Reklama

Bolący brzuch to objaw choroby albo zatrucia. Stan zapalny jelit może mieć różne przyczyny, np. działanie wirusów i bakterii, alergia pokarmowa czy nawet miażdżyca (w chorobie niedokrwiennej jelita grubego). Ból brzucha odczuwany jest też przy zwężeniu jelit i ich niedrożności.

Reklama

Ból brzucha w wyniku wzdęcia

Wzdęcie to wynik gromadzenia się w jelitach gazów i może powodować bóle jelitowe. Najczęstszymi przyczynami wzdęć są sprzyjająca powstawaniu gazów dieta oraz jedzenie zbyt szybko i picie przy tym napojów gazowanych.

Problemy z trawieniem i wzdęcia powoduje spożywanie warzyw strączkowych, dań tłustych i mięsnych (np. wieprzowiny). W zespole jelita nadwrażliwego, który także objawia się wzdęciami i bólem, dolegliwości pojawiają się po zjedzeniu konkretnych produktów dla poszczególnych osób. Bóle jelitowe czasem powoduje też picie mleka – gdy organizm nie wytwarza enzymu trawiącego laktozę. Kolejnym powodem wzdęcia jest wytwarzanie zbyt małej ilości enzymów przez trzustkę. Także celiakia przy nieodpowiedniej diecie powoduje bóle jelitowe w konsekwencji wzdęć.

Stan zapalny wywołuje bóle jelitowe

Bakterie i toksyny powodują stan zapalny jelit i w rezultacie ból brzucha. Bardzo silny ból i zagrożenie dla życia powodują substancje toksyczne zawarte w trujących grzybach. Zapalenie i bóle jelit wywołują też gronkowce. W połączeniu z produktami mlecznymi prowadzą do zatrucia pokarmowego. Również inne infekcje przewodu pokarmowego mogą objawiać się bólem jelit. Wirusowe zakażenie skutkuje tzw. grypą żołądkową. Oprócz bólu brzucha i biegunki towarzyszą temu wymioty. Podobnie w przypadku samlonellozy.

Również choroby przewlekłe są powodem bólu brzucha

Bóle jelitowe występują w wyniku przewlekłych chorób zapalnych układu pokarmowego. To tzw. nieswoiste zapalenia jelit, do których należą niedokrwienne zapalenie jelita grubego, eozynofilowe zapalenie żołądka i jelit, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna oraz choroba Behçeta.

Reklama

Najczęściej powodem bólu jelit jest wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Objawia się ono m.in. długo trwającymi biegunkami albo zaparciami, a czasem te stany patologiczne występują naprzemiennie. Ponadto chorobę tę można rozpoznać po krwi w stolcu (niekoniecznie ujawnionej) i zapaleniu aftowym jamy ustnej – schorzenie to dotyka całego przewodu pokarmowego. Drugą równie częstą przyczyną bólu brzucha z powodu dolegliwości jelitowych jest choroba Leśniowskiego-Crohna. Jej objawy to: niedrożność jelit, przewlekła biegunka, zmiany okołoodbytnicze i bóle brzucha oraz guzowaty opór w jamie brzusznej.

Reklama
Reklama
Reklama