chłopak i dziewczyna zadowoleni na rowerze
©opolja/Fotolia.com
Styl życia

Cechy dobrego związku – szczera komunikacja, zaufanie, wsparcie, organizacja obowiązków

Niezwykle ważna dla zdrowo rozwijającego się związku jest szczera komunikacja, która nie ma na celu oskarżania drugiej osoby. Inne niezbędne cechy udanej relacji to zaufanie, wsparcie oraz umiejętność dzielenia się obowiązkami domowymi. Niezwykle ważna jest też zdolność przyznania się do winy oraz umiejętność wybaczania.

Niezwykle ważna dla zdrowo rozwijającego się związku jest szczera komunikacja, która nie ma na celu oskarżania drugiej osoby. Inne niezbędne cechy udanej relacji to zaufanie, wsparcie oraz umiejętność dzielenia się obowiązkami domowymi. Niezwykle ważna jest też zdolność przyznania się do winy oraz umiejętność wybaczania.

 

Podstawą każdego związku jest miłość i wierność. Jednak czasami bywa tak, że partnerzy mimo tego, że się kochają, nie czują się szczęśliwi w relacji.

Otwarta i szczera komunikacja

Dzięki szczerej rozmowie na temat swojego życia oraz oczekiwań wobec związku znacznie łatwiej pokonywać przeszkody. Podstawą są komunikaty typu Ja, które polegają na przedstawieniu swoich uczuć odnośnie danej sytuacji. Znacznie lepiej wybrzmi zdanie: „Czuję się samotna, kiedy wracasz tak późno” niż „Ty zawsze wracasz tak późno!”. Należy komunikować swoje emocje partnerowi, unikać oskarżania go oraz zmniejszać bariery komunikacyjne. Dzięki temu może on lepiej zrozumieć intencję przekazu i dostosować się do niego.

Zaufanie podstawą relacji

Zaufanie w związku sprawia, że partnerzy nie mają podejrzeń wobec siebie oraz pozwalają sobie na dużo więcej niż pary, które ciągle się kontrolują. Jednak zaufanie nie dotyczy tylko kwestii wierności, ale też spraw organizacyjnych i finansowych. Nierozerwalnie z ufnością drugiej osobie związana jest lojalność, czyli stanie u boku partnera podczas kłopotliwej sytuacji, np. w konfrontacji z teściami czy dalszą rodziną. Dotyczy to też trzymania wspólnych tajemnic oraz nie mówienia źle o związku przy innych.

Wsparcie w trudnych chwilach

W trudnych chwilach najlepiej jest zwrócić się do osoby, która rozumie daną sytuację i potrafi wesprzeć partnera duchowo. Jeśli partnerzy stanowią dla siebie oparcie, to znacznie łatwiej jest im przezwyciężyć trudności życiowe. W przeciwnym razie, osoby w związku będą ukrywać swoje smutki i radości, co będzie prowadziło do nieporozumień i kłótni. Wsparcie dotyczy także dopingowania drugiej połówki do podjęcia zmian życiowych i bycia blisko, gdy coś się nie udaje.

Dzielenie się obowiązkami

Klasyczny podział na kobiety zajmujące się domem i pracujących mężczyzn można włożyć do lamusa. Jednak jeśli związek jest dobrze uporządkowany i zorganizowany, to partnerom znacznie łatwiej jest spełniać wzajemne oczekiwania i szczęśliwie podążać przez życie. Jeśli natomiast nie ma określonych obowiązków w relacji, prędzej czy później zaczną uwidaczniać się elementy życia codziennego, które będą zaniedbane.

Umiejętność wybaczania i przyznania się do błędu

Gdy zostanie się zranionym przez partnera związku, nie należy udawać, że nic się nie stało. Nie warto też wypominać o tej sytuacji przy każdej okazji przez wiele lat. Umiejętność wybaczania polega na świadomym zrezygnowaniu z trzymania urazy oraz pogodzeniu się z tym, że nie otrzyma się pełnej rekompensaty za tą krzywdę. Należy być szczerym i otwarcie mówić o uczuciach swojemu partnerowi, jednak pozwolić mu naprawić daną sytuację najlepiej jak potrafi.

Od strony osoby, która zawiniła, oczekuje się też szczerego przyznania się do winy, ponieważ jest to najlepsza forma poradzenia sobie z trudnością. Gdy trwa się w kłamstwie i zwala się winę na wszystko inne tylko nie siebie (okoliczności, rodzinę, partnera), tylko pogarsza się sytuację.

Kobieta zagląda swojemu chłopakowi przez ramię, który pisze smsy.
©anyaberkut/stock.adobe.com
Styl życia
Skąd mam wiedzieć, czy mój partner ma dobre intencje?
Wiele osób zastanawia się nad tym, czy ich partner ma dobre intencje. Jest to pytanie, na które niełatwo odpowiedzieć, ponieważ motywacja ludzi jest często tak zagmatwana, że sami nie do końca zdają sobie sprawę z tego, co nimi kieruje. Jednak to, co charakteryzuje udany związek to obecne w nim zaufanie, które sprawia, że nie trzeba zadawać takich pytań.

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy ich partner ma dobre intencje. Jest to pytanie, na które niełatwo odpowiedzieć, ponieważ motywacja ludzi jest często tak zagmatwana, że sami nie do końca zdają sobie sprawę z tego, co nimi kieruje. Jednak to, co charakteryzuje udany związek to obecne w nim zaufanie, które sprawia, że nie trzeba zadawać takich pytań.   Rozpoznanie kłamstwa lub nieczystych intencji u partnera może trwale zburzyć zaufanie, a tym samym naruszyć podstawy związku.   Czy psychologia miłości umożliwia poznanie intencji partnera?   Dość łatwo przychodzi nam posądzanie ludzi o to, że mają wobec nas nieczyste intencje . Zdarza się nawet, że zarzucamy to najbliższym, również partnerowi. Choć łatwo oskarżać o to inną osobę, warto uzmysłowić sobie, że rozpoznanie własnych motywacji nie jest takie proste. Często jest ich wiele raz i nie wszystkie są w pełni uświadomione. Dlatego wbrew obietnicom z różnych artykułów, nie warto wierzyć w to, że możemy sprawiedliwie ocenić intencje drugiej osoby .   Jak poznać czy partner kłamie i czy musi to zniszczyć zaufanie w związku?   Badania z zakresu psychologii pozwoliły na ustalenie wielu oznak tego, że ktoś kłamie . Można to poznać po sposobie w jaki opowiadania – na przykład dziwnym, sztywnym stylu, nadmiernie poetyckim lub rozwlekłym, zawierającym dużo szczegółów. Inną wskazówką może być sposób zachowania – uporczywe patrzenie na rozmówcę lub też unikanie jego wzroku, objawy zdenerwowania, pomimo braku powodu czy nieuzasadniona agresja.   Kłamstwo nie zawsze musi zniszczyć zaufanie w związku , zależy jakiej kwestii dotyczy i czym jest spowodowane. Można też powiedzieć, że jest wręcz na odwrót – im większe zaufanie partnerzy mają do...

dziewczynka przytula się do kobiety
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Na czym polega empatia?
Empátheia w starożytnej grece oznacza „cierpienie”. Psychologia zaadaptowała to słowo i empatią nazwała umiejętność do współodczuwania, czyli czucia tego samego, co druga osoba. Nie jest to jednak wspólne odczuwanie jedynie negatywnych emocji – to także umiejętność dzielenia się radością i sukcesem.

Empátheia w starożytnej grece oznacza „cierpienie”. Psychologia zaadaptowała to słowo i empatią nazwała umiejętność do współodczuwania, czyli czucia tego samego, co druga osoba. Nie jest to jednak wspólne odczuwanie jedynie negatywnych emocji – to także umiejętność dzielenia się radością i sukcesem.   Zdolność empatii wydaje się być wrodzona – już noworodki leżące we wspólnej sali zaczynają płakać, jak tylko usłyszą płacz innych dzieci. Wraz z rozwojem, empatia także zaczyna mieć coraz bardziej złożoną formę.   Rozróżnia się dwa rodzaje empatii – emocjonalną i poznawczą. Empatia emocjonalna pozwala na współodczuwanie emocji drugiej osoby, uczuć, natomiast empatia poznawcza dotyczy bardziej przyjęcia perspektywy tej osoby, spojrzenia na sytuację jej oczami (można to porównać do rozwiniętej teorii umysłu). Empatia jest też podstawą do wytworzenia postawy altruistycznej, czyli bezinteresownej chęci pomocy. Konwergencja emocjonalna. Z pojęciem empatii wiąże się także inne zjawisko, czyli konwergencja emocjonalna. Polega na tym, że osoby, które często ze sobą przebywają, upodobniają się pod względem przeżywanych emocji. Badania psychologów społecznych, Dachtera Ketlnera i Camerona Andersona, udowodniły, że w ciągu kilku miesięcy osoby, mieszkające razem w jednym pokoju (na przykład w akademiku) i pary upodobniły się do siebie. Jak pokazały dalsze badania, pary, które upodobniły się najbardziej, były też najbardziej zadowolone ze swojego związku.   Jeszcze ciekawsze były badania Roberta Zajonca. Badacz prosił osoby badane, by ocenili „sparowali” pojedyncze osoby, będące na zdjęciach. Część zdjęć par pochodziła z początku związku , a część po ponad 20 latach trwania związku. Podczas gdy bazując na pierwszej części zdjęć (czyli pary o krótkim stażu) osoby badane nie były wstanie określić, kto...

Kobieta medytuje na plaży
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Wewnętrzna spójność kluczem do zdrowia
Do samopoznania niezbędna jest umiejętność introspekcji, czyli patrzenia wewnątrz siebie, analizy swoich uczuć, stanów, myśli.

Do samopoznania niezbędna jest umiejętność introspekcji, czyli patrzenia wewnątrz siebie, analizy swoich uczuć, stanów, myśli.   Wokół metod badania samego siebie narosło wiele mitów i nieporozumień. Jedno z nich dotyczy lansowania modelu „zdrowej osobowości” , jakby istniał tylko jeden. W rzeczywistości jesteśmy zbyt odmienni pod względem doświadczenia życiowego, cech temperamentalnych i zdolności, by określić jeden wzorzec, jedynie słuszny model. Lata medytacji nie zmienią osoby impulsywnej w powściągliwą, a nieśmiałej w duszę towarzystwa. Ważniejsza od zmian na siłę jest akceptacja, samoświadomość i związane z nią poczucie koherencji, czyli spójności.   Pojęcie koherencji wprowadził Aaron Antonovsky, który wychodził z założenia, że ono jest kluczem do zdrowia. To dzięki niemu ludzie potrafią poradzić sobie ze stresem i wrócić do zdrowia.   Na poczucie koherencji składają się trzy wymiary: poznawczy, czyli poczucie zrozumiałości – polega na tym, że czujemy, iż to co się dzieje wokół, jest dla nas zrozumiałe, możemy też przewidzieć jak potoczą się dalsze wypadki; poznawczo-instrumentalny, czyli poczucie zaradności, to przekonanie, że jesteśmy w stanie poradzić sobie z daną sytuacją, ponieważ mamy dostęp do wszystkich potrzebnych zasobów. Ogólnie zasobami nazywa się umiejętności, wiedzę, wsparcie innych osób, itp.; emocjonalno- motywacyjny , czyli poczucie sensowności. Odnosi się do tego, jak odczuwamy sensowność naszych działań – czy warto się starać i angażować.   Ogólnie rzecz biorąc, poczucie koherencji to zespół przekonań na temat swój, otaczającego świata i ludzi . Badania wskazują na to, że im wyższy stopień koherencji, tym większa szansa na odporność na stres, jakość życia i mniejsze ryzyko wystąpienia depresji . Wysoki poziom poczucia koherencji wpływa także na...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik