czy wcześniej tego dnia nastąpił wytrysk – wówczas ryzyko rośnie. Rolą preejakulatu jest oczyszczenie plemnikom drogi do wyjścia i zobojętnienie kwasowego środowiska, które szkodzi nasieniu . Jeśli wcześniej danego dnia doszło do wytrysku, żywe plemniki mogą znajdować się w cewce i zostaną uwolnione z preejakulatem. Stosunek przerywany jako metoda antykoncepcji – ciąża przez preejakulat Zależność - preejakulat a ciąża - istnieje i nie jest abstrakcyjna, co udowadnia liczba poczęć wśród par korzystających ze stosunku przerywanego jako metody antykoncepcji. Nawet jeśli partner wykaże się refleksem i wysunie członek przed wytryskiem, chwilę wcześniej w pochwie mógł zostać uwolniony preejakulat zawierający plemniki zdolne do zapłodnienia. Wskaźnik Pearla określający skuteczność antykoncepcji dla stosunku przerywanego to 10 do 20 – dla tylu par na 1000 stosujących tę metodę okazała się ona nieskuteczna . W trakcie trwania ciąży mogą...

Prezerwatywa
Flickr/Morgan/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Antykoncepcja dla mężczyzn – która metoda jest najlepsza?
Prezerwatywa jest najczęściej stosowaną metodą antykoncepcji mechanicznej wśród mężczyzn. Zaletami prezerwatyw są: dostępność, łatwość użytkowania, zmniejszenie ryzyka zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową, niska cena oraz szeroki wybór.

Prezerwatywa jest najczęściej stosowaną metodą antykoncepcji mechanicznej wśród mężczyzn. Zaletami prezerwatyw są: dostępność, łatwość użytkowania, zmniejszenie ryzyka zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową, niska cena oraz szeroki wybór.   Pierwsze prezerwatywy robione były z jelit zwierząt lub rybich pęcherzy już 3000 lat przed naszą erą. Te, które znamy obecnie pojawiły się dopiero w XIX wieku.   Wśród wad prezerwatyw wymieniane jest przede wszystkim zmniejszenie doznań podczas stosunku oraz konieczność przerwania gry miłosnej na czas założenia prezerwatywy.   Alternatywy dla prezerwatywy – metody antykoncepcji dla mężczyzn: wazektomia stosunek przerywany wstrzemięźliwość zastrzyki hormonalne tabletki: hormonalne i inne Wazektomia – skuteczna metoda zapobiegania ciąży Obecnie wazektomia, czyli podwiązanie nasieniowodów, jest już legalna w Polsce. Można powiedzieć, że jest to sterylizacja mężczyzny. Wazektomia polega na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów w wyniku czego sperma nie będzie zawierała plemników. Są dwa rodzaje tego zabiegu – wazektomia bez skalpela WBS czyli rozwarstwienie skóry bez zakładania szwów oraz Total Vasectomy polegająca na wycięciu kilku milimetrów nasieniowodów oraz zasklepieniu ich ujścia. Jest to najskuteczniejsza metoda antykoncepcji mężczyzn (99,9% ). Zabieg ten jest uważany za odwracalny, jednak kosztowna operacja podczas której przywraca się płodność nie zawsze kończy się sukcesem. Stosunek przerywany Jest chętnie stosowaną przez mężczyzn metodą zapobiegania ciąży. Polega on na przerwaniu stosunku seksualnego tak, aby wytrysk nasienia odbył się poza drogami rodnymi kobiety. Skuteczność tej metody jest niewielka. Należy pamiętać, że przed...

listek czerwonych tabletek
Pixabay/jarmoluk/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Antykoncepcja mechaniczna, chemiczna czy hormonalna – jak się zabezpieczać?
Żadne środki antykoncepcyjne nie dają całkowitej gwarancji – wskaźnik Pearla to nie wyrocznia. Oprócz skuteczności, warto zwrócić uwagę na inne kryteria wyboru antykoncepcji, bo niechciana ciąża nie jest największym zagrożeniem płynącym ze źle zabezpieczonego seksu.

Żadne środki antykoncepcyjne nie dają całkowitej gwarancji – wskaźnik Pearla to nie wyrocznia. Oprócz skuteczności, warto zwrócić uwagę na inne kryteria wyboru antykoncepcji, bo niechciana ciąża nie jest największym zagrożeniem płynącym ze źle zabezpieczonego seksu. Czym się kierować przy wyborze antykoncepcji? Dla większości partnerów najważniejsza jest skuteczność antykoncepcji, czyli prawdopodobieństwo, że stosunek seksualny nie doprowadzi do ciąży. Określa ją wskaźnik Pearla, który przedstawia liczbę niepożądanych ciąż na sto par stosujących daną metodę. Jeśli wartość nie przekracza 2, mamy do czynienia z prawie niezawodnym środkiem antykoncepcyjnym. Prawie, bo żaden nie daje stuprocentowej pewności. Są pary, które nie akceptują pewnych metod ze względów religijno-światopoglądowych. Odrzucają wszelkie nienaturalne sposoby zapobiegania ciąży, bazujące na zabijaniu plemników i ingerowaniu w biologiczne procesy, które zachodzą w organizmie. Kolejną grupę stanowią ci, dla których najważniejsze jest zdrowie. Nie będą oni sięgać po środki obciążone jakimkolwiek ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych. Są też tacy, którzy decydując się na antykoncepcję, będą kierować się przede wszystkim ceną. Antykoncepcyjne środki mechaniczne Najczęściej stosowaną grupą środków antykoncepcyjnych są metody mechaniczne. Mają one tworzyć barierę uniemożliwiającą plemnikom dotarcie do komórki jajowej. Najpopularniejsze są prezerwatywy, na które stawia aż 65% Polaków . Wskaźnik Pearla tej formy zabezpieczenia waha się od 3 do 7. Zaletą tej metody jest fakt, iż nie zakłóca ona płodności w trwały sposób. Stanowi także ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Niczyich możliwości nie powinna przekraczać również cena...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner