długopis, czysta kartka, okulary i kalkulator na biurku
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Pięć najbardziej popularnych rodzajów faktur w Polsce – dokumenty w obrocie gospodarczym

Zgodnie z ustawą o VAT z 2014 r., faktura to dokument papierowy lub elektroniczny, zawierający dane takie, jak: datę wystawienia, numer identyfikujący fakturę, dane sprzedawcy i klienta - w tym adres oraz NIP, datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów, nazwę towaru/usługi, cenę towaru/usługi, stawkę podatku, datę otrzymania zapłaty. Rodzaj informacji na fakturze może się różnić w zależności od typu dokumentu oraz tego, czy wystawia ją podatnik zwolniony z VAT, czy nie (w tym pierwszym przypadku nie podaje się np. stawki VAT).

Zgodnie z ustawą o VAT z 2014 r., faktura to dokument papierowy lub elektroniczny, zawierający dane takie, jak: datę wystawienia, numer identyfikujący fakturę, dane sprzedawcy i klienta - w tym adres oraz NIP, datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów, nazwę towaru/usługi, cenę towaru/usługi, stawkę podatku, datę otrzymania zapłaty. Rodzaj informacji na fakturze może się różnić w zależności od typu dokumentu oraz tego, czy wystawia ją podatnik zwolniony z VAT, czy nie (w tym pierwszym przypadku nie podaje się np. stawki VAT).

Najczęściej wystawiane typy faktur

Choć od 2013 roku nie jest konieczne nazywanie faktur, to warto pozostawić nazewnictwo. Powodów jest kilka, np. nieznajomość aktualnych zmian w przepisach przez kontrahentów.

Faktura VAT (zwykła faktura)

Faktura służy do potwierdzenia transakcji w obrocie gospodarczym, na które nałożony jest podatek od towarów i usług. Fakturę wystawia się w momencie sprzedaży towaru.

Kasia gotuje z Polki.pl: zupa grochowa

Faktura pro forma – faktura informująca o cenie towaru lub usługi

Faktura pro forma służy jedynie do przedstawienia oferty klientowi, nie wywołuje skutków podatkowych – nie można odliczyć od niej VATu.

Faktura zaliczkowa – faktura dokumentująca przedpłaty

Fakturę zaliczkową wystawia się klientowi, który wpłacił tylko część kwoty za towar lub usługę, a pozostałe należności ureguluje np. po dostawie towaru.

Faktura końcowa – dokument kończący transakcję

Fakturę końcową stosuje się w transakcjach, które obejmowały faktury zaliczkowe. Jest to dokument potwierdzający otrzymanie ostatniego zadatku lub kwotę pozostałą do zapłaty, uwzględniający wykaz numerów faktur zaliczkowych.

Faktura korygująca – wystawiana, kiedy konieczna jest zmiana danych na dokumencie

Fakturę korygującą można wystawić w następujących przypadkach: gdy udzielono opustów, obniżek cen, rabatu, dokonano zwrotu towarów i opakowań, otrzymano zwrot całości lub części zapłaty, zmieniono cenę bądź stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku lub innej pozycji faktury.

 

kobieta obliczająca podatki
©RAM/Fotolia
Styl życia
Faktura korygująca – jak ją prawidłowo wystawić?
Faktura korygująca, czyli inaczej faktura korekta, to dokument, który pozwala poprawić źle wypełnioną fakturę. Jeśli w poprzedniej były błędy i była przez to nieadekwatna do transakcji, należy zaświadczyć to poprzez wystawienie właśnie faktury korygującej.

Faktura korygująca, czyli inaczej faktura korekta, to dokument, który pozwala poprawić źle wypełnioną fakturę. Jeśli w poprzedniej były błędy i była przez to nieadekwatna do transakcji, należy zaświadczyć to poprzez wystawienie właśnie faktury korygującej. Faktura korygująca: kiedy się ją wystawia? Fakturę korygującą należy wystawić zawsze, gdy wystawiona faktura pierwotna jest nieadekwatna do transakcji. Niezgodność może się pojawić zarówno już w momencie wystawiania faktury, na przykład w razie popełnienia błędu podczas sporządzania dokumentu, jak i po jej wystawieniu – w wypadku zwrotu towaru lub też udzielenia obniżki.   Faktury korygujące wystawia się wtedy, gdy po wystawieniu faktury: udzielono obniżki ceny w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty, udzielono opustów i obniżek cen, otrzymano zwrot towarów i opakowań, zwrócono nabywcy całość lub część zapłaty otrzymanej przed dokonaniem dostawy lub wykonaniem usługi, czyli dokonano zwrotu zaliczki, podwyższono cenę lub stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku lub też jakiejkolwiek innej pozycji faktury. Faktura VAT korekta: jak ją wystawić? Faktura korygująca musi zawierać informacje, które pozwolą wyliczyć wysokość podatku VAT do zapłaty lub zwrotu. Dokument ten oznacza się jako „faktura korygująca” lub „korekta”. Następnie należy podać jej kolejny numer oraz datę wystawienia. Ze względów praktycznych faktury korygujące można numerować według innego ciągu niż faktury zwykłe – pomaga to zachować porządek w dokumentach. Faktura korygująca ma charakter pochodny i ma na celu korektę danych zawartych w pierwotnej fakturze, dlatego należy na niej podać dane faktury pierwotnej, czyli: datę jej wystawienia, kolejny numer faktury, identyfikujący ją jednoznacznie, imiona i nazwiska lub nazwy oraz adresy...

faktura papierowa
©gmstockstudio/Fotolia
Styl życia
Jakie dane powinna zawierać faktura VAT?
Informacje na temat tego, co powinna zawierać faktura VAT, znajdują się w ustawie o podatku od towarów i usług. Wiedza na temat tego, jakie dane potrzebne są do faktury, zabezpiecza przed sytuacją, w której dokument niezawierający obligatoryjnych danych zostałby uznany za nieważny.

Informacje na temat tego, co powinna zawierać faktura VAT, znajdują się w ustawie o podatku od towarów i usług. Wiedza na temat tego, jakie dane potrzebne są do faktury, zabezpiecza przed sytuacją, w której dokument niezawierający obligatoryjnych danych zostałby uznany za nieważny. Faktura VAT: ustawa o podatku od towarów i usług Ustawa o podatku od towarów i usług określa szczegółowo, co powinna zawierać faktura VAT. Przed rokiem 2014 przepisy dotyczące tej kwestii zawierało rozporządzenie Ministra Finansów.   Faktura VAT jest więc, zgodnie z art. 2 pkt 31 ustawy, dokumentem w formie papierowej lub elektronicznej, zawierającym dane wymagane przez ustawę oraz przepisy wydane na jej podstawie . Faktura elektroniczna może być w dowolnym formacie. Obowiązkowe dane do faktury VAT Art. 106e ustawy o VAT określa, że faktura musi zawierać (pkt 1-15): datę wystawienia, kolejny numer nadany w ramach jednej lub więcej serii, który w sposób jednoznaczny identyfikuje fakturę , imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy oraz ich adresy, numery identyfikacji podatkowej podatnika oraz nabywcy, datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi bądź datę otrzymania zapłaty, nazwę (rodzaj) towaru lub usługi, miarę i ilość towarów lub zakres usług, cenę jednostkową netto, kwoty wszelkich opustów lub obniżek cen, w tym w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty, wartość towarów lub usług netto, stawkę podatku, sumę wartości sprzedaży netto, z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i od podatku zwolnioną , kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek, kwotę należności ogółem. Dalsze dane w fakturze VAT Kolejne przepisy określają elementy obligatoryjne dla faktur wystawianych w...

para rozliczająca podatki
©David Pereiras/Fotolia
Styl życia
Kiedy warto wystawić fakturę pro forma?
Faktura pro forma, choć nie stanowi dokumentu księgowego, jest dokumentem stosunkowo często spotykanym w obrocie gospodarczym. Może stanowić dowód złożenia oferty i być podstawą do żądania wykonania zobowiązania.

Faktura pro forma, choć nie stanowi dokumentu księgowego, jest dokumentem stosunkowo często spotykanym w obrocie gospodarczym. Może stanowić dowód złożenia oferty i być podstawą do żądania wykonania zobowiązania. Faktura pro forma: co to jest? Faktura pro forma nie stanowi dokumentu według ustawy o podatku od towarów i usług, a więc nie wywołuje skutków określonych w tej ustawie. Nie stanowi podstawy ani do zapłaty podatku VAT , ani do jego odliczenia. Ustawa nie zawiera żadnych wytycznych dotyczących jej formy, cech czy sposobu wystawiania. W praktyce wystawia się ją na podobnych zasadach jak fakturę VAT , umieszczając w niej typowe dla tej faktury elementy.   Jest to dokument dość często spotykany w obrocie gospodarczym , a różniący się od zwykłych faktur jedynie tytułem. Faktura pro forma wystawiana jest zwykle po to, aby poinformować klienta o cenie produktu lub usługi , a więc przedstawienia oferty, lub dla potwierdzenia zawarcia transakcji.   Sama w sobie nie stanowi dokumentu księgowego, a jedynie dokument handlowy. Wystawienie faktury pro forma nie zwalnia podatnika z wystawienia zwykłej faktury VAT w odpowiednim terminie. Faktura pro forma: kiedy warto ją wystawić? Faktura pro forma, stanowiąc potwierdzenie złożenia oferty, stanowi źródło informacji potrzebnych kontrahentowi w celu podjęcia decyzji o dokonaniu transakcji. Stanowi zapowiedź wystawienia faktury VAT, dając pewność co do jej treści.   Choć nie stanowi ona dokumentu księgowego, to traktowana może być jako potwierdzenie dokonania transakcji czy złożenia oferty . Wówczas, jeśli kontrahent zdecyduje się na zapłatę faktury, należy to uznać za przyjęcie oferty zgodnie z kodeksem cywilnym (zobacz tekst ustawy ). Jeśli faktura taka zostanie właściwie opłacona – stanowi wówczas przyrzeczenie wykonania zobowiązania, daje więc pewność obu stronom. Zazwyczaj w...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik