Reklama

Tyroksyna jest magazynowana i uwalniana przez komórki pęcherzykowe tarczycy. Jej niedobór może prowadzić do odkładania się tłuszczu w organizmie.

Reklama

Tyroksyna produkowana przez tarczycę uważana jest za prohormon, czyli cząsteczkę prekursorową hormonów, która przed lub w trakcie uwalniania do krążenia jest modyfikowana enzymatycznie na aktywne cząsteczki.

Rola i działanie tyroksyny w organizmie

Tyroksyna wpływa znacząco na wiele procesów zachodzących w organizmie człowieka:

  • wzmaga wchłanianie glukozy z przewodu pokarmowego,
  • pobudza rozpad tłuszczów do kwasów tłuszczowych i glicerolu,
  • pobudza procesy utleniania w tkankach,
  • zwiększa wydzielanie i działanie somatotropiny oraz glikokortykoidów,
  • reguluje laktację,
  • wpływa na rozród,
  • oddziałuje na czynności gruczołów płciowych.

Patologie tyroksyny

Niedobór tyroksyny prowadzi do zaburzeń procesów przemiany materii, powoduje obrzęk śluzowaty oraz zmniejsza aktywność psychomotoryczną. Nadmiar hormonu wytwarzanego przez tarczycę powoduje zaś wytrzeszcz, nadpobudliwość, męczliwość mięśni, tachyarytmię i nerwowość. Nadczynność często występuje w chorobie Gravesa-Basedowa.

Jak badać poziom tyroksyny?

Badaniem, które pozwoli sprawdzić poziom tyroksyny w organizmie, jest test krwi. Czynnik TSH, czyli tyreotropiny, sygnalizuje możliwość występowania niedoczynności tarczycy. Możliwa jest również analiza krwi, która wskaże na stężenie w osoczu tyroksyny i trójjodotyroniny.

Jak zapobiegać niedoborom tyroksyny?

Niezbędnym pierwiastkiem w procesie powstawania tyroksyny jest jod. Jego niedobór może prowadzić do niedoczynności tarczycy. By zapobiec brakom jodu w naszym organizmie, warto uzupełnić swoją dietę w ryby, sery i brokuły, które są jego bogatym źródłem.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama