Składniki kosmetyków: sole aluminium. Skuteczny antyperspirant czy substancja rakotwórcza?
Sole aluminium znajdujące się w antyperspirantach, dezodorantach i niektórych kosmetykach do opalania blokują gruczoły potowe i zapobiegają poceniu się oraz przykremu zapachowi. Substancję tę podejrzewa się jednak o sprzyjanie rozwojowi raka piersi oraz choroby Alzheimera.
Sole aluminium znajdujące się w antyperspirantach, dezodorantach i niektórych kosmetykach do opalania blokują gruczoły potowe i zapobiegają poceniu się oraz przykremu zapachowi. Substancję tę podejrzewa się jednak o sprzyjanie rozwojowi raka piersi oraz choroby Alzheimera.
Aluminium (inaczej glin) jest metalem. Sole glinu są powszechnym składnikiem kosmetyków, takich jak dezodoranty, sztyfty i żele o właściwościach antyperspiracyjnych, kremy do opalania i inne preparaty, które zapobiegają poceniu się.
Działanie aluminium w kosmetykach, a zdrowie
Sole glinu blokują ujścia gruczołów potowych i w ten sposób zapobiegają wydzielaniu potu. Niestety, wraz z potem blokowane są również toksyny, które nie mogą się wydostać z organizmu. Może to prowadzić do gromadzenia się nadmiernej ilości aluminium w organizmie, szczególnie w miejscach, na które aplikowany był kosmetyk (aluminium pozostaje w organizmie nawet przez 15 dni po zastosowaniu antyperspirantu). Według niektórych doniesień skumulowane w organizmie sole aluminium mogą być odpowiedzialne za powstawanie raka piersi oraz choroby Alzheimera.
Czy antyperspiranty z aluminium wywołują raka piersi?
Aluminium może przenikać przez skórę i gromadzić się pod pachami, czyli tam, gdzie zlokalizowane są węzły chłonne - istotny element w chorobach nowotworowych. Sole aluminium wpływają na funkcjonowanie receptorów estrogenowych, zmieniają też DNA, co może prowadzić do rozwoju raka. Badania histopatologiczne guzów nowotworowych kobiet chorych na raka piersi pokazały, że w badanej tkance znajdowała się pewna ilość aluminium. Na podstawie tych badań i znajomości wpływu aluminium na organizm ludzki wysnuto przypuszczenie, że zachodzi związek między używaniem antyperspirantów zawierających sole glinu i występowaniem raka piersi (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16045991).
Wyniki badań, które miały na celu udowodnienie zależności pomiędzy używaniem antyperspirantów a rakiem piersi, są jednak niejednoznaczne. Badania prowadzone w 2002 i 2008 roku zaprzeczyły tej zależności (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12381712 oraz http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17037719), jednak w 2007 roku ukazały się wyniki badań świadczące o tym, że kobiety, które częściej golą pachy i jednocześnie używają antyperspirantów wcześniej zapadają na raka piersi (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14639125). Wpływ tych kosmetyków na powstawanie zmian nowotworowych nie jest zatem jasny. W prognostyce raka piersi wciąż największe znaczenie ma historia rodzinna. Ważnym czynnikiem zwiększającym ryzyko nowotworowe jest też zażywanie doustnych środków antykoncepcyjnych. Nawyki higieniczne mają raczej drugorzędne znaczenie i rozpatrywane są przede wszystkim u kobiet, które znajdują się w grupie ryzyka.
Czy antyperspiranty z aluminium wywołują chorobę Alzheimera?
W latach 60. XX wieku w mózgach osób, które chorowały na chorobę Alzheimera, znaleziono dużą ilość aluminium. Również późniejsze badania wykazały toksyczny wpływ aluminium na układ nerwowy, w tym na typową dla choroby Alzheimera degenerację neuronów (m.in. http://jmedicalcasereports.biomedcentral.com/articles/10.1186/1752-1947-8-41 i http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3056430). Choć wiadomo, że aluminium łatwo przenika przez skórę i może kumulować się w organizmie, w żadnym z badań nie potwierdzono szkodliwego wpływu aplikowanych w ten sposób kosmetyków zawierających sole glinu na mózg i układ nerwowy.
Aluminium w antyperspirancie – pod jakimi nazwami się kryje?
Żeby przekonać się, czy w antyperspirancie, którego używasz, znajduje się aluminium, sprawdź, czy na jego etykiecie są wymienione składniki, takie jak: sole glinu (lub sole aluminium), Aluminium Hydroxide, Aluminium Silicate, Aluminium Stearate, Aluminium Starch Octenylsuccinate, Aluminium Chloride, Aluminium Chlorohydrate, Aluminium Chlorohydrex, Aluminium Oxide, Aluminium Distearate, Aluminium Stearate, Aluminium Tristearate, Aluminium Zirconium Trichlorohydrex GLY.
Jeśli masz obawy, że używanie antyperspirantu zawierającego te substancje, okaże się szkodliwe, możesz zastąpić go innym środkiem zmniejszającym potliwość. Poszukaj w drogeriach i aptekach dezodorantu bez soli glinu. Stosuj także naturalne kosmetyki zmniejszające potliwość, np. kąpiele z szałwii lekarskiej. Pij też dużo wody, dzięki temu twój pot nie będzie miał nieprzyjemnego zapachu.
- Wiesz, co jesz? Oto najczęściej stosowane dodatki do żywności.
- Konserwanty w żywności są szkodliwe! Czy sorbinian potasu jest szkodliwy i rakotwórczy?
- Czy dezodorant może być jednocześnie lekiem na opryszczkę? Poznaj właściwości i zastosowanie ałunu potasowego.