Co jeść przy biegunce
©robert6666/Fotolia
Styl życia

Jak wspomóc się odpowiednim pokarmem przy biegunce

Chorzy na biegunkę nie mogą jeść produktów pełnoziarnistych, surowych owoców i warzyw, potraw tłustych, smażonych, pieczonych, mocno przyprawionych, cukru ani słodzików. Powinni natomiast wypijać minimum 2 litry wody dziennie.

Chorzy na biegunkę nie mogą jeść produktów pełnoziarnistych, surowych owoców i warzyw, potraw tłustych, smażonych, pieczonych, mocno przyprawionych, cukru ani słodzików. Powinni natomiast wypijać minimum 2 litry wody dziennie.

Jak wspomagać organizm przy biegunce

Dieta przy biegunce powinna być przede wszystkim lekkostrawna, w miarę możliwości bezbłonnikowa, nie wolno się przejadać. Małe ilości pokarmów jedzmy nawet co 2 godziny. Należy uzupełnić niedobory płynów i wyrównać poziom elektrolitów, pijąc często, lecz małymi łyczkami niskosłodzone i niskosodowe napoje, głównie przegotowaną lub wysoko zmineralizowaną wodę. Jeżeli dobrze je tolerujemy, pijmy soki z czarnej porzeczki lub aronii by zapobiec groźnemu odwodnieniu. Menu w ostrej fazie biegunki składa się głównie z produktów z przetworzonej białej mąki, bananów, musu jabłkowego czy gotowanej marchewki.

 

Kasia gotuje z Polki.pl: kokosanki

Gdy choroba nieco odpuści, dopuszczamy pokarmy gotowane, gotowane na parze, pieczone w folii lub rękawie, duszone. Można wprowadzić do menu także chude wędliny i ryby, niskotłuszczowe przetwory mleczne, obrane i wypestkowane pomidory i ogórki, sałatę, cytrusy, galaretki, kisiele, budynie.

Co wolno jeść przy biegunce

Przy biegunce powinno się sięgać jedynie po produkty zawierające frakcje błonnika pokarmowego, wiążącego wodę, zagęszczającego zjedzony pokarm:

 

  • wysoko zmineralizowana woda, mocna herbata, napary z liści: jeżyny i poziomki lub ziół: rumianku, koniczyny, piołunu, pierwiosnka lekarskiego, korzenia lukrecji – łącznie 2 litry płynów dziennie;
  • suchary, biszkopty, czerstwy chleb – koniecznie z białej mąki, krakersy z sodą;
  • łuskany ryż, kleik, kasza jęczmienna, manna, kukurydziana, drobny makaron;
  • jogurty z żywymi kulturami bakterii, kefiry lub probiotyki w kapsułkach;
  • morele, banany, jagody (suszone), poziomki, czarna porzeczka, aronia – najlepiej ugotowane bądź upieczone;
  • gotowane lub pieczone ziemniaki (bez masła), dynia, marchew;
  • gotowany na parze kurczak.

Produkty zakazane przy biegunce:

Aby niepotrzebnie nie przyspieszać perystaltyki jelit, należy unikać:

  • alkoholu, gorących napojów, soków warzywnych, kompotów z jabłek i śliwek, mleka;
  • ciemnego pieczywa, płatków owsianych, kaszy gryczanej;
  • surowych owoców, takich jak jabłka (można je podawać gotowane) czy grejpfruty;
  • warzyw, takich jak buraki, kalafior, brokuły, brukselka, roślin strączkowych;
  • tłustych, smażonych, pieczonych, a także surowych produktów, śmietany;
  • ostrych przypraw, cukru, słodzików.

Miska owsianki
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Brak woreczka żółciowego wymaga przestrzegania specjalnej diety
Brak woreczka żółciowego wymaga przestrzegania specjalnej diety Zajawka: Przez kilka miesięcy po operacji wycięcia woreczka żółciowego powinno się przestrzegać specjalnej diety. Należy unikać ciężkostrawnych, tłustych i wzdymających dań, a także alkoholu i papierosów, a nawet kawy.

Przez kilka miesięcy po operacji wycięcia woreczka żółciowego powinno się przestrzegać specjalnej diety. Należy unikać ciężkostrawnych, tłustych i wzdymających dań, a także alkoholu i papierosów, a nawet kawy. Produkty zakazane w diecie przy braku woreczka żółciowego Przez kilka miesięcy od usunięcia woreczka żółciowego organizm nie jest w stanie strawić tłustych pokarmów ani produktów bogatych w błonnik. Należy unikać ciężkiego mięsa. Zakaz dotyczy też podrobów, pasztetów, kiełbas i wszelkich tłustych przetworów mięsnych. Na liście produktów zakazanych są również wypieki zawierające tłuszcz , a więc: pełnoziarniste pieczywo, pączki, naleśniki, kruche ciasto, krakersy, sernik i ciasto francuskie oraz torty i ciastka z kremem. Słodycze, chipsy, kawa i alkohol zakazane po usunięciu woreczka żółciowego Trudne do strawienia i dlatego niewskazane są też czekolada, cukierki, chipsy itp. Brak woreczka żółciowego sprawia, że wyłączone z diety powinny zostać orzechy , migdały, sezam i nasiona słonecznika. Nie powinno się jeść też warzyw powodujących wzdęcia, a więc grochu, kapusty, fasoli, cebuli, czosnku czy ciecierzycy, a także ziemniaków w postaci frytek i placków. Na kilka miesięcy po operacji należy pożegnać się również z alkoholem, kawą, ostrymi przyprawami, a nawet z jajkami na twardo i sadzonymi, tłustą jajecznicą, np. na boczku. Układ pokarmowy nie strawi też niektórych ryb – łososia, makreli, halibuta, węgorza, śledzia, karpia i wszystkich w oleju, a także owoców – śliwek, porzeczki, jabłek i gruszek ze skórką czy awokado. Brak woreczka żółciowego nie musi oznaczać głodówki – produkty dozwolone Po operacji usunięcia woreczka żółciowego dieta powinna być lekkostrawna . Dozwolone są m.in.: pszenne pieczywo, sucharki, graham, chleb razowy, biszkopty, ciasto drożdżowe i chrupki kukurydziane. Ponadto...

talerz z sushi
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Dieta 5 posiłków – co jeść?
Dieta 5 posiłków dziennie pozwoli zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Posiłki powinny być regularne, przyjmowane co trzy godziny i składające się z węglowodanów, tłuszczów i białek.

Dieta 5 posiłków dziennie pozwoli zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Posiłki powinny być regularne, przyjmowane co trzy godziny i składające się z węglowodanów, tłuszczów i białek. Dieta 5 posiłków – zasady diety Dieta 5 posiłków zakłada jedzenie pięciu posiłków w ciągu całego dnia (I śniadanie, II śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja), które powinny być przyjmowane co trzy godziny. Pierwsze cztery powinny być źródłem węglowodanów i białka, a ostatni tylko źródłem białka. Pomiędzy przerwami można przekąsić warzywa, z wyjątkiem grochu, soi i fasoli (czerwonej i białej). Owoce z kolei można jeść od pierwszego do czwartego posiłku i najlepiej 30 minut przed lub godzinę po posiłku. Dieta zezwala na wypicie jednego kieliszka wina wieczorem, pod warunkiem, że w ten sam dzień nie jedliśmy owoców. Stosowanie diety 5 posiłków pozwoli pozbyć się kilku kilogramów pod warunkiem, że posiłki zawierające węglowodany i białka będą przyjmowane w odpowiednich proporcjach. Dieta 5 posiłków – zakazy w diecie Dieta 5 posiłków wyklucza ketchup, majonez i ser żółty. Ponadto nie zaleca się, by podczas diety jeść produkty zawierające cukier (z wyjątkiem owoców) i smakowe jogurty czy kefiry. Z owoców niedozwolone są banany, arbuzy i melony, ponieważ mają wysoki indeks glikemiczny . Nie wolno też jeść pszennego chleba, ziemniaków, gotowanej marchewki, bobu, buraków i kukurydzy. Dieta 5 posiłków – jak powinny wyglądać posiłki? Śniadanie I – najlepszym pomysłem na śniadanie będzie owsianka z owocami lub odtłuszczone mleko. Można też zjeść jajecznicę z kromką pieczywa pełnoziarnistego czy omlet z warzywami lub na słodko. Śniadanie II – po 3 godzinnej przerwie można zjeść jogurt z owocem i płatkami zbożowymi lub samo warzywo. Obiad – na obiad można sobie pozwolić na wiele rzeczy. Warto jednak pamiętać o tym, by...

uśmiechnięta kobieta biega po lesie
©milanmarkovic78/Fotolia
Styl życia
Co jeść po bieganiu – posiłki po półgodzinnym joggingu
Pół godziny biegania dziennie to świetny sposób na utrzymanie dobrej kondycji i zgrabnej sylwetki. Żeby jednak codzienne treningi nie odbiły się na zdrowiu, należy zadbać o odpowiednią dietę. Dieta przy bieganiu powinna uzupełniać utracone elektrolity, glikogen oraz dostarczać białka.

Pół godziny biegania dziennie to świetny sposób na utrzymanie dobrej kondycji i zgrabnej sylwetki. Żeby jednak codzienne treningi nie odbiły się na zdrowiu, należy zadbać o odpowiednią dietę. Dieta przy bieganiu powinna uzupełniać utracone elektrolity, glikogen oraz dostarczać białka.   Ważąca 60 kg osoba w ciągu półgodzinnego biegania spala ok. 250-300 kcal. Traci przy tym nawet 2 l wody, a wraz z nią cenne elektrolity. Intensywny trening pozbawia też mięśnie zapasów glikogenu, który odżywia mięśnie. W pierwszej kolejności po treningu należy więc uzupełnić wodę i elektrolity oraz glikogen. Co można zjeść w ciągu pierwszych 30 minut po treningu? Wodę mineralną warto popijać niewielkimi łykami w trakcie treningu, zapobiegnie to zakłóceniu równowagi elektrolitowej organizmu. Elektrolity, czyli jony soli, utrzymują napięcie błon komórkowych i odpowiadają za prawidłowe przekazywanie impulsów nerwowych między komórkami organizmu. Ich niedobór może powodować drżenie mięśni, prowadzić do zaburzeń rytmu serca, zawrotów głowy, a nawet omdleń. Oprócz popijania wody w trakcie biegania, po treningu warto wypić tyle, żeby uzupełnić całkowitą ilość utraconych płynów. Łącznie w trakcie i po treningu powinno to być ok. 1,5-2 l wody. Im bardziej intensywny trening oraz im wyższa temperatura otoczenia, tym wody powinno być więcej, nawet do 2,5 l. W uzupełnieniu elektrolitów po treningu może pomóc wypicie szklanki soku pomidorowego.   W ciągu 15-30 minut po treningu organizm wyjątkowo łatwo przyswaja insulinę, dlatego w ciągu 30 minut po treningu można zjeść małą, węglowodanową przekąskę o wysokim indeksie glikemicznym, np. do wyboru: zbożowego batona, banana, kromkę razowego chleba z miodem, garść orzechów i suszonych owoców. Dzięki temu szybko uzupełni się niedobór glikogenu. Razowe pieczywo, miód, orzechy i suszone owoce mają...

Nasze akcje
wernisaż-12.-kalendarza-artystycznego-gedeon-richter
Newsy
Kobiety i astrologia inspiracją dla polskich artystów. Przedstawiamy 12. edycję Kalendarza Artystycznego
Współpraca reklamowa
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik