Reklama

Nieswoiste zapalenie jelit – choroba Leśniowskiego-Crohna co 10 lat liczba zachorowań zwiększa się dwukrotnie. Choroba najczęściej dotyczy osób w wieku młodzieńczym oraz dorosłych w 3-4 dekadzie życia.

Reklama

Choroba Leśniowskiego i Crohna jest jedną z nieswoistych chorób zapalnych jelit. Nieswoiste zapalenie jelit może obejmować każdy odcinek przewodu pokarmowego (od jamy ustnej do odbytu). Najczęściej nieswoiste zapalnie jelit dotyczy końcowego odcinka jelita krętego. Nieco mniejsza liczba przypadków to zapalenia jelita cienkiego i grubego lub samego jelita grubego. Najrzadziej zmiany zapalne pojawiają się w przełyku, dwunastnicy i żołądku.

Podatność genetyczna, mikroflora jelitowa - przyczyny nieswoistego zapalenia jelit

Dokładna przyczyna nieswoistego zapalenia jelit nie jest znana. Do zespołu przyczyn powstawania choroby Leśniowskiego-Crohna zaliczane są trzy główne czynniki: podatność genetyczna, mikroflora jelitowa oraz immunologiczna odpowiedź błony śluzowej. Sprzyjającym warunkiem do rozwoju choroby nieswoistego zapalenia jelit jest upośledzenie mechanizmów układu immunologicznego na wewnętrzne drobnoustroje. Ryzyko zachorowania na chorobę Leśniowskiego-Crohna wynosi 8,9% u potomstwa, 8,8% w przypadku rodzeństwa i 3,5% u rodziców.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama